Akko 5075S vs Akko 3084S

emr8989

Femtopat
Daha fazla  
İki klavye arasında 415TL'lik bir fiyat farkı bulunmakta. Aralarında ayrılan belli başlı özelliklere göre bu fiyat farkı verilmeli mi?
Oyun ve programlama odaklı işim gereği günün çoğunda kullanıyorum. Aralarında kaldım. PCB veya benzer bir özelliğinde başka bir kalite farkı var mıdır?

Özellikler;
Akko 3084S
  • ASA profil
  • Akko Jelly Pink Switch
Akko 5075S
  • ASA profil
  • Akko X Gateron Yellow Switch
  • Döner düğme

5075S Via'da hem key-remapping özelliği hem de knob var. Yazılım veya programlama ile uğraşanlar için bir avantaj. 5075S'in ses yalıtımı da daha iyi yani daha iyi ses deneyimi yaşatır. PCB'si de 3084S'e göre daha yeni. Fiyat farkı değer aslında.

5075S VIA'da hem key-remapping özelliği hem de knob var. Yazılım veya programlama ile uğraşanlar için bir avantaj. 5075S'in ses yalıtımı da daha iyi yani daha iyi ses deneyimi yaşatır. PCB'si de 3084S'e göre daha yeni. Fiyat farkı değer aslında.

Merhaba hocam, 5075S ve 5075S VIA diye 2 farklı model mi var? Bilgin var mı? Ben de buna bakınıyordum ama sanki her 5075S VIA uyumlu değil gibi bazılarının ürün isminde VIA yazmıyor vs.

Hocam amazonda 2 model var. Birisi Via diye biliyorum. Akko'nun sitesine 5075S Via'nın kiti 60 dolara satılıyor.

5075S Via'da hem key-remapping özelliği hem de knob var. Yazılım veya programlama ile uğraşanlar için bir avantaj. 5075S'in ses yalıtımı da daha iyi yani daha iyi ses deneyimi yaşatır. PCB'si de 3084S'e göre daha yeni. Fiyat farkı değer aslında.
-Hocam Via uyumluluğu olan PCB maalesef satılmıyor. Bunu iki PCB arasınaki temel fark olan North-Facing ve South-Facing den ayırabiliyoruz. Via modeli olan South-facing yani led kısmı alt tarafta olucak şekilde. Sitede maalesef ondan göremedim.
-Knob olayında haklısınız kullanışlı olduğu su götürmez bir gerçek. Hiç deneyimlemediğim için fiyat farkına deyicek bir gelişme mi karar veremiyorum.
-Uzun kullanımlarda gateron parmaklarda ağrı yapar mı aklıma takılan diğer noktalardan birisi bu.

5075S kesinlikle hem daha estetik hem de tuşlarının arasında boşluk var, daha kolay kullanımı.
Hocam estetik olarak ikisi de bana hitap ediyor açıkcası. 🙃 Kolay kullanım sunması hakkında bunu karar verme açısından düşüneceğim. Öneriniz için teşekkürler.

Son düzenleme:
-Hocam Via uyumluluğu olan PCB maalesef satılmıyor. Bunu iki PCB arasınaki temel fark olan North-Facing ve South-Facing den ayırabiliyoruz. Via modeli olan South-facing yani led kısmı alt tarafta olucak şekilde. Sitede maalesef ondan göremedim.
-Knob olayında haklısınız kullanışlı olduğu su götürmez bir gerçek. Hiç deneyimlemediğim için fiyat farkına deyicek bir gelişme mi karar veremiyorum.
-Uzun kullanımlarda gateron parmaklarda ağrı yapar mı aklıma takılan diğer noktalardan birisi bu.

Hocam estetik olarak ikisi de bana hitap ediyor açıkcası. 🙃 Kolay kullanım sunması hakkında bunu karar verme açısından düşüneceğim. Öneriniz için teşekkürler.
3084B modelinde japon teması var. Onda mesela tuşlar renkli olduğundan, tuş dizilimi çok yapışık olmasına rağmen, f1 tuşları ve sayılar belli oluyor yer olarak ama düz renk çok rahatsız edici bence tuş bulma açısından. Referans noktası yok çünkü klavyede.
Ben %60 klavyede bir tık zorlanıyorum bütün tuşlar birleşik olduğundan. Tuş aralıklı olduğunda eğer masa yeri sorun değilse daha iyi bence kullanış için. Benim düşüncem bu yönde.

Via destegi kendi layoutunu yapmak yada farkli layer ayarlamak icin cok iyi.

Knob olmasa da olur bence. Gerci bende external dac uzerinde var o yuzden boyle geliyor olabilir.

Gateron switchleri bi dolu farkli cesidi var. Linear switchler zaten genel olarak bahsettigin gibi bir sorun cikartmaz gidip 100gr spring vs takmdigin surece.

Hocam Via uyumluluğu olan PCB maalesef satılmıyor. Bunu iki PCB arasınaki temel fark olan North-Facing ve South-Facing den ayırabiliyoruz. Via modeli olan South-facing yani led kısmı alt tarafta olucak şekilde. Sitede maalesef ondan göremedim.
Via modeli 14 Haziran'da çıkmıştı galiba. O zaman Akko'nun sitesinde sadece kiti satılıyordu. Daha sonra pre-built olanlar satılmaya başlanmıştı. O zaman Amazon'da 2 tane 5075S vardı birisi normal diğeri de Via olandı. O zaman baktığımda south faced'idi. Hala 2 tane var, birisi Via modeli olması lazım diye biliyorum ama yanlış biliyor olabilirim.

Birisi Gateron Pre-Lubed Yellow ile geliyor. Diğeri Akko CS Crystal ile geliyor. Hangisini tercih etmek isterseniz. Conta montaj ses açısından gerçekten güzel fakat ileride sıkıntı yaratabiliyor. İkisi de ağrı yapacak switchler değil.

Via modeli 14 Haziran'da çıkmıştı galiba. O zaman Akko'nun sitesinde sadece kiti satılıyordu. Daha sonra pre-built olanlar satılmaya başlanmıştı. O zaman Amazon'da 2 tane 5075S vardı birisi normal diğeri de Via olandı. O zaman baktığımda south faced'idi. Hala 2 tane var, birisi Via modeli olması lazım diye biliyorum ama yanlış biliyor olabilirim.

Birisi Gateron Pre-Lubed Yellow ile geliyor. Diğeri Akko CS Crystal ile geliyor. Hangisini tercih etmek isterseniz. Conta montaj ses açısından gerçekten güzel fakat ileride sıkıntı yaratabiliyor. İkisi de ağrı yapacak switchler değil.
- Hocam sitedeki 2391 tl olarak gözüken Black & Gold 5075S ISO modeli bu klavyede north-facing bulunmakta ve via desteği bulunmamakta. Bu ürünün Akko resmi sitesindeki adresi: Akko Black & Gold 5075S ISO Satın alan kullanıcıların resimli paylaşımında dikkatli bakıldığında keycaplerin üst tarafından ışığın yayıldığıda görülebilyor.

Diğeri 2491 tl olarak gözüken 5075S Shine-Through modeli. Bu klavye de north-facing ve via desteği yok. Resmi sitesindeki adresi: Akko 5075S Shine-Through .

- Dediğiniz gibi böyle bir via pcb, klavyeden harici olarak satılıyor custom yapılabilmesi için ama böyle bir klavye bütün olarak piyasaya sürülmüş değil.
Bu bilgiyi nasıl edindiğinizi bilmiyorum lakin redditte 14 Haziranda bir kullanıcı Akko nun bu şekilde bir pcb tasarımı yaptığını(klavye değil) ve piyasaya sürüldüğünü paylaşmış ve resmi sitesindeki linkini paylaşmış Akko 5075S Via . Konu sahibinin reddit linki de: Reddit Akko 5075S Via .
Bu konudan alınmış bir bilgi ise gözden kaçırmış olabilirsiniz hocam.

- Switchler konusunda da verdiğiniz bilgi için teşekkürler, evet büyük bir muallakta kalma sebebim bu aslında. Jelly Pink e kendimi daha yakın hissediyor gibiyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı