Akıllı Tahtaya Oyun Yükleniyor mu?

Bize bilgisayar başında oturmayın derler, bizde LED ya da LCD var. CRT ne kadar bilmiyorsun geri kafalı!

Sinirleniyorum ya sana demiyorum. Kaç yılına geldik. Bizim hazinemiz sadece biber gazlarına ve double yollara çalışır. FATİH Projesi mi? Pehhh... Boktan bir tablet ardından pikselleri sayılan akıllı tahta. Ne oldu biz eğitime yatırım yaptık. S*****.

Haklısın, eğitime böyle yatırım yapılmaz. Tablet, tahtayı veriyorsun ama kullanmayı öğretmiyorsun. Geçen seneki sınıfımızda teknoloji konusunda o kadar geri kalmış çocuklar vardı ki.. Bilgisayar odasına girince direk "Fanatik Oyun", "Kanal D Oyun" vs. yazıyorlardı. Öyle sinirleniyordum ki. Adam masasında oturuyor, torrentle interneti sömürüyor. Biz de tabi 10 KB/s internetle eziyet çekiyorduk. İlkokulda bilgisayar adına hiçbir şey öğretilmedi. Hiçbir şey! Sonra da bu nesilden yenilik bekle.

FATİH projesi de hayal kırıklığı ile sonuçlanacak. Pek bir yararı olacağına inanmıyorum.

Not: Tahtanın pikselleri sayılmıyor, şimdi orada anlaşalım :D

Akıllı tahta öğretmenler tarafından düzgün kullanılırsa yararlı bir şey bana göre. Örneğin biyoloji dersinde projeksiyona ihtiyacımız olmadan animasyonları izliyoruz, biyolojide etkili kullanıyoruz. Geçen sene tahta yerine akıllı tahtayı kullanan geometri hocamız da vardı. Bazı derslerde de arada internetten girip bir şeyler araştırdık. Onun dışında etkili kullanılamıyor fazla. Çünkü matematik, fizik, kimya vb. gibi dersler akıllı tahtadan işlenecek cinsten değil fazla. Genel itibarıyla baktığımızda işe yarayabilecek bir uygulama ama dediğim gibi bazı derslerde de hiçbir getirisi olmuyor. Tablet vermediler bize, verilenlerin de işine yaramadığını gördüm :) Sonuçta ders için ne yapılabilir ki tabletle? Defter yerine kullanamazsın, eğitim programı desen ne yükleyeceksin, ders için video izleyeceksin desen zaten akıllı tahtada izleniyor. Anca kırdırıp kişisel kullanıma yarıyor herhalde başka bir şeye değil...

Tablet dağıtılmasını şu anda gereksiz buluyorum ama yine de akıllı tahtanın olmasını seviyorum. Projeksiyona ihtiyaç kalmıyor.

Akıllı tahta öğretmenler tarafından düzgün kullanılırsa yararlı bir şey bana göre. Örneğin biyoloji dersinde projeksiyona ihtiyacımız olmadan animasyonları izliyoruz, biyolojide etkili kullanıyoruz. Geçen sene tahta yerine akıllı tahtayı kullanan geometri hocamız da vardı. Bazı derslerde de arada internetten girip bir şeyler araştırdık. Onun dışında etkili kullanılamıyor fazla. Çünkü matematik, fizik, kimya vb. gibi dersler akıllı tahtadan işlenecek cinsten değil fazla. Genel itibarıyla baktığımızda işe yarayabilecek bir uygulama ama dediğim gibi bazı derslerde de hiçbir getirisi olmuyor. Tablet vermediler bize, verilenlerin de işine yaramadığını gördüm :) Sonuçta ders için ne yapılabilir ki tabletle? Defter yerine kullanamazsın, eğitim programı desen ne yükleyeceksin, ders için video izleyeceksin desen zaten akıllı tahtada izleniyor. Anca kırdırıp kişisel kullanıma yarıyor herhalde başka bir şeye değil...

Tablet dağıtılmasını şu anda gereksiz buluyorum ama yine de akıllı tahtanın olmasını seviyorum. Projeksiyona ihtiyaç kalmıyor.

Bizim sınıfta, Acer projeksiyon var ama kimsenin kullandığı yok. :D :D Şu tabletleri çok merak ediyorum, o kadar kötümü ya? :D

Apple bile bu Fatih Projesi için Cumhurbaşkanı ile görüşmeye geldi, ardından Apple Store açıcağız dediler. Düşünün artık Türkiye umrunda bile olmayan bir firma parayı duyunca koşa koşa geldi. :D Yanılmıyorsam bu tablet işi Finlandiya ve İngiltere gibi ülkelerde denendi ve başarısız oldu. Üstelik araştırmalarda Finlandiya en iyi eğitim veren ülke olarak seçilmişti. Devlet neden bu saçma projeye para yatırıyor anlamıyorum. Bunun yerine öğrencilere burs ver yada okul yaptırıp açıkta kalan öğretmenleri ata.

Akıllı tahtaya gelirsek: Ben dershaneye gittiğimde hocalar normal tahte kalemiyle bunların üstüne yazı yazıyordu: Akıllı tahtayı anca dershane modüllerini açmak için kullanıyorlardı veya flash belleklerine attıkları e-kitabları üzerinden soruları cevaplıyorduk. Akıllı tahtanın tüm özelliklerini kullanmaya çalışan bir matematikçimiz vardı oda çok gençti. Yani okullarda öğretmenler çok genç değil. Emekliliği gelmiş ama emekli olmayan öğretmenler dahi var ve bu öğretmenler bu teknolojilere pek sıcak bakmıyorlar. Genç öğretmenleri ise genellikle dershanelerde görüyoruz o kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Finlandiya demişken. Dünya genelinde yapılan eğitim kalitesi araştırmasında Türkiye son 5'teydi sanırım. Finlandiya ise 1. İşin ilginç tarafı yapılan bu araştırmada görülmüş ki Avrupa ülkeleri ve Türkiye'de öğrencinin aile geliri ile öğrencinin eğitim seviyesi paralel. Yani ailesi zenginse iyi bir okul, iyi bir üniversite, iyi bir meslek; fakirse, kötü bir ilköğretim, kötü bir üniversite, kötü maaşa meslek. Tabii genel itibariyle böyle, istisnalar illa ki vardır. Finlandiya'da ise zengin öğrencilerin ve fakir seviyedeki öğrencilerin de aynı seviyeye daha kolay erişebildiği ve ailenin maddi durumunun tam anlamıyla öğrencinin eğitim seviyesi ve mesleğini etkilemediği kanısına varıldı.

Zaten Türkiye eğitimde, sosyal düzende, futbolda hatta birçok şey de sonlarda. Hee birinci olduğumuz şeyler de var. Benzin fiyatında birinciyiz mesela. :)

Finlandiya sadece eğitimdede değil sağlık, ulaşım, refah yaşam gibi konulardada başı çekiyordu. Bizde benzinde birinci olduğumuz için yerimizi korumaya çalışıyoruz. Bu zamlar o yüzden :D

Haklısın, eğitime böyle yatırım yapılmaz. Tablet, tahtayı veriyorsun ama kullanmayı öğretmiyorsun. Geçen seneki sınıfımızda teknoloji konusunda o kadar geri kalmış çocuklar vardı ki.. Bilgisayar odasına girince direk "Fanatik Oyun", "Kanal D Oyun" vs. yazıyorlardı. Öyle sinirleniyordum ki. Adam masasında oturuyor, torrentle interneti sömürüyor. Biz de tabi 10 KB/s internetle eziyet çekiyorduk. İlkokulda bilgisayar adına hiçbir şey öğretilmedi. Hiçbir şey! Sonra da bu nesilden yenilik bekle.

FATİH projesi de hayal kırıklığı ile sonuçlanacak. Pek bir yararı olacağına inanmıyorum.

Not: Tahtanın pikselleri sayılmıyor, şimdi orada anlaşalım :D

Sinirden dolayı. :)

Geri
Yukarı