Akım yükseltici yapımı

Ahmet Çavdar

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Aspire A715-75G - İ5 10300H 2.5 GHz Turbo 4.5 GHZ - Intel UHD Graphics & GTX 1650 - 16 GB 2933 MHz

Asus TUF Gaming FX-505DT BQ180T - R5 3550H 2.1 GHz Turbo 3.7 GHz - Vega 8 & GTX 1650 - 16 GB 2400 MHz
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Arkadaşlar bir elektrik üretim sistemi kuracağım. Sistem 9-12 volt değerlerine çıkabilirken akımı sadece 60 mAh seviyelerinde kalıyor. Okulda öğrendiğimize göre transformatörlerde voltaj düşürülerek akım arttırılabilir. Ben de bu voltajı 5'e düşürsem de hiç değilse 100, belki 200 mAh akım görsem diye düşündüm. Ancak böyle bir transformatör düzeneği nasıl yapılır ya da nasıl bulunur bilmiyorum. İnternette hep voltaj yükseltici olarak kullanılmış. Benim voltaj düşürücü, akım yükseltici olarak kullanabilmem mümkün mü? İş teoride olunca pratikte ne kadar işler bilemedim.
Bir de bu olay mümkünse küçük bir transformatörü şarj aletleri dışında neyin içinde bulabilirim? Olmazsa nasıl yapabilirim? İnternette bulabilir miyim?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Not: Akımın çok küçük ve değersiz olduğunun farkındayım, sadece kendim bir şeyler denemeyi sevdiğim için bu sistemi kuruyorum. Ciddi bir elektrik üretimi amaçlı değildir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bir elektrik üretim sistemi kuracağım. Sistem 9-12 volt değerlerine çıkabilirken akımı sadece 60 mAh seviyelerinde kalıyor. Okulda öğrendiğimize göre transformatörlerde voltaj düşürülerek akım arttırılabilir. Ben de bu voltajı 5'e düşürsem de hiç değilse 100, belki 200 mAh akım görsem diye düşündüm. Ancak böyle bir transformatör düzeneği nasıl yapılır ya da nasıl bulunur bilmiyorum. İnternette hep voltaj yükseltici olarak kullanılmış. Benim voltaj düşürücü, akım yükseltici olarak kullanabilmem mümkün mü? İş teoride olunca pratikte ne kadar işer bilemedim.
Bir de bu olay mümkünse küçük bir transformatörü şarj aletleri dışında neyin içinde bulabilirim? Olmazsa nasıl yapabilirim? İnternette bulabilir miyim?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Not: Akımın çok küçük ve değersiz olduğunun farkındayım, sadece kendim bir şeyler denemeyi sevdiğim için bu sistemi kuruyorum. Ciddi bir elektrik üretimi amaçlı değildir.
Görünüşe bakılırsa transformatöre değil, kondansatöre ihtiyacın olacak. Stepdown DC-DC converter devrelerinde bir göz at. Basit bir devre ama pcb yi sen hazırlama, hazırını direnç.net v.b yerlerden bulabilirsin. 2cm x 2cm minicik bir PCB üzerinde montajlı gönderiyorlar zaten. Ayrıca çıkışına da bir 12V bir akü atıp, akü çıkışına LM350 voltaj regülatörü ve bir potansiyometre ile istediğin bir akıma ayarlayıp sabitlersin.

Transformatör doğru akımla çalışmaz. Eğer ilk ürettiğiniz kaynak doğru akımsa çalışmaz.

Elektronikçilerde satılır tahminimce transformatör.
Doğru hocam DC olduğunu unutmuştum, sağolun.
Eğer size lazım olan akım az bir şeyse basit bir voltaj düşürücü devre işinizi görecektir. Robotistan'da ucuz modeller vardı.
Olabilir hocam, inceleyeceğim. Teşekkürler.
Linkteki AC->DC olduğunu biliyorum ama bu tarzda bir şeye ihtiyacınız olduğunu anlıyorum.
Üretilen elektrik DC hocam, ben bunu yazarken de düşünürken de göz önünde bulundurmamışım. O sebeple bu ürün değil aradığım. Gene de yardımcı olduğunuz için sağolun.
Görünüşe bakılırsa transformatöre değil, kondansatöre ihtiyacın olacak. Stepdown DC-DC converter devrelerinde bir göz at. Basit bir devre ama pcb yi sen hazırlama, hazırını direnç.net v.b yerlerden bulabilirsin. 2cm x 2cm minicik bir PCB üzerinde montajlı gönderiyorlar zaten. Ayrıca çıkışına da bir 12V bir akü atıp, akü çıkışına LM350 voltaj regülatörü ve bir potansiyometre ile istediğin bir akıma ayarlayıp sabitlersin.
Kondansatör dediğiniz gibi DC-DC dönüştürüyorsa haklısınız hocam, aradığım ürün bu. Ben depolamaya akü fazla olacağını düşünerek basit bir NiCd pil koyup bir diyot yardımıyla da pil şarj olmuyorken deşarjını engellemeyi düşünmüştüm. Şarj olduktan sonra da onun üzerinden elektrik kullanmayı planladım. Siz ne dersiniz? Öyle aşırı miktarda birikim istemiyorum, en fazla 5000 en az da 2000 mAh olacak şekilde bir depolama yeterli bana. Böyle bir sistem için akü yerine pil daha mantıklı değil mi?
İş teoride olunca pratikte ne kadar işer bilemedim.
Yazım yanlışım için kusura bakmayın, işler yazacaktım😅

Hocam 'kondansatör' dediğim devre elemanı AC ya da DC enerjiyi depo+filtre etmeye ve giriş akımını belli bir amperajda sabitlemeye yarar. Aslında kondansatörlere "pil" ya da "akü" de diyebiliriz. Sonuçta görevleri aynı; voltaj ve akımları farklı olarak imal ediliyorlar. Kaynak enerji ilk önce 'diyot' üzerinden kondansatöre depo edilmesi gerekir. Diyot kullanmamızın birçok sebepleri vardır. Geri besleme koruma, alçak-yüksek akım/voltaj koruma, AC den DC ye dönüşüm tamponu vesair... girişe diyot atarız ki, akımı bir yöne doğru sabitleyebilelim.
AC-DC convertör ya da DC-DC convertör devrelerinin kaynak enerji giriş terminalinde ilk olarak kullanılan elektronik devre elemanı diyottur.
Mobilden yazıyorum; yazım hatam oluşmuşsa lütfen kusura bakmayın :)

Hocam 'kondansatör' dediğim devre elemanı AC ya da DC enerjiyi depo+filtre etmeye ve giriş akımını belli bir amperajda sabitlemeye yarar. Aslında kondansatörlere "pil" ya da "akü" de diyebiliriz. Sonuçta görevleri aynı; voltaj ve akımları farklı olarak imal ediliyorlar. Kaynak enerji ilk önce 'diyot' üzerinden kondansatöre depo edilmesi gerekir. Diyot kullanmamızın birçok sebepleri vardır. Geri besleme koruma, alçak-yüksek akım/voltaj koruma, AC den DC ye dönüşüm tamponu vesair... girişe diyot atarız ki, akımı bir yöne doğru sabitleyebilelim.
AC-DC convertör ya da DC-DC convertör devrelerinin kaynak enerji giriş terminalinde ilk olarak kullanılan elektronik devre elemanı diyottur.
Mobilden yazıyorum; yazım hatam oluşmuşsa lütfen kusura bakmayın :)
Anladım hocam, açıklamalarınız için çok teşekkürler, sistemi kurarken yardıma ihtiyacım olursa konuya sizi etiketleyeceğim :)
Hocam 'kondansatör' dediğim devre elemanı AC ya da DC enerjiyi depo+filtre etmeye ve giriş akımını belli bir amperajda sabitlemeye yarar. Aslında kondansatörlere "pil" ya da "akü" de diyebiliriz. Sonuçta görevleri aynı; voltaj ve akımları farklı olarak imal ediliyorlar. Kaynak enerji ilk önce 'diyot' üzerinden kondansatöre depo edilmesi gerekir.
Hocam bir de transistör denilen bir eleman varmış, onun görevi nedir?

Son düzenleme:
Anladım hocam, açıklamalarınız için çok teşekkürler, sistemi kurarken yardıma ihtiyacım olursa konuya sizi etiketleyeceğim :)

Piyasada bir transistörün kazançlarını(hfe), hesaplamalarını, ölçümünü, tiplerini, ailesini, sülalesini anlatan/anlatmaya çalışan bir dünya kitaplar mevcuttur. Lakin hiç biri de çıkıp demedi ki; eline aldığın 3 bacaklı NPN tipi bir transistörün görevi kısaca anahtarlamadır. Bir musluğun vanasına benzetircesine onu hayal edin. Bu musluğun kullanımını anlamak için B (base) ucunu sanki bir musluğun vanası ve C (collector) ile E (emiter) arasını da su borusu gibi düşün. B (vanayı) küçük bir enerji ile sonuna kadar döndürürsen C ile E arasındaki borudan yüksek enerjili bir su akacaktır.
Ez cümle; B den verilen düşük bir gerilim, C-E arasındaki daha yüksek gerilimi kontrol eder.
...mesajınızı yeni görüp yorumladım; umarım açıklayıcı olmuştur.
...saygılarımla;

Arkadaşlar hepinizin yardımları sayesinde aradığım parçayı buldum, ihtiyacım olan akımı belirledikten sonra bu ikisi arasında seçim yapacağım, zaten hiçbir zaman bu amper değerlerine gelmeyeceği için tahminen ilk linktekini alacağım. Hepinize yardımlarınız ve açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı