AKN Saat 02:00-08:00 Kullanımlarının Kotaya İşlemesi

An itibariyle bu test için kendimi feda etmiş bulunmaktayım. Gece 03:30 civarı indirme yapmaya başladım, yaklaşık saat 7'ye kadar. Sonuç bu:

Kota.jpg

Hunharca indirme yapmak pişmanlıktır.

Ek olarak bir güncel kaynakta gördüğüm bilgiyi paylaşayım, bu saatlerdeki harcamaların kotaya işleneceği fakat hızın düşmesine sebep olmayacağı belirtilmiş. Yani kotası 100 GB olan birisi 02-08 arası 200 GB harcasa ve normal zamanlarda 50 GB harcasa, toplam 250 GB yazacağı fakat AKN'nin devreye girmesi için normal şekilde 50 GB daha harcanması gerektiği belirtilmiş. Ne kadar doğru bilmiyorum. Kendim deneyip göreceğim. Konu altında güncel bilgi paylaşılacaktır.

Son düzenleme:
Az önce Telekom müşteri hizmetlerini aradım. Ben ömrümde bu kadar detaylı bilgi veren müşteri temsilcisi görmedim. Türk Telekom Prime müşteri temsilcisiymiş. Prime olduğunu hissettirdi. :LOL:

Elimizdeki net bilgiler arkadaşlar:
  • Gece 02:00-08:00 arası hızımız hiç kesilmeyecek. Tarifemiz neyse onu kullanacağız.
  • Bu gece saatlerinde yapılan veri harcamaları "AKN'yi devreye sokmayacak".
O zaman indirme yapmaya devam. 2 güne kalmaz kotayı aşarım, olur da bomba elimde patlarsa buraya yazarım. :)

Bende Prime müşteriyim normale göre gerçekten fark var. En azından santralde beklemiyorum direk arayınca max 30 saniyede müşteri temsilcisi ile görüşüp bütün işlemleri yapıyorlar. Arıza kayıtlarına da güzel bir öncelik veriyorlar pazar günü aradıktan 15 dakika sonra ekip gelmişti. :)

Farklı forumlardaki deneyimlere göre saat 02:00'dan sonra modemi kapatıp açarsanız yaptığınız indirme kotaya dahil olmuyor. Yani bağlantının kesilip tekrar başlaması lazım net çizgiyi çekebilmek için. Aksi taktirde modem çalıştığı sürece veri akışı kesilmiyor ve veri indirme saati 02:00'den önce başlamış kabul ediliyor.

Zaten Türk Telekom kendi de şu şekilde açıklama yapıyor. Ayın son günü saat 12:00'dan sonra başlayıp ertesi güne geçen indirmeler bir sonraki ayın kotasına işlenir.
Bu kota olayı kafaları çok bulandırır. Ben kafaya takmıyorum. 35mbps fiber 100GB AKN'li fiber kullanıyorum. Kota dolduktan sonra hızım 16mbps'ye düşecek. Gece 02:00-08:00 arası 35mbps olacak.
35mbps ile 4MB/SN indirme hızım var. İndirme işlemini gece PC'yi açık bırakarak yaparım. Sadece 02-08 arası indireceğim dosya boyutu 84GB. Bana fazla fazla yeter. Günlük kullanım için de 16mbps gayet yeterli.

Merhaba benim şuanda kotam doldu ve 3 mbit hızım, gece 2de kotam dolmamış gibi hızlanıyor mu internetim yoksa sadece kota dolana kadar mı kullanabiliyoruz ?

Son düzenleme:
Yani dediğiniz; kota dolmuş olsa dahi indirme hızı sadece o saatler arasında normal hızda kullanılacak öyle mi?
35 Mbps internet kullanıyorum, AKK doldu ve normal saatlerde hızım 16 Mbps'ye düştü. 02.00 ve 08.00 arasında ise 35 Mbps'ye yükselecek. Bu saatler geçince yine 16 Mbps olacak, ta ki AKK yenilenene kadar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı