Aklıma gelen hipotez

Neden varsayıyoruz anlamadım? Hayal etmekte özgürsün ama bu hayalden öte geçemez. Söylediğin şeyin çok saçma olduğunun farkında değilsin. Soruyu şöyle sorabilirdin: "Beynimizin tek bir yarısı ile normal bir insan gibi sağlıklı olabiliyorsak ( tümörden vs beyinlerinin yarısı ile yaşayan birkaç kişi var ), diğer yarısını beyin nakli ile başkasına nakletsek ne olur?" Ama gel gör ki beyin nakli şu anda mümkün değil. Dolayısı ile gereksiz kafa patlatmaya gerek yok. Bu bir hipotez değil, sadece bir anda aklına gelen "fantastik" bir fikir. Herkesin durduk yerde "acaba..." diye aklında fantastik fikirlerin geldiği zamanlar olur. Daha iyi anlaşılması için bir örnek vereyim; "bir tavuk genomunu kopyalayıp insan genomu ile değiştirirsek ne olur?" demek gibi bir şey. Düşünmezsen "aa hakkatten" dersin. Düşünürsen "bu çok mantıksız, mümkün değil" dersin, çünkü mümkün olmayacağını bilirsin. Mümkün olmayacak bir şeyi neden varsayarak hayal dünyamda sevdiğim kızla fantezi yapmak yerine "insanı ikiye bölseler 5 saniye hayatta kalarak iki beden yönetebilir miyim" diye düşüneyim?

Neden varsayıyoruz anlamadım?
Çünkü eğer varsaymazsak, herkes şimdi olduğu gibi çok saçma bular ve tartışmaya katılmaz.
Söylediğin şeyin çok saçma olduğunun farkında değilsin.
İşte bu yüzden varsaydım. Varsayarak hedefim olan bazı tartışmaları açmak istedim.
Soruyu şöyle sorabilirdin: "Beynimizin tek bir yarısı ile normal bir insan gibi sağlıklı olabiliyorsak ( tümörden vs beyinlerinin yarısı ile yaşayan birkaç kişi var ), diğer yarısını beyin nakli ile başkasına nakletsek ne olur?" Ama gel gör ki beyin nakli şu anda mümkün değil. Dolayısı ile gereksiz kafa patlatmaya gerek yok.
İşte bak konumuz o değil, artık tekrar tekrar yazmak istemiyorum. Seni dikey olarak ikiye bölsem, senden iki tane olur mu ve eğer olursa iki tane sen, farklı farklı hareket eder miydiniz? Bunun çok saçma olduğunu söyleyeceksin. Bende bunu söylememen için 5 saniyelik ölümsüzlük varsayımını söyledim. Fakat görüyorum ki bu hiç bir işe yaramamış.
Bu bir hipotez değil, sadece bir anda aklına gelen "fantastik" bir fikir. Herkesin durduk yerde "acaba..." diye aklında fantastik fikirlerin geldiği zamanlar olur. Daha iyi anlaşılması için bir örnek vereyim; "bir tavuk genomunu kopyalayıp insan genomu ile değiştirirsek ne olur?" demek gibi bir şey.
İşte bahsetmeye çalıştığım olay tamda oydu. Sadece biraz ironiyle karışık bir şeyler yazdım.
Düşünmezsen "aa hakkatten" dersin. Düşünürsen "bu çok mantıksız, mümkün değil" dersin, çünkü mümkün olmayacağını bilirsin. Mümkün olmayacak bir şeyi neden varsayarak hayal dünyamda sevdiğim kızla fantezi yapmak yerine "insanı ikiye bölseler 5 saniye hayatta kalarak iki beden yönetebilir miyim" diye düşüneyim?
Konumuz 5 saniye hayatta kalıp, ikiye bölünerek, iki beden yönetmek değil. İki bedeni iki farklı insanın yönetmesi. Bunu anlamak için konuyu bir daha okuyabilirsin. Bundan sonra kopyala yapıştır yapacağım direk, bunu bir daha soran olursa.

Aynen öyle. Senin yaptığın yoruma verdiğim bir cevaptı bu.

Bunu 22.882. kere söyledim. Fakat tekrar söylemekten çekinmem.

Ya bu benimki "Konu Dışı" kategorisi ile ilgili sanırım. Bazen, sanki konunun dışında konuşulmalı diye düşünüyorum. Çok umursamayın. Geçer birazdan.

Son düzenleme:
Bilgisizliğin bu kadarı. Hem varsayalım diyorsun hem de hipotez diyorsun. Bilimsel açıdan bir düşünce ortaya atmak hipotezdir. Hem bilgisiz hem de üstünlük taslıyor. Adamın ıq seviyesinden sana ne? Sanki kendisini öldürmüş de dahi çıkmış.

Bilgisizliğin bu kadarı. Hem varsayalım diyorsun hem de hipotez diyorsun. Bilimsel açıdan bir düşünce ortaya atmak hipotezdir. Hem bilgisiz hem de üstünlük taslıyor. Adamın ıq seviyesinden sana ne? Sanki kendisini öldürmüş de dahi çıkmış.
Hahahaha IQ seviyesi düşükse, böyle bir tartışmaya girmemeliydi. Halen daha benim varsayımı, farklı olarak algılıyor. Ayrıca hipotez yerine teori olacaktı o :)

Geri
Yukarı