PSU arızası

FarukBaban

Kilopat
Daha fazla  
Aşağıya video olarak bıraktığım anakart ve üzerinde takmadığım ekran kartı benim eski bilgisayarım, geçici olarak yerine kullandığım bir bilgisayar vardı ama sahibine geri vermek zorunda kaldım. Yeni sistem toplayacağım ama yaklaşık 2 hafta sonra falan olacak bu işlem. O zamana kadar eski bilgisayarımı kullanmak istedim.

Sistemi ilk olarak yenilen birleştirdiğim de çalışmadı aşağıda videoda attığım gibi bir sıkıntı verdi yani ilk 1 saniye kadar çalışıp sonrasında bir anda enerji kesiliyordu. Geçici olarak verdiğim kasanın güç kaynağını takarak denedim ve yine aynı problemi yaşadım 2 güç kaynağınıda videoda gösterdim.

Sıkıntı anakartı olabilir mi anakart yanmış olabilir mi tam emin değilim. Ama daha önce baktığım konularda bu tarz yorumlar gördüm galiba sıkıntı anakartta. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sıkıntının videosu

Son düzenleme:
Kısadevre var gibi. Bazen işlemci tam oturmadığında da bunu yapabiliyor. Anakarta takılı bileşenleri çıkararak test edebilirsiniz. Eğer sorun devam ediyorsa anakartta bir problem var demektir. Sorunlu kısmı bulmak için ölçüm yapıp arızalı parçayı değiştirmek gerekir ancak bu anakart için değmez.

Anakarta takılı ram ve işlemci dışında bileşen yok. Videoda gösterdiğim gibi rahat çalışmak için çıkardım zaten anakartı. Ramleri deneyeceğim. İşlemciyi de kontrol ederim yeniden. Ama anakart eski zaten büyük ihtimalle ömrü tükenmiştiştir.

İşlemcinin kablosu takılı değil. Voltaj gitmediği için anakart CPU yok gibi görüyor olabilir. Fanın kablosu takılı değil. Bunları bağlayın. Yani sistem için gerekli kabloları ve parçaları toparladıktan sonra deneyin.

Merhabalar videoda yanlış görmediysem ram ışığınız yanıyor sıkıntı ramde olabilir ramleri çıkartıp giriş soketlerini silgi ile silin ve ramleri tek tek farklı slotlarda deneyin işlemi yaptıktan sonra bios pilini ters takıp 5 veya 10 saniye kadar bekleyin sistemi tekrar açmayı deneyin eğer bu adımlar olmaz ise işlemcinizi söküp takın

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    22,7 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
İşlemcinin kablosu takılı değil. Voltaj gitmediği için anakart CPU yok gibi görüyor olabilir. Fanın kablosu takılı değil. Bunları bağlayın. Yani sistem için gerekli kabloları ve parçaları toparladıktan sonra deneyin.
Merhabalar videoda yanlış görmediysem ram ışığınız yanıyor sıkıntı ramde olabilir ramleri çıkartıp giriş soketlerini silgi ile silin ve ramleri tek tek farklı slotlarda deneyin işlemi yaptıktan sonra bios pilini ters takıp 5 veya 10 saniye kadar bekleyin sistemi tekrar açmayı deneyin eğer bu adımlar olmaz ise işlemcinizi söküp takın

yarın deneyeceğim ikisini de, bilgilendirme yaparım.

Dediklerinizi yaptım ve bu sefer kapanmadan çalıştı. Ama bilgisayar ekranı gelmiyor. Ekran kartını takıp da denemeyi düşünüyorum, belki anakartın grafik kartında sıkıntı olmuştur.
Ramleri denedim lakin o ışık sürekli yanıyor ve üzerinde AMT_LED1 yazıyor.
hocam internetten baktım, şöyle bir sonuç buldum damlar hakkında.
Screenshot_2019-12-04-17-29-36.png

sıkıntı ramlarda değil galiba. Az önce ekran kartını taktım ama çalışmasına rağmen ekran gelmedi. Genelde böyle durumlarda ramlarla oynarım ama bu sefer fayda etmedi.

yanlış anlamayın ama bir düşünceniz varsa belirtebilir misiniz acaba bilgisayara ihtiyacım var da, en azından çözüm yolum olabilirsiniz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı