Alan/Bölüm değiştirmek

PORSHİUS

Kilopat
Arkadaşlar, ben son sınıf muhasebe öğrencisiyim yanlış kararlar sonucu istemediğim bölüme girdim. Uçak pilotu, bilgisayar mühendisliği veya makine mühendisliği okumak istiyorum. önümüzdeki yıl dershaneye gideceğim, yabancı dile ağırlık göstermeli miyim? Üniversitede değiştirebilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim?

Mühendislik okumak için tekrar sınava girmen gerek diye biliyorum ben, en azından bizim zamanımızda böyleydi ama şuan nasıl bilmiyorum. Sınav tercih falan derken tekrar 0 dan başlayacaksın. Mühendislik için ingilizce gerekli..
Pilotluk için ise THY pilot alım ilanı falan açıyor, onlara bak şartları belirtiyorlar. Toefl 70-75 falan istiyorlardı en son. Başarılı olursan pilotluk eğitimi falan herşeyi THY karşılıyor. Tabi sözleşme yapıyorsun THY ile, işe başladığın zaman bu giderler maaşından kesiliyor. Artık kaç yıl sözleşme onu bilmiyorum.

Bence sene sonuna kadar dişinizi sıkın hocam, diplomanızı alıp o bölümle ilişkinizi bitirin. Daha sonra güzel bir dershane olur, özel öğretmen olur, bunların yardımıyla derslere çalışıp tekrar sınava girin. Bakarsınız Allah etmesin sınavda kaydırma yaptınız, heyecanlandınız gitti sizin sınav. En azından arkanıza baktığınızda bir adet diplomanız olacaktır.

Bence sene sonuna kadar dişinizi sıkın hocam, diplomanızı alıp o bölümle ilişkinizi bitirin. Daha sonra güzel bir dershane olur, özel öğretmen olur, bunların yardımıyla derslere çalışıp tekrar sınava girin. Bakarsınız Allah etmesin sınavda kaydırma yaptınız, heyecanlandınız gitti sizin sınav. En azından arkanıza baktığınızda bir adet diplomanız olacaktır.
Diplomayı alıp üniversitede değiştireceğim zaten olmaz ise arkamda meslek olacak.

Üniversitede okusam avantajları ne olacak? ''Her şekilde en sonunda pilot olmak'' bunu anlayamadım.
Üniversite dışında olunabiliniyor mu?
Üniversitede okursan avantajın olmaz sadece okursun. Fakat zamandan kazanırsın. Yani üniversite bitince başlarım pilotluğa demene gerek kalmaz. Fakat herkesin bir buçuk yılda bitirdiği eğitimi sen 4-5 yılda anca bitirebilirsin. O da şansın yaver giderse. Ayrıca üniversitede burslu veya devlet kazanmadığın sürece maliyeti çok yüksek olur. Devlet üniversitesi veya burslu kazanmak istersen de baya bir çalışman lazım. Puanları çok yüksek.

Üniversiteden sonra veya üniversitenin son senesi ile beraber dışardan pilot eğitimi de alabilirsin. Uçuş okulları var. Yaklaşık 60-70 bin euro ücreti var. Fakat bunlar sadece kursun ücreti. Yani sınav, gözetmen, sağlık, sertifika, logbook vs gibi yan giderler dahil değildir. Ekstraya girer bunlar. ICAO standartlarına göre yani uluslararası standartlara göre gereklilikleri, en az lise mezunu olmak (hiçbir firma iki yıllık mezunun altında olanlara iş vermez kolay kolay), belirli seviyede İngilizce'ye hakim, 18 yaş doldurmuş gibi bazı kolay limitleri var.

Şimdi sen tam olarak hangisini istiyorsun bunlardan? Çünkü derya deniz bu konu biraz:)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı