Akım Korumalı Priz Nedir? Korur mu?

balta1087

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Bugün sosyal'de gezerken merak edip araştırmaya başladım az biraz anladım ancak birde burada konu açmak istedim. Bu nedir? Elektronik cihazları kesintilere karşı korur mu? Gerekli mi? Elektrik konusundan pek anlamam soru saçma gelebilir ama prizin akım korumalı olduğu nasıl anlaşılır? 3-4 sene önce priz almıştım düğmeli o akım korumalı olabilir mi? Üstünde birşey yazmıyor? Yani üstünde düğmesi olan her priz akım korumalı mıdır? Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizi detaylıca bilgi vereyim. Akım korumalı prizlerin içerisinde kendi sigortaları vardır. Aşırı yük durumunda hemen kendi sigortasını atarak yüksek gerilimden korur. Prizin akım korumalı olup olmadığını anlamak için içini söküp bakabilirsin. Priz girişlerinde herhangi bir sigorta olup olmadığına. Üstünde her düğme olan priz akım korumalı priz değildir. Sadece açma-kapama görevi yapıyordur. Kesinlikle almanı öneririm. Çok önemli bir şey çünkü.

Sizi detaylıca bilgi vereyim. Akım korumalı prizlerin içerisinde kendi sigortaları vardır. Aşırı yük durumunda hemen kendi sigortasını atarak yüksek gerilimden korur. Prizin akım korumalı olup olmadığını anlamak için içini söküp bakabilirsin. Priz girişlerinde herhangi bir sigorta olup olmadığına. Üstünde her düğme olan priz akım korumalı priz değildir. Sadece açma-kapama görevi yapıyordur. Kesinlikle almanı öneririm. Çok önemli bir şey çünkü.

Arkadaşın dediğine ek olarak en kötü ihtimal ile prizin akım koruması görevi yapan sigortası yanacaktır yanı cihazlarınız güvende olacaktır. Ayrıca alacaksanız size tavsiyem-ki bende kullanıyorum- kaliteli alın ama kablosu kısa olsun hariçten siz yapı marketlerinden vb. metre ile kablo alabilirsiniz böylece ihtiyacınıza göre olur .

Not: Mümkün ise ucuzluk pazarlarından almaman ve alırken topraklaması olup olmadığınıda sorman senin yararına olacaktır

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı