Alçı çıktıktan kaç gün sonra tam basabilirim?

En iyisi doktrunuza danışmak olacaktır, burada bizim tıp bilgimiz yok (çoğumuzun.)
Ama kendi deneyimi söyleyeyim, benim kolum 2 ay alçıda kaldı yaklaşık. Alçıyı çıakrttıktan sonra güçsüz oluyor ama egzersiz ypatıkça iyileşti. Bacağınız ilk çıktığında güçsüz olur 2 ayak dengede dumayı uzun süre gerçekleştirmediniz sonuçta. Okulda ayağınız düzelene kadar gitmemenizi öneririm ben. Sağlığınızdan daha önemli değil. Ayrıca ilk günler pek acleye gerek yok konular 1.hafta dolunca ağırlaşıyor genellikle.
Evet hocam teşekkürler ayağımın duruma göre bakarım

Sakın okula gecikirim telaşınız olmasın. Okul bu tür durumlarda doktor raporu getirirseniz özürlü devamsızlık vermek zorunda diye biliyorum.

Ayağım okullar açılıncaya kadar koşamasam bile en azından yürüyecek duruma gelir bence fakat yürüyemezsem dediğiniz gibi doktorumdan 5 günlük rapor alırım. 1 hafta daha dinlenmiş olurum dediğiniz gibi özürlü devamsızlık veriyorlar tabii ki.

Merhaba, bilgilendirme yaptığın için teşekkürler. Bende de morluklar vardı (yazmayı unutmuşum). Kısa sürede geçiyor. Krem verdiyse kullanırsın. Yürüyüş yap, fakat kendini çok da zorlama. Ayakta da fazla durma, şişer. Yürüyüş yaparken ağrıdığı zaman dur, dinlen. Sıcak suyun içinde parmaklarını hareket ettir. Elbette, tamamen basacaksın. Sadece bunun için biraz zaman gerekiyor. Allah sağlık ve mutluluk versin başta. Geçmiş olsun, kendine iyi bak. Sağlıklı günler dilerim 🙂
Hocam siz ayağınıza alçı çıktıktan sonra ne kadar sürede basmaya başlamıştınız ?
@maraushi @444065

Son düzenleme:
Ayağım okullar açılıncaya kadar koşamasam bile en azından yürüyecek duruma gelir bence fakat yürüyemezsem dediğiniz gibi doktorumdan 5 günlük rapor alırım. 1 hafta daha dinlenmiş olurum dediğiniz gibi özürlü devamsızlık veriyorlar tabii ki.

Hocam siz ayağınıza alçı çıktıktan sonra ne kadar sürede basmaya başlamıştınız ?
@maraushi @444065
Alçı çıktı, doktor artık yürüyebilirsin dedi. Çok ufak adımlar atarak hastaneden çıkabildim. Çok yürüdüğüm zaman ağrı oluyordu. O gün sabaha kadar evin içinde yürüdüm (ağrı olduğunda duruyordum). Sen benim gibi zorlama, ben atletizm ile ilgilenen birisi olduğum için bunu yapmam gerekiyordu. Yokuş sıkıntı çıkartıyordu, merdiven inmek aynı şekilde... İlk bir hafta çok zor geçti, şişiyordu (sürekli ayakta durduğum için, yürüyüş yaptığım için). Ayak bilekliği kullanmanı tavsiye ederim. Koşmaya, alçı çıktıktan 2 ay sonra başladım. Yürüyüş yaparken kademeli olarak hızlandırdım. Sonrasında koşmaya başladım. Eskisi gibiyim. Dediğim gibi, benim yaptığımı yapma. Benim zorlamam gerekiyordu, lakin sen asla. Ben 8 yıldır düzenli koşu yapıyorum. Her gün koşuyorum. Sen de yavaş yavaş yürü. Sonrasında yürüme hızını arttır. Benim gibi yaparsan eğer sakatlanma ihtimalin olabilir. Rica ediyorum, yavaş yavaş yürü. Hızını aniden artırma. Başka soru varsa yazarsın.

Alçı çıktı, doktor artık yürüyebilirsin dedi. Çok ufak adımlar atarak hastaneden çıkabildim. Çok yürüdüğüm zaman ağrı oluyordu. O gün sabaha kadar evin içinde yürüdüm (ağrı olduğunda duruyordum). Sen benim gibi zorlama, ben atletizm ile ilgilenen birisi olduğum için bunu yapmam gerekiyordu. Yokuş sıkıntı çıkartıyordu, merdiven inmek aynı şekilde... İlk bir hafta çok zor geçti, şişiyordu (sürekli ayakta durduğum için, yürüyüş yaptığım için). Ayak bilekliği kullanmanı tavsiye ederim. Koşmaya, alçı çıktıktan 2 ay sonra başladım. Yürüyüş yaparken kademeli olarak hızlandırdım. Sonrasında koşmaya başladım. Eskisi gibiyim. Dediğim gibi, benim yaptığımı yapma. Benim zorlamam gerekiyordu, lakin sen asla. Ben 8 yıldır düzenli koşu yapıyorum. Her gün koşuyorum. Sen de yavaş yavaş yürü. Sonrasında yürüme hızını arttır. Benim gibi yaparsan eğer sakatlanma ihtimalin olabilir. Rica ediyorum, yavaş yavaş yürü. Hızını aniden artırma. Başka soru varsa yazarsın.

Bende spor salonuna gidiyorum düzenli olarak 25 gündür gidemiyorum gidemedikçe kafayı yiyiyorum hocam kısacası. Ayağıma şu anda az az olsa da basamıyorum 3-4 adım atarken bile ağrıyor. Ayağımı parmaklarımı istediğim gibi hareket ettirebiliyorum ağrı olmuyor fakat basma işine geçince ağrıyor.

Bende spor salonuna gidiyorum düzenli olarak 25 gündür gidemiyorum gidemedikçe kafayı yiyiyorum hocam kısacası. Ayağıma şu anda az az olsa da basamıyorum 3-4 adım atarken bile ağrıyor. Ayağımı parmaklarımı istediğim gibi hareket ettirebiliyorum ağrı olmuyor fakat basma işine geçince ağrıyor.
Atletizm ile ilgilenen birisi için koşmamak çok kötü bir şey. Ne kadar zor oldu, anlatamam sana. Topal bile dediler bana. Önce kendine inanmalısın, iyileşeceksin. Parçalar bir bütünü oluşturur. Bebekken direkt yürümedik, emekledik sonrasında yürüdük. Güçlü ol, bir adım bile olsa çabalamaktan vazgeçme. Bir adım at, dur. Ağrı geçene kadar bekle. Tekrar aynı şekilde yap.

Atletizm ile ilgilenen birisi için koşmamak çok kötü bir şey. Ne kadar zor oldu, anlatamam sana. Topal bile dediler bana. Önce kendine inanmalısın, iyileşeceksin. Parçalar bir bütünü oluşturur. Bebekken direkt yürümedik, emekledik sonrasında yürüdük. Güçlü ol, bir adım bile olsa çabalamaktan vazgeçme. Bir adım at, dur. Ağrı geçene kadar bekle. Tekrar aynı şekilde yap.
Tamamdır hocam teşekkürler yakın zamanda inşallah dediğiniz gibi iyileşeceğim

Tamamdır hocam teşekkürler yakın zamanda inşallah dediğiniz gibi iyileşeceğim
Dediğim gibi, bir adım at dur. Ağrısının geçmesini bekle. Ayağının alışması gerekiyor. Sonrasında adım sayılarını arttır. Geçmiş olsun. Kendine iyi bak. Canını sıkma. Sağlıklı günler dilerim. Güncelleme yaparsın konuyla ilgili. İyileşeceksin, eminim bundan. Zaman, her şeyin ilacıdır.

Dediğim gibi, bir adım at dur. Ağrısının geçmesini bekle. Ayağının alışması gerekiyor. Sonrasında adım sayılarını arttır. Geçmiş olsun. Kendine iyi bak. Canını sıkma. Sağlıklı günler dilerim. Güncelleme yaparsın konuyla ilgili. İyileşeceksin, eminim bundan. Zaman, her şeyin ilacıdır.

Evet hocam çok teşekkürler ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için. Düne göre bugün daha fazla adım atabildim fakat adım atarken kırık olan bölge adım atarken ağrıyor attıktan sonra oturunca ayak bileğim ağrıyor galiba alçıda hareketsiz kaldığı için güçsüzleşti kaslarım ağırlık binincede bileğimin gücü yetmiyor ondan ağrıyor sanırım.

Evet hocam çok teşekkürler ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için. Düne göre bugün daha fazla adım atabildim fakat adım atarken kırık olan bölge adım attıktan sonra ayak bileğim ağrıyor galiba alçıda hareketsiz kaldığı için güçsüzleşti kaslarım ağırlık binincede bileğimin gücü yetmiyor ondan ağrıyor sanırım.
Sanırım/galiba değil, gerçekten de öyle. Bacak ağrısı, bilek ağrısı, ayağın altı ağrıyabilir, topuğu da aynı şekilde... Sıcak su çok önemli. Krem kullanmalısın. Egzersiz yaparak düzelecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı