Alaylı yazılımcı olmak için ne yapılmalı?

Umarım kazanırsan mutlu olurum. Alaylı yazılımcı olmak çok zor. Üniversite'de usta-çırak ilişkisi varken alaylı yazılımcı da kendi kendine öğrenen kişi var. O yüzden alaylı yazılımcı olmayı tavsiye etmiyorum. C, C#, Python ve HTML (temel düzey) uğraşan biri olarak; alaylı yazılımcılık çok zor.

Hem üniversite referans olabiliyor. Ama bu dediklerim genelleme. Yani alaylı olarak devam etmek istisna. Üniversitenin puanı yükseldikçe iş bulma oranı da artıyor.

Başarılar dilerim.
İstanbul Üniversitesi İşletme Enstitüsü'nün C ve Python eğitimi varmış ücretsiz.Zaten hedef de orası eğer kazanırsam ilk iş oraya başvurup yazılım öğrenmek ondan sonrası bol çalışma şart.

Ben de işletme okudum alaylı yazılımcıyım gördüklerimin çoğu alaylı.
Zaten bu işte en iyiler alaylılar. İnsanın içindeki istekten daha iyi öğrenme biçimi yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de işletme okudum alaylı yazılımcıyım gördüklerimin çoğu alaylı.

Zaten bu işte en iyiler alaylılar. İnsanın içindeki istekten daha iyi öğrenme biçimi yok.

Hocam yakın zamanda başlamak istiyorum, ne tavsiye edersiniz yazılım için?

Hocam yakın zamanda başlamak istiyorum, ne tavsiye edersiniz yazılım için
Çalış.
Bide önüne video açıp, kursa gidip olmuyor bu işler. Bir yerlere gidip diyeceksin ki parasız geleyim çay yapayım size bana bu işi öğretin.Ancak öyle öğrenebiliyorsun.Yoksa okullar kurslar yalan.Aktif yazmalısın.
Bir çoğumuz öyle yazılımcı oldu.

Çalış.
Bir de önüne video açıp, kursa gidip olmuyor bu işler. Bir yerlere gidip diyeceksin ki parasız geleyim çay yapayım size bana bu işi öğretin. Ancak öyle öğrenebiliyorsun. Yoksa okullar kurslar yalan. Aktif yazmalısın.
Birçoğumuz öyle yazılımcı oldu.

Hocam, uygulama var mı önerebileceğiniz ücretsiz. Udemy tarzı?

Alaylı yazılım mühendisi/siber güvenlik uzmanı olacağına okuduğun bölümde uzman ol veya yeniden üniversite oku. Çünkü bir alaylının üniversite öğrencisi gibi sıfırdan, düzenli, çok bilgi öğrenebileceği imkânı olduğunu zannetmiyorum.

Mesela 1 alaylı 1 saatte 10 tane rastgele karmaşık tam/yarım yamalak bilgi öğreniyorken 1 üniversite öğrencisi 1 saatte 20 tane sıfırdan düzenli tam bilgi öğreniyor.

Son düzenleme:
Alaylı yazılım mühendisi/siber güvenlik uzmanı olacağına okuduğun bölümde uzman ol veya yeniden üniversite oku. Çünkü bir alaylının üniversite öğrencisi gibi sıfırdan, düzenli, çok bilgi öğrenebileceği imkânı olduğunu zannetmiyorum.

Mesela 1 alaylı 1 saatte 10 tane rastgele karmaşık tam/yarım yamalak bilgi öğreniyorken 1 üniversite öğrencisi 1 saatte 20 tane sıfırdan düzenli tam bilgi öğreniyor.
Hocam,TM öğrencisiyim.O yüzden bu durumu tabi zorlayabilir,ancak çalışmak ile kendimi geliştirebileceğimi söyleyebilirim.

Konuyu açan yazarımızın dediklerine katılarak bir şey daha söyleyeceğim. Bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği bölümlerini kazanmak çok zor. Yani bu bölümleri kazanmak için bilgisayar bilgisi değil, çoğunlukla gerçek hayat ve meslekle alakası olmayan derslerden sorumlusunuz.

Geri
Yukarı