Alan Adı Neden Paralı?

ServerTower

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar çok merak ettiğim bir konu var. Neden bir site açmak istediğimizde direkt ''???.com, .net, .org'' vb. diye bir alan adı alamıyoruz? Bu alan adı için bir yerlere belirli miktarlarda ücretler ödemek zorundayız? Türkiye'de bu işi resmi olarak yapan yer neresi?

Çözüm
Ben kendi alanadımı oluşturmak ve kullanmak istiyorum ICANN falan beni bağlamaz diyorsan , sadece kendi local'inde (bilgisayarında) bu mümkün. Daha doğrusu bu ayarı yaptığın makinalarda mümkün. C:\Windows\System32\drivers\etc klasörünün altındaki hosts dosyasını yönetici olarak bir metin editörü (not defteri yada notepad++) ile açıp , en alt satıra 104.25.239.108 yakosin.com yazıp kaydettiğimizde , artık senin bilgisayarın yakosin.com alanadını tanıyacak ve yazdığın ip adresine istek gönderecektir. Yani herhangi bir alanadını (ister alınmış olsun ister alınmamış olsun) hosts dosyan vasıtasıyla yönetebilir ve kendine ait domain gibi kullanabilirsin.

Bu sistemin global versiyonu da ICANN'ın yürüttüğü sistem.
İnternet alan adı otoritesi bu adreslerin kayıt ve yönetim işini üstleniyor bu yüzden belirli bir ücreti var. Türkiye'de nic.tr resmi .com.tr gibi Türkiye kayıtlarını yapıyor. DNS dediğimiz alan adı sunucularının bakım masrafları var. Bunlar olmasa alan adı değil de ip numarası ezberlemek ve yazmak gerekirdi.

Nic.tr sadece ama sadece tr uzantılı alan adı satış yetkisine sahip bir kurum. Örneğin yakosin.com.tr alanadını alabilmek için nic.tr'den hicazet almamız gerekiyor :) Amerika'da , Kanada'da vs vs birçok ülke kendi uzantısını yalın olarak satmaktadır. (Örn. yakosin.us , yakosin.ca vb) Ama nic.tr sadece com.tr satışına müsade etmekte. Nic.tr'nin iş bilmezliği mi dersiniz yoksa iş güzarlığı mı dersiniz size bırakıyorum.

Alanadları aslında fiziksel bir sunucuya ulaşmamızı sağlayan adres bilgisidir. Alanadları olmasa, biz sunucularımıza ulaşmak için ip adresleri kullanmak zorunda kalırız. Örnek vermek gerekirse, technopata girmek için adres satırına 104.25.239.108 ip adresini girmemiz gerekirdi.

Dünya'da alanadı organizasyonunu sağlayan kurum ICANN'dır. Bu organizasyon uluslararasıdır ve ayrı bir hukuku vardır. Örneğin, bir alanadının sahipliğiyle ilgili bir davaya WIPO bakar. Merkezi İspanya'dadır. Türkiye mahkemeleri dahi bir alan adının sahipliğiyle ilgili karar veremez, verse dahi yaptırımı yoktur.

Bu kadar büyük bir organizasyonun ücretsiz hizmet verebilmesi mümkün değildir.

Hepinize çok teşekkür ederim ama demek istediğimi tam anlatamadım galiba. Neden biz kafamıza göre alamıyoruz ki? Neden başkasından almalıyız?
Sadece .tr değil de her türlü alan adını güvenilir olarak hangi sitelerden alabiliriz?
@Kinotalp @Ali Güngör @yakoSin
Fabrika neden doğrudan satmaz da başkası satar? Toptan ve perakende gibi biraz. Ana kurum detay işler ve teknik destekle uğraşmaz, temel işi yapar. Diğer firmalar alt işleri yüklenir ve işletir, kazanç sağlar.

Kafana göre almak sana özel bir uzantı almaktan mı bahsediyorsun? Mesela Technopat.net yerine Technopat.asdasdasdas gibi bir şey mi?
O da mümkün bu arada, ihaleyle 100.000 USD üzerinden yıllık olarak başlıyor işletmesi. Satamasan da ödemek zorundasın aldıktan sonra mesela. Ayrıca belirli kurumsal yeterliliklerin olması lazım ISO gibi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı