Akım korumalı priz mi? UPS mi?

glitche

Hectopat
Dostlar selam. Sancılı bir süreç sonrası 2080'li 3900X'li RM750W'lı bir sistem topladım. Sistemi korumak istiyorum. Akım korumalı prizler için pek işe yaramadığı ve içinde ki malzemeye göre fiyatlarının çok pahalı olduğu yönünde yorumlar var. UPS'ye gelecek olursak misal 200 TL daha fazla verip böyle bir cihazdan faydalanmak isterim, fakat cihaz hakkında pek bir bilgim yok sadece elektrikler gittiğinde belli bir süre devreye girdiğini biliyorum. Şebekeden gelen voltaj değişimlerinde aynı zamanda koruma özelliği var mı? Diğer avantajları ne olur? Bunlardan birini alacak olsam neleri önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam akım korumalı prizler içinde bulunan varistör sayesinde yüksek voltaj koruması yapar. Pek çok kişi bu prizlerin UPS veya regülatör görevi yaptığını zanneder. Bu bilgi yanlıştır. En güvenli koruma UPS'tir. Alın bir UPS kafanız rahat olsun.

Akım korumalı prizleri alırsanız yüksek voltaj durumlarında korunmuş olursunuz ancak ani elektrik kesintilerinde sisteminiz zarar görebilir.

Bunun yerine UPS tercihinde bulunursanız hem volt düşüklüğünde/yüksekliğinde hemde ani elektrik kesintileri sırasında sisteminiz idare etmek için 15/30/45/.. dakika kadar götürecek fiyat ve VA değerlerine göre değişecek olmakla beraber elektriğiniz olmuş olur.

Benim oyum UPS almanızdan yana.

Hocam akım korumalı prizler içinde bulunan varistör sayesinde yüksek voltaj koruması yapar. Pek çok kişi bu prizlerin UPS veya regülatör görevi yaptığını zanneder. Bu bilgi yanlıştır. En güvenli koruma UPS'tir. Alın bir UPS kafanız rahat olsun.
Akım korumalı prizleri alırsanız yüksek voltaj durumlarında korunmuş olursunuz ancak ani elektrik kesintilerinde sisteminiz zarar görebilir.

Bunun yerine UPS tercihinde bulunursanız hem volt düşüklüğünde/yüksekliğinde hemde ani elektrik kesintileri sırasında sisteminiz idare etmek için 15/30/45/.. dakika kadar götürecek fiyat ve VA değerlerine göre değişecek olmakla beraber elektriğiniz olmuş olur.

Benim oyum UPS almanızdan yana.
Hocamlar ikisi içinde toplam 400 TL civarı önerebileceğiniz marka model var mıdır?

Hocam zaten UPS alırsanız akım korumalı prize ihtiyaç olmaz. UPS içinde koruma var. Hocam biraz bütçe arttırıp bunu almanızı tavsiye ederim. Ben de bu markayı kullanıyorum.
Inform Guardian 1000VA UPS (2X 7ah) 7-20DK 618, 00 TL yerine 562, 62 TL.
Hocam Watt ve VA birbirinden farklı güç biri midir? 1000 VA bir UPS 850 Watt verebilir. Bunlara dikkat edin.

Hocam zaten UPS alırsanız akım korumalı prize ihtiyaç olmaz. UPS içinde koruma var. Hocam biraz bütçe arttırıp bunu almanızı tavsiye ederim. Ben de bu markayı kullanıyorum.
Inform Guardian 1000VA UPS (2X 7ah) 7-20DK 618, 00 TL yerine 562, 62 TL.
Hocam Watt ve VA birbirinden farklı güç biri midir? 1000 VA bir UPS 850 Watt verebilir. Bunlara dikkat edin.
Hocam ses sorunu çok oluyor mu kullanırken? Bir de dikkat etmem gereken nokta mesela PSU'um 750W'sa 1000 VA'lık bir UPS almam mı gerekiyor?

Hocam ses olmaz. Zaten sistem tam 750W çekmez. Bunu alırsanız monitörünüz ve diğer ekipmanları da bağlayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı