Akıllı tahtayı kullanmak disiplin suçu mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Olayı kendi gözümle görmediğim için net bir şey demem mümkün değil ama sizin de hatalı olduğunuzu düşünüyorum. Akıllı tahtayı sizin kullanıp kullanmamanız yasak mı bilgim yok ancak amacı dışında kullanılması da mantıksız diye düşünüyorum. O akıllı tahtalar siz daha iyi eğitim görün diye okullara takıldı, oyun oynansin veya müzik dinlensin diye değil.

Şahsen yerinizde olsam hoca sizi uysrdiginda uzatmazdim, tamam hocam deyip bırakırdım.
Tamam da, öğretmenlerin yarısı tahtayı kullanmayı bilmiyor zaten. Eğer tahtaları öğretmenlerin idaresine salarsak çok büyük bir israf söz konusu olur. Yani düşündüğünüz gibi de faydalanamıyoruz aslında. Sadece teneffüslerde tahtayı müzik amacıyla kullanmak kötü bir niyet olarak sayılamaz diye düşünüyorum.

Ayrıca ben de fazla uzatmayacaktım fakat disipline veririm deyişine deli oldum. Yani kalkıp dövecektim neredeyse.

Tamam da, öğretmenlerin yarısı tahtayı kullanmayı bilmiyor zaten. Eğer tahtaları öğretmenlerin idaresine salarsak çok büyük bir israf söz konusu olur. Yani düşündüğünüz gibi de faydalanamıyoruz aslında. Sadece teneffüslerde tahtayı müzik amacıyla kullanmak kötü bir niyet olarak sayılamaz diye düşünüyorum.
Müzik de bir sanattır ve müzik amaçlı kullanabilirsin ama sen oyun kurup oynadığınızdan bahsetmişsin. Haklıyken haksız duruma düşmenin sebebi bu. Yoksa tahtayı hem eğitim hem sanat hem de teknoloji amaçlı kullanmanda bir sakınca yok.

Müzik de bir sanattır ve müzik amaçlı kullanabilirsin ama sen oyun kurup oynadığınızdan bahsetmişsin. Haklıyken haksız duruma düşmenin sebebi bu. Yoksa tahtayı hem eğitim hem sanat hem de teknoloji amaçlı kullanmanda bir sakınca yok.
Oyun kurulan tahta, bizimki değil.

Ders bitti, teneffüs başladı. Sınıf hocamız masasında, birisinin sorusunu çözüyordu. Akıllı tahta da açıktı. -Bu zamana kadar sürekli akıllı tahtayı kullandık, oyun bile indirdik. Bu zamana kadar görüp de hiçbir şey demediler. Hatta bir arkadaşım akıllı tahtaya Mount & Blade bile kurup oynamıştı.- Arkadaşlarım Youtube'den sessizce bir müzik açtı ve yorumları okuyorlardı. Bende yanları gidip onları izledim.

Daha sonra kapıya nöbetçi öğretmen geldi. "Sizi bir daha akıllı tahtayı kullanırken görürsem, hepinizi disipline yollarım" dedi. Klasikleşmiş bir laf olduğunu biliyorum, yaptığımızın herhangi bir suç olmadığını da biliyorum. Bende soğukkanlılıkla "Neden?" dedim. "Yasak. Kullanamazsın, bu kadar" dedi. Ben "neden" deyince, sınıf öğretmenimiz işini gücünü bırakıp bana "Neden mi?" dedi. "Evet, neden?" dedim. "Bunlar bizim vergilerimiz ile alınmıyor mu? Biz faydalanalım diye yok mu bunlar? Bizim için varsa, biz de kullanırız" diye de ekledim. Olay burada başlıyor işte. Sınıf öğretmenimiz sanki hayatımızda hiç bilgisayar görmemişiz gibi konuşmaya başladı bizimle. "Ya yanlışlıkla kötü sitelere girerseniz, ya bir yerine bir şey yaparsanız? Bunların masrafı çok büyük vs. vs." Bana sürekli bir şeyler diyor, ben de saygımı bozmadan, yüzüne bakarak cevap veriyorum. Ben, bu tahta hepimizin hakkı falan deyince de, işe din ve yetim hakkını karıştırdı adam. Sonra bende üstelemedim daha çok. Yani din ve yetim hakkı ne alaka, anlamadım.

Öğretmenlerin sürekli öğrencilere racon kesmesinden sıkıldım. Haklıyken bile haksız duruma düştüğümüz çok oluyor okulda. Sınıfta birkaç kişi dışında kimsede hakkını savunacak özgüven yok. Telefon getirmemiz yasak okula bu arada.

Yani 21. yüzyılda, şu teknoloji ve internet çağında gelinen noktaya bakın. İki tane +45, hayatında hiç bilgisayar görmemiş insanlar bizi tehdit ediyor. :D
Ben olsam bunlarla uğraşmak yerine kullanmaya devam etmezdim.

Eğer olay anlattığınız gibi ise iki taraf da haksız. O tahtaların vergisi Warband oynamanız için değil eğitim için verildi, disipline gidilmez bu sebep için ama çok suyunu çıkarmayın siz de; hani gidip Warband falan indirmeyin, indirecekseniz bari modlu indirin. Vanilla Warband mı olur, hoca olsam direkt gönderirim disipline.

Hocam harbiden gümledim buna.

Ders bitti, teneffüs başladı. Sınıf hocamız masasında, birisinin sorusunu çözüyordu. Akıllı tahta da açıktı. -bu zamana kadar sürekli akıllı tahtayı kullandık, oyun bile indirdik. Bu zamana kadar görüp de hiçbir şey demediler. Hatta bir arkadaşım akıllı tahtaya Mount & Blade bile kurup oynamıştı.- arkadaşlarım YouTube'dan sessizce bir müzik açtı ve yorumları okuyorlardı. Bende yanları gidip onları izledim.

Daha sonra kapıya nöbetçi öğretmen geldi. "sizi bir daha akıllı tahtayı kullanırken görürsem, hepinizi disipline yollarım" dedi. Klasikleşmiş bir laf olduğunu biliyorum, yaptığımızın herhangi bir suç olmadığını da biliyorum. Bende soğukkanlılıkla "neden?" dedim. "yasak. Kullanamazsın, bu kadar" dedi. Ben "neden" deyince, sınıf öğretmenimiz işini gücünü bırakıp bana "neden mi?" dedi. "evet, neden?" dedim. "bunlar bizim vergilerimiz ile alınmıyor mu? Biz faydalanalım diye yok mu bunlar? Bizim için varsa, biz de kullanırız" diye de ekledim. Olay burada başlıyor işte. Sınıf öğretmenimiz sanki hayatımızda hiç bilgisayar görmemişiz gibi konuşmaya başladı bizimle. "ya yanlışlıkla kötü sitelere girerseniz, ya bir yerine bir şey yaparsanız? Bunların masrafı çok büyük vs. vs." bana sürekli bir şeyler diyor, ben de saygımı bozmadan, yüzüne bakarak cevap veriyorum. Ben, bu tahta hepimizin hakkı falan deyince de, işe din ve yetim hakkını karıştırdı adam. Sonra bende üstelemedim daha çok. Yani din ve yetim hakkı ne alaka, anlamadım.

Öğretmenlerin sürekli öğrencilere racon kesmesinden sıkıldım. Haklıyken bile haksız duruma düştüğümüz çok oluyor okulda. Sınıfta birkaç kişi dışında kimsede hakkını savunacak öz güven yok. Telefon getirmemiz yasak okula bu arada.

Yani 21. yüzyılda, şu teknoloji ve internet çağında gelinen noktaya bakın. İki tane +45, hayatında hiç bilgisayar görmemiş insanlar bizi tehdit ediyor. :D

Hocam tam benim kafadansın. Sisteme zarar vermediğin sürece kullanman serbest diye biliyorum. Sisteme zarar veriseniz devlet malına zarara giriyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı