Akım korumalı prizin anahtarını kapattıktan sonra belli bir süre çalışmaya devam ediyor

tadicsson

Yoctopat
Daha fazla  
iyi günler herkese, geçenlerde Xbox ve pc için akım korumalı bir priz almıştım ve bugün evde birkaç gün olmayacağından dolayı prizin anahtarını indirdim fakat indirmeme rağmen yaklaşık 1-1.5 dakika kadar priz çalışmaya devam etti merakımdan soruyorum bunun sebebi nedir?

İyi günler herkese, geçenlerde Xbox ve PC için akım korumalı bir priz almıştım ve bugün evde birkaç gün olmayacağından dolayı prizin anahtarını indirdim fakat indirmeme rağmen yaklaşık 1-1.5 dakika kadar priz çalışmaya devam etti merakımdan soruyorum bunun sebebi nedir?

Akım korumalı prizle ani elektrik kesintisi gibi durumlarda da sistem etkilenmesin diye bünyesinde belli bir miktar enerji barındırıyor. Muhtemelen o enerji birikiminden dolayı 1-1.5dk sonra kapanmıştır.

@Pikachu.34 hocam yanlış bir bilgi mi verdim? Neden gülücük attınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Akım korumalı prizle ani elektrik kesintisi gibi durumlarda da sistem etkilenmesin diye bünyesinde belli bir miktar enerji barındırıyor. Muhtemelen o enerji birikiminden dolayı 1-1.5dk sonra kapanmıştır.

@Pikachu.34 hocam yanlış bir bilgi mi verdim? Neden gülücük attınız?
UPS değil bu priz ve içerisinde enerji depolaması mümkün değil. Mantık olarak bir varistor ile çalışıyor, biraz daha kaliteli olanlarda bir kaç adet daha komponent yer alabilir. Tahminimce kondansatör var ise ve üzerinde de bildirim LED'i varsa biraz geç sönmüştür diye düşünüyorum.

UPS değil bu priz ve içerisinde enerji depolaması mümkün değil. Mantık olarak bir varistor ile çalışıyor, biraz daha kaliteli olanlarda birkaç adet daha komponent yer alabilir. Tahminimce kondansatör var ise ve üzerinde de bildirim LED'i varsa biraz geç sönmüştür diye düşünüyorum.

Hocam şöyle prize takılı olan monitör ve televizyon hala çalışıyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şöyle prize takılı olan monitör ve televizyon hala çalışıyordu.
Monitör ve Televizyon aktif olarak çalışıyor muydu yani izleme yapıyor muydunuz. Yoksa Standby(bekleme) konumunda sadece LED uyarı ışıkları mı yanıyordu? Bu bekleme konumunda ise enerji kesildikten sonra ledlerin yanması normaldir. Cihazların içindeki besleme devrelerinde kullanılan kondansatörler bir süre bekleme konumda kalacak enerjiye sahiptir. Fakat açmaya çalıştığınızda prizin anahtarını açmadan çalışmazlar.

Geri
Yukarı