Çözüldü Akım korumalı prizler tek kullanımlık mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

cgurses

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar başlıktaki sorunun cevabını aramaktayım. Diyelim ki elektirik hattında yuksek akım yukseksek voltaj oluştu yada yildirimdan etkilendi v.s ve akım korumalı priz gorevini icra edip sigortayı attırarak cihazı korudu. Bundan sonra tekrardan bu prizi kullanabiliyor muyuz? Sanırım tunçmatikler de terkrar devreye yapabilen otomatik sigortalar oluyor ama bunlarda durum nedir bilemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Elektirik hattında oluşan "yüksek voltaj" dalgalanması toprak hattına gönderilir. Buraya kadar tamam. Önemli nokta burada başlıyor. Cihaz kullanma kılavuzunda belirtilen jolule değer kadar dayanıklıdır. Joule değeri aşıldığında yani değeri aşacak yüksek voltaj ile karşılaştığında akım korumalı priz toprak hattına gönderemez. Bağlı olduğu cihazda hasar oluşmaması için içerisinde ki devreyi kullanılamaz hale gelecek şekilde zarar verir. Sisteme giden elektrik iletimi bu noktadan sonra kesilmiş olur. Priz kullanılamaz hale gelmiş cihaz korunması başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir.
Apc ve Tunçmatik ürünlerinde akım korumalı priz üzerine ışık(led) bulunur. İçindeki devrenin yüksek voltaj sonucu yanıp yanmadığı bu led sayesinde kontrol edilir.

Akım korumalı priz üzerinde bulunan sigorta
Akım korumalı prizler 10 veya 16 amper akım geçirecek şekilde tasarlanır üretilir. Değerler modelden modele değişiklik gösterir. Elektrikli ısıtıcı gibi yüksek güç ihtiyacı olan ürünler kullanıldığında 10amper değerin aşılması mümkündür. Belirtilen değerden daha yüksek akım geçtiği için sigorta ısınır ve genleşerek kendini dışarı doğru ittirir. Bu sayede sigorta kapanmış olur. Elektrik geçmediği için ve çekilen yüksek akımın korumalı prize zarar vermesi bu sayede engellenmiş olur.

Önemli bir bilgi
Unutulmaması gereken nokta duvar prizinden 16 amper değerinden daha yüksek akım çekilmemesi gerektiğidir. Deprem sonrası yani 2000 ve daha yeni yapılmış konutlarda (evde) sigorta kutusuna baktığınızda odaya B tipi 16amper sigorta takıldığını görürsünüz. Bunun sebebi ev tipi dediğimiz duvardaki prizler en fazla 16 amper değerine dayanıklıdır. Duvarda bulunan priz içerisinde Viko, Makel, Mutlusan, Legrand, Schneider Electric gibi büyük üreticiler 16A ibaresini koymaktadır. 20 amper, 25 amper sigorta ve buna uygun kablolama yapıldığında evet kablolar yanmayacak fakat prizde yüksek akımdan kaynaklı ısı oluşacak ve kaliteli markaların prizleri için erime kalitesiz markalarda ise kısa süreli erime sonrası alev oluşacaktır.

5-6 farklı akım korumalı priz kullandım. Onlie UPS kullanıyorum. UPS zarar görmemesi için önce akım korumalı priz sonra UPS kullanıyorum. Yüksek voltajda akım korumalı priz kendini bozarak bu sayede UPS'imi koruyacaktır.
Ben de sistem topluyorum da biraz pahalı elektrik kesintilerinden etkilenmesin diye akım korumalı priz alacaktım ama hiç etkisi olmuyor diyorlar. Sürekli elektrik gidip gelmesine hiç mi bir etkisi olmuyor?
Geçte olsa için rahat olsun 80 Plus sertifikası olan düzgün bir PSU mesela Cooler Master FSP Thermaltake gibi markalarda sorun yok aklıma gelen yeni markalarda da olacağını sanmam PSU artık kendisinden fazla gelen elektiriği anında sigorta ile gücünü keser bu sayede hem parçalara hem PSU'ya zarar gelmez bu olduysa duman falan çıkmadı kötü bir yanık kokusu gelmediğinde sorun yok sıkıntı sezdiyesen PSU'yu direk çıkar yalıtkan bir eldivenin varsa yok direk PC'yi fişten çek sonra plastik kablolardan tutarak çek güçleri kes sonra PSU'yu sakla güvenli bir yerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı