Alan Adı Neden Paralı?

ServerTower

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar çok merak ettiğim bir konu var. Neden bir site açmak istediğimizde direkt ''???.com, .net, .org'' vb. diye bir alan adı alamıyoruz? Bu alan adı için bir yerlere belirli miktarlarda ücretler ödemek zorundayız? Türkiye'de bu işi resmi olarak yapan yer neresi?

Çözüm
Ben kendi alanadımı oluşturmak ve kullanmak istiyorum ICANN falan beni bağlamaz diyorsan , sadece kendi local'inde (bilgisayarında) bu mümkün. Daha doğrusu bu ayarı yaptığın makinalarda mümkün. C:\Windows\System32\drivers\etc klasörünün altındaki hosts dosyasını yönetici olarak bir metin editörü (not defteri yada notepad++) ile açıp , en alt satıra 104.25.239.108 yakosin.com yazıp kaydettiğimizde , artık senin bilgisayarın yakosin.com alanadını tanıyacak ve yazdığın ip adresine istek gönderecektir. Yani herhangi bir alanadını (ister alınmış olsun ister alınmamış olsun) hosts dosyan vasıtasıyla yönetebilir ve kendine ait domain gibi kullanabilirsin.

Bu sistemin global versiyonu da ICANN'ın yürüttüğü sistem.
Muhtara amcamıza diyorsun ki "ben burada oturuyorum." , "Kinotalp, nerede oturuyor" diye sorduklarında muhtar amcamız da "Technopat caddesinde apartman no : 10'da oturuyor" diyor.
firmalardan da alsan resmi kuruluşa sormadan alan adı verilmez. Örnek Ülke kodu olmayan ve ".us" olarak verilen tüm alan adlarını USA'deki resmi kuruluş verir. Lise yıllarından beri sadece dersler yüzünden ilgilendiğim konu da firma olarak alan adı nereden alınır, hiç bir fikrim yok.

Ben kendi alanadımı oluşturmak ve kullanmak istiyorum ICANN falan beni bağlamaz diyorsan , sadece kendi local'inde (bilgisayarında) bu mümkün. Daha doğrusu bu ayarı yaptığın makinalarda mümkün. C:\Windows\System32\drivers\etc klasörünün altındaki hosts dosyasını yönetici olarak bir metin editörü (not defteri yada notepad++) ile açıp , en alt satıra 104.25.239.108 yakosin.com yazıp kaydettiğimizde , artık senin bilgisayarın yakosin.com alanadını tanıyacak ve yazdığın ip adresine istek gönderecektir. Yani herhangi bir alanadını (ister alınmış olsun ister alınmamış olsun) hosts dosyan vasıtasıyla yönetebilir ve kendine ait domain gibi kullanabilirsin.

Çözüm

Çok teşekkürler! Oldukça açıklayıcı oldu. Ellerine sağlık.

Önüne gelen site kurmasın diye bence ücretli diyeceğim de tabii ki de değil, yorumlarda zaten güzelce açıklamışlar ama özet geçersek senin yerine tüm yönlendirmeleri ve ayarlamaları vb. ayarlıyor ve seni bir çeşit sisteme kayıt ediyor. Bunu yapmaları için onlar yetki alıyorlar ücretli bir şekilde yapıyorlar, biraz karışık. Ayrıca site kurma vb. işlemler ucuz değildir. Parası bir yana bilgi gerekir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı