Akülerini yeni değiştirdiğim UPS arızası

Parti Şapkası

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Buraya da konu açmıştım. Destekleme süresi neredeyse tamamen biten kesintisiz güç kaynağının akülerini geçen ay değiştirmiştim ve o zamandan beri sorun yoktu. Bu sabah elektrik kesildi ve UPS hiçbir yük altında olmamasına rağmen 4-5 dakika sonra durdurulamayan alarm çalmaya başladı. Bu alarm normalde yük altında 10-15 dakika çalışınca ve bataryası bitmeye yaklaşınca çalan bir alarm. Şimdi ise böyle bir durumda çaldı. Elektrik gelince bilgisayarı açtım ve UPS yazılımına baktım batarya %86 görünüyordu yani aslında kritik düzeyde azalmamış. Ardından bilgisayarı kapattıktan kısa süre sonra tekrar elektrik kesildi. O yüzden yük altında fişi çekip yazılımdan kontrol etme testi de yapamıyorum. Yine de UPS'nin bu şekilde garip davranmasını anlamlandıramadım. 200 liraya yeni bataryaları boşuna mı aldım? Eski üretim de değil sadece birkaç aylık idi yani yeni bataryalarda sorun olmaması lazım.

Gerekli test ekipmanınız yoksa batarya testi için önerebileceğim en basit yöntem, bataryayı 12V-1A'lik oto lambasina bağlamanız. Bir kaç saat sonra AVOmetre ile düştüğü değeri kontrol edip sorunun aküde mi yoksa UPS'te mi olduğuna karar verebilirsiniz.

Aküyü deşarj ettikten sonra UPS'e bağlayin ve şarj süresi sonunda tekrar ilk kontrolü yapin. UPS'in şarj devresinin sağlam olduğundan böylece emin olabilirsiniz.

Şarj devresi sağlam ise yük çıkışına akkor flamanlı bir lamba bağlayıp güç verip vemediğini kontrol edin. Yine AVOmetre ile çıkış gerilimini öğrenebilirsiniz.

Çıkış gerilimi normal değilse sorun inverter devresinde çıkış gerilimini sabit tutmaya yarayan referans gerilimi üretecinde olabilir.

Akülerin amperi yeterli mi? %86 dolu olabilir ama akım olarak yeterli gelmeyebilir. Belki sistem ups in karşılayabileceğinden daha fazla akım çekiyodur.

Gerekli test ekipmanınız yoksa batarya testi için önerebileceğim en basit yöntem, bataryayı 12V-1A'lik oto lambasina bağlamanız. Bir kaç saat sonra AVOmetre ile düştüğü değeri kontrol edip sorunun aküde mi yoksa UPS'te mi olduğuna karar verebilirsiniz.

Aküyü deşarj ettikten sonra UPS'e bağlayin ve şarj süresi sonunda tekrar ilk kontrolü yapin. UPS'in şarj devresinin sağlam olduğundan böylece emin olabilirsiniz.

Şarj devresi sağlam ise yük çıkışına akkor flamanlı bir lamba bağlayıp güç verip vemediğini kontrol edin. Yine AVOmetre ile çıkış gerilimini öğrenebilirsiniz.

Çıkış gerilimi normal değilse sorun inverter devresinde çıkış gerilimini sabit tutmaya yarayan referans gerilimi üretecinde olabilir.

Oto lambası bağlamak iyi bir test olurdu fakat nereden bulabilirim?

Akülerin amperi yeterli mi? %86 dolu olabilir ama akım olarak yeterli gelmeyebilir. Belki sistem ups in karşılayabileceğinden daha fazla akım çekiyodur.

Yük düzeyi yazılımdaki ekranda %38-45 arasında değiştiği görülüyor. Ayrıca zaten sistem çalışmıyorken yani UPS yük altında değilken bu anlattıklarım yaşandı. Bunu belirtmiştim.
Güncelleme:
Bilgisayar açıkken UPS'nin fişini çekme testinde UPS direkt olarak 1 saniye bile desteklemeden hatta akü moduna bile geçmeden kapandı. Yük olarak takılan şeylerden hiçbir şey değiştirmediğim halde ve aküleri içindekilerin tamamen aynısıyla yeniledikten 1 ay sonra yıllardır aynı bilgisayar yükleri altında kullandığım UPS neden kendi kendine arıza çıkarıyor anlamış değilim.

Son düzenleme:
Oto ampulu olmasi sart degil. Elektrikcilerden 12V 15-20W civari alacaginiz bir tane halojen ampul de ayni isi gorecektir. Bir iki TL bir sey zaten.

Bu kadar cabuk kapaniyorsa sarj kisminda sorun olmali diye dusunuyorum. Akuleri sarj cihazi ile doldurup cikisi oyle de kontrol edebilirsiniz.

Şarj cihazı derken? UPS'nin içindeyken şarj olması gerekiyor da ayrı bir şarj cihazı varmı aküler için? Ayrıca yazılım yanlış mı gösteriyor o zaman çünkü battery capability kısmı %100 gösteriyor. %90'lardaydı dururken %100'e çıkmış.

Buraya da konu açmıştım. Destekleme süresi neredeyse tamamen biten kesintisiz güç kaynağının akülerini geçen ay değiştirmiştim ve o zamandan beri sorun yoktu. Bu sabah elektrik kesildi ve UPS hiçbir yük altında olmamasına rağmen 4-5 dakika sonra durdurulamayan alarm çalmaya başladı. Bu alarm normalde yük altında 10-15 dakika çalışınca ve bataryası bitmeye yaklaşınca çalan bir alarm. Şimdi ise böyle bir durumda çaldı. Elektrik gelince bilgisayarı açtım ve UPS yazılımına baktım batarya %86 görünüyordu yani aslında kritik düzeyde azalmamış. Ardından bilgisayarı kapattıktan kısa süre sonra tekrar elektrik kesildi. O yüzden yük altında fişi çekip yazılımdan kontrol etme testi de yapamıyorum. Yine de UPS'nin bu şekilde garip davranmasını anlamlandıramadım. 200 liraya yeni bataryaları boşuna mı aldım? Eski üretim de değil sadece birkaç aylık idi yani yeni bataryalarda sorun olmaması lazım.

Merhaba. Mutlaka UPS'nin akü şarj devresinde bir sorun vardır, yeni satın alınanlar en çok kullanılan ve garanti süresii olan, çok kaliteli jel akülerse sorun onlardan değil UPS'de muhtemelen az şarjlı olarak kalmaları yüzünden UPS'nin çok erken kapanması düşünülebilir.

Birden fazla seri bağlı akü UPS'nizde bulunuyorsa, bu akülerden bir tanesinde olası iç sıkıntı UPS'nin destek süresini diğer aküler tam şarjlı kalsa bile tümü az şarjlıymış gibi bir uyarı sesiyle UPS'yi erken kapatabilir. UPS akü kapasite göstergesinin doğru gösterip göstermediğinden yazılımla ilgili ise çok emin olunamaz, mutlaka bir şüphe payı da bulunabilir. Kapasite gösteriminde asıl önemeli olanı yazılımsal olanıyla değil donanımsal yani aküleri direk teste tutarak aldığınız somut neticelerdir, kendi kişisel görüşüme göre.

Aslında uzun zaman sıkıntısı olmayan UPS akülerini, yeni oluşan bu sıkıntıyla değiştirmek yerine harici bir akü şarj cihazı ile (15 volt 1 amperlik AC/DC adaptör bir kereliğine tam şarj için 7 - 9 amper, 12 volt aküler için uygundur) bu eskilerini ayrı ayrı şarjdan sonra ayrı kapasite testine tabi tutmak gerekliydi. Şu anda bunu hem eski (eskileri atmadıysanız eğer) hem de yeni akülere yapın. Akü etiketilerinde yazan 12 volt 7, 9 amper-saat, bu aküler 10 saattlik şajrdan sonra doluyken, örneğin 1 amper, 12 voltluk bir araç (veya halojen) ampulüyle 7, 9 saate yakın olarak aküler bitiyorsa akülerde (eski veya yeni) iç sıkıntı yoktur.

Akü şarj devresi akü kapasitesinin 1/10'u kadar amperi veren bu ünitedeki olası entegre, elektronik devre elemanları (zener, diyot, direnç, vb.) arızasıyla ilgili olarak yeterli akımı veremiyor olabilir. Erken kapanma UPS'nin 10 saatlik şarjda kalmasına rağmen zayıf (yetersiz) şarjdan kaynaklıysa UPS akü şarj devresinin tamirini UPS yetkili servisine yaptırmalısınız. Çünkü harici akü şarj cihazı (sıradan adaptörler) akü/aküleri 10 saatte tam şarj edebilir, ancak 10 saatten sonra şarjı kesen tampon şarjlı UPS'nin kendi akü şarj ünitesidir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı