Akustik gitarın sap kısmındaki eşiği yükseltme

execmsa

Centipat
Arkadaşlar selamlar. Akustik gitarımın sapı dümdüz olmasına rağmen gövde kısmındaki telleri sapa çok uzak sap kısmındaki telleri ise sapa çok yakın. İlk başta zımpara ile gövdedeki eşiği kısalttım fakat şimdi de arkadaki eşiği yükseltmem gerekiyor. Yükseltme işlemini yapmak için kağıt denedim fakat tellerin akordunu yaparken teller kayıyor. Tahta ile düşünüyorum fakat entonasyonun bozulmasından korkuyorum ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Üst eşikle ilgili bir sıkıntınız yok gibi o zaman, alt eşiğe müdahale edilmesi gerekiyor bence.
Şu yazıyı inceleyebilirsiniz: 5 Adımda Gitar Tel Yüksekliği Nasıl Dengelenir?

Pardon, alt eşiği zımparalama işlemini zaten yapmışsınız. Tellerin şu anki yükseklik durumunu fotoğraf olarak atabilir misiniz?
Eğer üst eşiğe müdahale edemeyeceğinizi düşünüyorsanız ve alt eşik de olması gerekenden fazla zımparalanmışsa herhangi bir müzik dükkanında bu eşik parçasını bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Çok basit bir parça zaten, kolayca değiştirilebilir ve yine istediğiniz gibi müdahale edebilirsiniz.

Üst eşiğin gereğinden fazla yükseltilmesi çalımı ve bare basmayı zorlaştırır. elinizi çok yorar klavye. Ayrıca entonas sıkıntılarına da sebep olur. Misal; boş teli A ya akortladın diyelim, teldeki 2. perdeye bastığında B notası birkaç cent kaymış olur. "-Akortlu gitarım var, niye sesler bozuk çıkıyor?" dersiniz sonra.
Öncelikli sap ayarınızı kotrol edin sonra köprüye tekrar bakın yani öncelikli bunlar ile ayarlamaya çalışın. En son üst eşik.

Uzun bir süre sonra cevap yazıyorum kusura bakmayın... (Yeni Gitar Alacaklar'a) Sorunumu üst eşik alarak çözdüm fakat siz siz olun "şimdilik başlangıç olarak kötü bir gitar alayım daha sonra daha iyisini alırım" diyerek başlamayın sevgiler.

Geri
Yukarı