Alanım ne bilmiyorum

Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar, geçen sene 10. sınıfta en iyi dersim matematikti ve takır takır matematik çözüyordum. Fakat bu sene 11. sınıf olduğum da matematik yapamadığımı ama fizik, kimya ve biyoloji çözebildiğimi fark ettim. Türkçe konusunda ise hiç çalışmadan 35 36 net yapıyorum. Görmediğim halde edebiyattan 7 8 net çıkarıyorum. Tek problemim matematik şu an. Hukuk okumayı çok istiyorum fakat alımlar ve okuma süreci çok sıkıntılı. Sürekli kitaplardan kafayı kaldıramamak ve torpil olmadan savcı olmak zor. Tıp kazanmak istiyorum ama matematik yapamıyorum haliyle motivasyonum düşüyor ve diğer dersleri de çalışmıyorum. Ne yapmalıyım bilmiyorum. Matematiği nasıl çözeceğimi de bilmiyorum. En iyi dersim matematikken bir anda en kötü dersim oldu. TYT Matematikte 15-16 net yapıyorum fakat yaptıklarım hep geçen senin konuları. AYT'de ise 10 12 net matematik, 30 net FKB yapıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
TYT matematiğin iyi demek ki ama soru çeşidi görmemiş gibisin. AYT matematiğe çalışmadan yapamazsın zaten. Konuları bitirip çalışman lazım. 30 net FKB'yi nasıl yaptığını anlamadım 11. sınıfsın ve 11. sınıf konularının yarısını, 12. sınıf konularını bilmiyorsun. Gerçekten 30 net FKB yapıyorsan sayısaldan şaşma derim ama hayalinde hukuk varsa eşit ağırlıktan da çok rahat ilerlersin. Bu yazdığın netlerle geçen sınav insanlar hukuk kazandı. Tabii sınavın zorluğu da belliydi.

Selamlar, geçen sene 10. sınıfta en iyi dersim matematikti ve takır takır matematik çözüyordum. Fakat bu sene 11. sınıf olduğum da matematik yapamadığımı ama fizik, kimya ve biyoloji çözebildiğimi fark ettim. Türkçe konusunda ise hiç çalışmadan 35 36 net yapıyorum. Görmediğim halde edebiyattan 7 8 net çıkarıyorum. Tek problemim matematik şu an. Hukuk okumayı çok istiyorum fakat alımlar ve okuma süreci çok sıkıntılı. Sürekli kitaplardan kafayı kaldıramamak ve torpil olmadan savcı olmak zor. Tıp kazanmak istiyorum ama matematik yapamıyorum haliyle motivasyonum düşüyor ve diğer dersleri de çalışmıyorum. Ne yapmalıyım bilmiyorum. Matematiği nasıl çözeceğimi de bilmiyorum. En iyi dersim matematikken bir anda en kötü dersim oldu. TYT Matematikte 15-16 net yapıyorum fakat yaptıklarım hep geçen senin konuları. AYT'de ise 10 12 net matematik, 30 net FKB yapıyorum.
Matematik neden seviyorsun onu bilmen gerek ilk önce. Matematik zaten zordur. Onu zevkli yapan zor olması. Kolay olursa zaten zevksiz oluyor, bir anlamı olmuyor ve gelişme de olmuyor senin sayısal kabiliyetlerinde. Matematiği yapabilmek için sevmene gerek yok. Kafa yapına da bağlı biraz. Elinden gelebildiğince sevmeye çalış, bakış açını değiştir. Matematiğe ihtiyacın olduğunu, istediğin bölüme bir araç ve engel olduğunu düşün. Sen önyargıyla yaklaşırsan yapamazsın zaten. Önyargıyı yıkman gerek önce. Bir şeyi yapabilmek için önce onu yapmayı istemen lazım. (klişe oldu.) Sevmek için de sevmeyi istemen lazım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı