Aktif sigara kullanan kişiye Puff Bar ve türevleri nasıl zarar verir?

gigaachad

Kilopat
Merhaba, yaklaşık ben 7 yıldır sigara içmekteyim. Bu içerisinde tütün kullanımlarım da oldu. Günde 1 ila 1,5 paket arası sigara içen birisiydim uzun zamandır. Son zamanlarda idmanlarda tıkanmalarım, uyanırken boğazda acı ve yanma hissiyle uyanma ve ciğerlerimden ıslık seslerinin gelmesiyle sigarayı bırakmaya veya azaltmaya çalıştım, olmadı çünkü sigara içmeyi seven birisiyim ve maalesef alışkanlık olmuş bir durumda. Azaltmak için ise "Vozol"un 10000 çekimlik bir Puff Bar'ını aldım. Bu iyi geliyor, arada bir ilki üflüyorum veya 1 saatte bir olabiliyor.

Bu Puff Bar'ların sigaraya göre zararı nedir? Kendim tecrübe ettiğimde, ciğerlerimden ıslık sesi gelmeleri kesildi, yanma hissiyle uyanmıyorum. Çevremden gelen bilgiler ise radyasyon tehlikesini söylediler ve sigaradan daha zararlı olduğunu söylediler. Bu konu hakkında sanırım net bir araştırma bulunmamakta veya ben bulamadım. Günde 1 paket içen birisine göre zararı nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Radyasyon falan nereden uyduruyorlar merak ediyorum. Sigaraya göre ben olsam puff tercih etmezdim fazla aroma ve fazla efektör yoğunluğundan dolayı ilerde böbreklerini eline alabilirsin. Sigarayı bırakmak istiyorsan normal bir elektronik sigara alman daha iyi olur. Evet bu konu hakkında net bir araştırma yok özellikle puff ile ilgili ama elektronik sigara ile ilgili deneyler mevcut. Sigarayı bırakmaya gayet yardımcı oluyor.

Radyaaktif serpintiden ziyade kimyasal veya biyololojik zararlarına değinecek olursak 😂😂😂😂

İyi sallamış arkadaş.

Öncelikle nikotin oranından başlayalım.
Sigaranın içindeki en zararlı madde nikotin değil en zararsızı nikotindir. Sigarada bizi mahveden şey yanıyor olması yani karbonmonoksit. Bir nevi yavaşlatılmış soba zehirlenmesi. İçinde nikotin bulunmayan marul yaprağını kurutun sigara haline getirip için aynı zararı o da verecek. Nikotin sadece bağımlılık yapan bir madde. Çok uzun süre kullanımda damar sertleşmesine de neden oluyor ama az.

Gelelim sigara, puf ve esigara karşılaştırmasına.

Sigara ve esigarayı karşılaştırdığımda (efkar likit analizi ile) sigarada 100 birim zarar varsa esigarada bu oran 2-3. Yani yok denecek kadar az. Ekmek ve suda da bir miktar zararlı madde var. Hatta şunu rahatlıkta söyleyebilirim, sigara ve esigara karşılaştırması yapmak yerine esigara ve ekmek karşılaştırması yapmak daha mantıklı.

Pufların emisyon analizlerini hiç incelemedim ancak normal esigaraya oranla çok daha fazla zararlı içeriğe maruz bırakacağını düşünüyorum.
Şöyle bir tahmin yapalım,
Sigarada 100 birim zararlı madde varsa;
Puffta 10-15 birim,
Esigarada 3 birim.

Peki puff ile esigaranın farkı ne?
Puflarda aşırı aroma, mentol ve şeker var. Bunu da zannediyorum yüksek salt likitin tadını bastırmak için yaptılar. 10-20 veya 30-40 sene daha puff içmeye devam ederseniz böbreklerinize zarar verebilirsiniz, mentolden dolayı boğaz tahrişi yaşayabilirsiniz.

Esigara ve pufta çok daha fazla nikotin olabilir. Ancak sigaradan alacağınız nikotini esigaradan alamayabilirsiniz. Puffta kullanılan salt likit kana.çok daha kolay karışıyor puffta.emin değilim.

Peki neden esigarada daha fazla nikotin varken sigaradan aldığınız nikotin kadar alamıyoruz?

Sigara dumanı incedir, ciğerin her yerine ulaşır.

Esigara ve puffta duöan yoktur buhar vardır, buhar daha yoğun bir maddedir buhar ile nikotini sadece ciğerlerin üst noktarından, boğazdan ve ağızdan emilim.ile kana karışır. Yani kana az karışır.

Burada bir parantez açayım, puflarda vr bazı.likitlerde salt nikotin kullanılır. Salt nikotinde kanserojen olan salt likit kullanılır. Salt nikotin kullanımını tavsiye etmem.

Özetle en sağlıklısı normal nikotinli esigara, sonrasında salt likitli esigara ve üçüncü sırada pufflar.

Sigara kesinlikle içmeyin.

Çok ince olarak, aşırı Vozol kullanımı, ciğerde su toplamasına sebep oluyor. Kuzenimin çok sayıda arkadaşı (tahmin edebileceğiniz gibi ortamda emzik gibi kullanan) aşırı kullanım yüzünden hastanelik oldular. Durumu ciddi değil ama böyle birden çok olay başından geçmiş.

Uzun nefes aralığı ile çekmek, ciğerlere normalden onlarca kat fazla buhar çekmek demek. Normalde ciğer taze hava çeker. Sen buhar çekiyorsun.

Normal kullanımda kısa bir nefes ile çekersin Vozol'u. Bir sonraki çekiş için bekle; ciğerdeki o buhar, şu damlacığı olmadan yine buhar şeklinde uzaklaşsın.

Uzun lafın kısası, kısa çekimler yap, çekimler arası biraz boşluk bırak.

Ben arada sırada çekiyorum pc başında işim çok olduğu zaman çok iyi oluyor. Kalkıp sigara içmeye çıkamıyorum o zaman iyi geliyor. 3-4 aydır kullanıyorum şu an her hangi bir sorunla karşılaşmadım. 10000'lik olanların çok sahtesi var. Şu an 12000 dijital olanların sahtesini görmedim.

WhatsApp Görsel 2023-12-22 saat 00.45.17_93b0b978.jpg
WhatsApp Görsel 2023-12-22 saat 00.49.52_219cbf18.jpg

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2023-12-22 saat 00.47.34_ef0fbb2f.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-12-22 saat 00.47.34_ef0fbb2f.jpg
    94,1 KB · Görüntüleme: 78
Çok ince olarak, aşırı Vozol kullanımı, ciğerde su toplamasına sebep oluyor. Kuzenimin çok sayıda arkadaşı (tahmin edebileceğiniz gibi ortamda emzik gibi kullanan) aşırı kullanım yüzünden hastanelik oldular. Durumu ciddi değil ama böyle birden çok olay başından geçmiş.

Uzun nefes aralığı ile çekmek, ciğerlere normalden onlarca kat fazla buhar çekmek demek. Normalde ciğer taze hava çeker. Sen buhar çekiyorsun.

Normal kullanımda kısa bir nefes ile çekersin Vozol'u. Bir sonraki çekiş için bekle; ciğerdeki o buhar, şu damlacığı olmadan yine buhar şeklinde uzaklaşsın.

Geçmiş olsun.

2013ten bu yana esigara kullanıyorum. puflardan çok daha fazla buhar üreten dl cihaz kullanan ve yıllardır kullanan arkadaşlarımdan hiç birinin ciğeri su toplamadı. Vazollardaki esas tehlike aroma miktarı ve salt nikotin. Yüksek aroma böbreklere zarar verebilir. Salt nikotinde ise kanserojen benzoik asit bulunur.

Fakat bunlar da kısa dönemde zararlı olamaz. Bence kullandıkları cihazların likitlerinde başka birşeyler olabilir. Vitamin e asetat gibi bazı zımbırtılar vs. Normal görünmüyor.

Radyaaktif serpintiden ziyade kimyasal veya biyololojik zararlarına değinecek olursak 😂😂😂😂

İyi sallamış arkadaş.

Öncelikle nikotin oranından başlayalım.
Sigaranın içindeki en zararlı madde nikotin değil en zararsızı nikotindir. Sigarada bizi mahveden şey yanıyor olması yani karbonmonoksit. Bir nevi yavaşlatılmış soba zehirlenmesi. İçinde nikotin bulunmayan marul yaprağını kurutun sigara haline getirip için aynı zararı o da verecek. Nikotin sadece bağımlılık yapan bir madde. Çok uzun süre kullanımda damar sertleşmesine de neden oluyor ama az.

Gelelim sigara, puf ve esigara karşılaştırmasına.

Sigara ve esigarayı karşılaştırdığımda (efkar likit analizi ile) sigarada 100 birim zarar varsa esigarada bu oran 2-3. Yani yok denecek kadar az. Ekmek ve suda da bir miktar zararlı madde var. Hatta şunu rahatlıkta söyleyebilirim, sigara ve esigara karşılaştırması yapmak yerine esigara ve ekmek karşılaştırması yapmak daha mantıklı.

Pufların emisyon analizlerini hiç incelemedim ancak normal esigaraya oranla çok daha fazla zararlı içeriğe maruz bırakacağını düşünüyorum.
Şöyle bir tahmin yapalım,
Sigarada 100 birim zararlı madde varsa;
Puffta 10-15 birim,
Esigarada 3 birim.

Peki puff ile esigaranın farkı ne?
Puflarda aşırı aroma, mentol ve şeker var. Bunu da zannediyorum yüksek salt likitin tadını bastırmak için yaptılar. 10-20 veya 30-40 sene daha puff içmeye devam ederseniz böbreklerinize zarar verebilirsiniz, mentolden dolayı boğaz tahrişi yaşayabilirsiniz.

Esigara ve pufta çok daha fazla nikotin olabilir. Ancak sigaradan alacağınız nikotini esigaradan alamayabilirsiniz. Puffta kullanılan salt likit kana.çok daha kolay karışıyor puffta.emin değilim.

Peki neden esigarada daha fazla nikotin varken sigaradan aldığınız nikotin kadar alamıyoruz?

Sigara dumanı incedir, ciğerin her yerine ulaşır.

Esigara ve puffta duöan yoktur buhar vardır, buhar daha yoğun bir maddedir buhar ile nikotini sadece ciğerlerin üst noktarından, boğazdan ve ağızdan emilim.ile kana karışır. Yani kana az karışır.

Burada bir parantez açayım, puflarda vr bazı.likitlerde salt nikotin kullanılır. Salt nikotinde kanserojen olan salt likit kullanılır. Salt nikotin kullanımını tavsiye etmem.

Özetle en sağlıklısı normal nikotinli esigara, sonrasında salt likitli esigara ve üçüncü sırada pufflar.

Sigara kesinlikle içmeyin.
Ayrıntılı açıkladığınız için çok teşekkür ederim.

E-sigara mevzusuna gelecek olursam, tobacco shop'a elektronik sigara almak için gitmiştim. Pek bir bilgim yok bu konuda. Arkadaşlarımda görmüştüm zamanında ve biraz büyük olduklarını hatırlıyorum sanırım modele göre farklılık gösterebilir. Niyetimi söyledim ve e-sigara bulunmadığını bu puffları çıkarıp verdi, ondan dolayı bunu kullandım ve iyi hoşuma da gitti. Bana fiyat/performans bakımından böyle puff boyutlarında e-sigara öneriniz var mı?

Sigara içmeme konusunda size kesinlikle hak veriyorum. Forumda bu konuyu açarken "Sigara başlayacağım" gibi konular gördüm. 7 senedir aralıksız içen birisi olarak kesinlikle önermiyorum. Lisede kendimi büyük hissetmek için başladığımı hatırlıyorum ve bu çok aptalca bir düşünce. İleride bu konuyu okuyacaklar için yazıyorum. Kesinlikle başlamayın. Şu an her ne kadar sigara içmeyi sevsem de bırakmak için bin taklalar atıyorum.

Ben arada sırada çekiyorum pc başında işim çok olduğu zaman çok iyi oluyor. Kalkıp sigara içmeye çıkamıyorum o zaman iyi geliyor. 3-4 aydır kullanıyorum şu an her hangi bir sorunla karşılaşmadım. 10000'lik olanların çok sahtesi var. Şu an 12000 dijital olanların sahtesini görmedim.

Eki Görüntüle 2060862Eki Görüntüle 2060867
Ben bunları görmemiştim hiç, nereden temin edebiliriz?

Geçmiş olsun.

2013ten bu yana esigara kullanıyorum. puflardan çok daha fazla buhar üreten dl cihaz kullanan ve yıllardır kullanan arkadaşlarımdan hiç birinin ciğeri su toplamadı. Vazollardaki esas tehlike aroma miktarı ve salt nikotin. Yüksek aroma böbreklere zarar verebilir. Salt nikotinde ise kanserojen benzoik asit bulunur.

Fakat bunlar da kısa dönemde zararlı olamaz. Bence kullandıkları cihazların likitlerinde başka birşeyler olabilir. Vitamin e asetat gibi bazı zımbırtılar vs. Normal görünmüyor.
İlk yazdığım paragrafta sorduğum soru sizin için de geçerli, e-sigara hakkında bilgim yok. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Evet, evet dediğiniz gibi yapıyorum. Çok tiryakisi değilim sigara içmeden 2 hafta durdum, anlık krizlerim için arada tık tık atmak için almıştım :D Öyle yapıyorum ama bilgisayar başında içmek acayip bağımlılık yapıyor bu gerçek ama uzun aralıklarla kısa çekimler yapıp devam ediyorum, teşekkür ederim bilginiz için.

Ayrıntılı açıkladığınız için çok teşekkür ederim.

E-sigara mevzusuna gelecek olursam, tobacco shop'a elektronik sigara almak için gitmiştim. Pek bir bilgim yok bu konuda. Arkadaşlarımda görmüştüm zamanında ve biraz büyük olduklarını hatırlıyorum sanırım modele göre farklılık gösterebilir. Niyetimi söyledim ve e-sigara bulunmadığını bu puffları çıkarıp verdi, ondan dolayı bunu kullandım ve iyi hoşuma da gitti. Bana fiyat/performans bakımından böyle puff boyutlarında e-sigara öneriniz var mı?

Sigara içmeme konusunda size kesinlikle hak veriyorum. Forumda bu konuyu açarken "Sigara başlayacağım" gibi konular gördüm. 7 senedir aralıksız içen birisi olarak kesinlikle önermiyorum. Lisede kendimi büyük hissetmek için başladığımı hatırlıyorum ve bu çok aptalca bir düşünce. İleride bu konuyu okuyacaklar için yazıyorum. Kesinlikle başlamayın. Şu an her ne kadar sigara içmeyi sevsem de bırakmak için bin taklalar atıyorum.

Ben bunları görmemiştim hiç, nereden temin edebiliriz?

İlk yazdığım paragrafta sorduğum soru sizin için de geçerli, e-sigara hakkında bilgim yok. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Evet, evet dediğiniz gibi yapıyorum. Çok tiryakisi değilim sigara içmeden 2 hafta durdum, anlık krizlerim için arada tık tık atmak için almıştım :D Öyle yapıyorum ama bilgisayar başında içmek acayip bağımlılık yapıyor bu gerçek ama uzun aralıklarla kısa çekimler yapıp devam ediyorum, teşekkür ederim bilginiz için.
Üstadım iki farklı içim tarzı var,
1- mtl: buhar azdır. Az derken sigaradan çok daha fazladır aslında. Yüksek nikotin oranları da kullanabilirsiniz.
2- dl yani nargile tipi: aşırı buhar verir max 6mg nikotinli likit tüketilmesi tavsiye edilir. Dl içimde hüüüp şeklinde çekim yaparsınız.
Mtl cihazlarda coil(likiti buharlaştıran sarım) 1 ohm civarındadır.
Dl de ise 0.10, 0.20 ve 0.4 ohm civarındadır.
Amacınız hem sigaradan uzak durayım hem de en sağlıklısı olsun diyorsanız kesinlikle mtl.

Zaten fazla sigara bağımlılığım yok, keyif yapmak istiyorum, buharıda çok olsun sokakta gezerken havam da olur diyorsanız dl cihaz bakmak lazım

Mtl de gözlemlerime göre en çok satan smok nord 4. Ama eakiden bu yana esigara içenler caliburn kullanıyorlar genelde. 1 ohm yedek coili olanlara bakabilirsiniz.

Dl isterseniz smok nord 5 popüler. Ya da 0.30 ve altında yedek coillilere bakabilirsiniz.

10-15 günde bir yeni coil ihtiyacınız olacak.

Yok ben 10 günde bir 100-150 tl coil masrafı vermek istemiyorum diyorsanız mtl için şurada tavsiyemi sıraladım.

Eğer dl isterseniz daha güçlü bir mod ve atomizer ihtiyacınız olacak. Ayrıca benim verdiğim tel dışında daha kalın bir tel almalısınız.

E-sigara mevzusuna gelecek olursam, tobacco Shop'a elektronik sigara almak için gitmiştim. Pek bir bilgim yok bu konuda. Arkadaşlarımda görmüştüm zamanında ve biraz büyük olduklarını hatırlıyorum sanırım modele göre farklılık gösterebilir. Niyetimi söyledim ve e-sigara bulunmadığını bu puffları çıkarıp verdi, ondan dolayı bunu kullandım ve iyi hoşuma da gitti. Bana fiyat/performans bakımından böyle puff boyutlarında e-sigara öneriniz var mı?

Hocam küçük boyutlarda puff benzeri istiyorsanız pod cihazlara bakabilirsiniz Caliburn'un cihazlarını denedim gayet başarılılar pufftaki gibi aromayı buram buram alamıyorsunuz tabii ki fakat kesmesi için gayet iyi cihazlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı