Alan Adı Tavsiyesi

karambyte

Kilopat
Merhabalar, ev dekorasyonu, ahşap mobilya tasarımları yapan firmamız için web sitesi açacaktım fakat alan adında kararsız kaldım bu işte uzman kişiler tavsiye verebilir mi?
Aklımda topaldizayn.com veya topalmobilya.com Google'da üst sıralara çıkmak amacımSEO tarafında da ters düşmemesi için iyi düşünüp öyle alan adı almayı düşündüm.

Bu is SEO calismasina ve reklama bakiyor. "n11" gibi sacma bir isimle dahi ust siralarda cikabiliyorsun.

Bence markayi yansitan, cok uzun olmayan, ozgun ve soylemesi zor olmayacak bir isim yeterli.

Markanizin adi "Hurca" ise hurcamobilya.com alip gecin, altini nasil doldurdugunuz onemli.

Hali hazirda ayni isimde baska sirketler varsa, Google'a yazdiginda sizin yerinize oraya gitme ihtimali yuksek, o yuzden ozgun olmasi onemli.

Bir de twitter, facebook, instagram vs gibi sosyal medya adreslerinde de "topalmobilya" alinmamis olsun onda dikkat edin. Mumkunse tum sosyal mecrayi tek ve ozgun bir isimde birlestirin.

Bu is SEO calismasina ve reklama bakiyor. "n11" gibi sacma bir isimle dahi ust siralarda cikabiliyorsun.

Bence markayi yansitan, cok uzun olmayan, ozgun ve soylemesi zor olmayacak bir isim yeterli.

Markanizin adi "Hurca" ise hurcamobilya.com alip gecin, altini nasil doldurdugunuz onemli.

Hali hazirda ayni isimde baska sirketler varsa, Google'a yazdiginda sizin yerinize oraya gitme ihtimali yuksek, o yuzden ozgun olmasi onemli.

Bir de twitter, facebook, instagram vs gibi sosyal medya adreslerinde de "topalmobilya" alinmamis olsun onda dikkat edin. Mumkunse tum sosyal mecrayi tek ve ozgun bir isimde birlestirin.
Size ne katılıyorum, ne de katılmıyorum. Adam akıllı bir SEO ve adwords gibi reklamlar her zaman lazım fakat;

İleri boyutlu düşünüldüğünde kısa bir isim iyi olacaktır.
mobilya türkçe, siz yarın ingilizlere, fransızlara da ürün satabilirsiniz. Yok öyle bir hedefimiz yok diyorsanız, diyecek bir şey yok. Site bile kurmayın.

Size ne katılıyorum, ne de katılmıyorum. Adam akıllı bir SEO ve adwords gibi reklamlar her zaman lazım fakat;

Mobilya Türkçe, siz yarın İngilizlere, Fransızlara da ürün satabilirsiniz. Yok öyle bir hedefimiz yok diyorsanız, diyecek bir şey yok. Site bile kurmayın.
Türkçe olabilmesinde bence sakınca yok. İsmi Türkçe olup da dünyaya Türkçe markayla ürünler ihraç eden firmalar var.

Öyle bir hedefi olmazsa niye site kurmasın? Belki katalog amaçlı, belki e-ticaret amaçlı, belki fiyat almak amaçlı açar siteyi.

Türkçe olabilmesinde bence sakınca yok. İsmi Türkçe olup da dünyaya Türkçe markayla ürünler ihraç eden firmalar var.

Öyle bir hedefi olmazsa niye site kurmasın? Belki katalog amaçlı, belki e-ticaret amaçlı, belki fiyat almak amaçlı açar siteyi.
Benim burada açma dememin sebebi tabiki uyarı olarak değil, teşvik edici olduğu içindir. İngilizce kısmı içinse anlatmak istediğim olay şu:

Ahmet.com var.
Bir de, Ahmetmobilya.com var.

Mobilya bir meslek dalıdır. Kullanılmaması öneridir. Sizin büyük dediğiniz hangi firma alan adında meslek dalını yazmış?

mobilya türkçe, siz yarın ingilizlere, fransızlara da ürün satabilirsiniz. Yok öyle bir hedefimiz yok diyorsanız, diyecek bir şey yok. Site bile kurmayın.

Adam "kocakbaklava.com" ile dunyaya baklava satiyor, sen neden bahsediyorsun.

Evet akilda kalici, kisa isimler daha iyi ama zaruri degil. Onemli olan altini doldurup dolduramadigin.

Adam "kocakbaklava.com" ile dunyaya baklava satiyor, sen neden bahsediyorsun.

Evet akilda kalici, kisa isimler daha iyi ama zaruri degil. Onemli olan altini doldurup dolduramadigin.
Örneğiniz gayet makul fakat ben Gaziantep'te yaşıyorum. Koçak'ın burada ne gibi harcamaları ve namı olduğunu benim gibi bu şehirde yaşayan her insan bilir. Aynı zamanda baklavanın İngilizcesi baklavadır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı