Aldığınız cezaları kafanıza takıyor musunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bugüne kadar çok büyük bir ceza almadım, genel olarak ilk başlarda forumdaki trollerin gazasına uğradık diyelim. :D

Tek anlamadığım bir cezam vardı onu da yönetimle konuştum, çözüm bulamadım ama çok önemli değil.

Bahsettiğim ceza kural 60'a giriyor. Profilimde kendi kişisel web sitem vardı, hiçbir türlü bir ürün satışı falan yoktu site içinde. Sadece kendimi tanıttığım ve bana mesaj yazabileceğiniz bir siteydi ki buradan bana ulaşan arkadaşlar da oldu sağ olsunlar. Kendileriyle görüştük. 3-4 ay böyle giderken birden ceza aldığımı gördüm ve şaşırdım. Çünkü forumda profil kısmında "Web Sitesi:" diye bir yer var ve genel olarak forumda birçok kişi kullanıyor. Şaşırdığım bir cezaydı ama çok sorun etmiyorum. Dünyada nice kafaya takılacak şey varken bu tür küçük olaylar kafaya takılmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim o hareketi yanlış yapıyorsun.

Biri de bana hakaret etmişti ben ceza almıştım.

Aynısı. Gerçi, neyse...
Söylenecek daha çok şey var.

Technopat Sosyal medyada, moderatörlerinin verdiği boş cezalar yüzünden çok fazla dalga geçilen bir platform. Adam bir harfi yanlış yazmış, yerini yanlış koymuş veya rastgele bir şey olmuş, nazi Almanya'sı gibi hop tepene çöküp "nasıl hata yaparsın, 70 asır foruma gireme de gör bakalım nasılmış" diye ceza veriyorlar. Forumu ben yönetsem "yahu bu sosyal medya niye dalga geçiyor, demek ki forumda üstüne titrediğimiz doğru Türkçe kullanımı çok farklı bir yere doğru kaymaya başlamış, buna bir düzeltme getirmek gerekli" diye düşünüp bir şeyleri yoluna sokarım. Ama konuyu yanlış yere açmış adama ceza verip, sorununu sormasına engel olup öyle ortada bırakıyorlar adamı. Adamın bilgisayarı yanmış, hızlı hızlı heyecanlı bir şekilde yazarken yanlış yazmış, adamın sorunu çözülmeden ceza veriyorlar.

Çoğu zaman çocukça cezalar verildiği için cezalar umurumda olmuyor. Ceza veren moderatörler sokakta mükemmel Türkçe ile konuşmuyorlar çünkü. Ellerindeki gücü bu yönde kullanabildikleri için, fütursuzca kullanıyorlar.

Bu da sorduğun soruya yanıt olsun. Şimdi gelip gereksiz mesaj diye ceza falan verirler. :D

Ağzına sağlık hocam. Adını vermeyeyim, mod olmadan önce konuşamayan adam, dalgasına mesajlarda bile "de ayrı moruq" diyor. İnsanların en küçük hatalarını cezalandırmak benlik değil, iyi ki kabul etmemişim diyorum bazen. Dışarıdan baksan "resmi bir devlet dairesi galiba" dersin :D

Yeni üye olduğumda kıl oluyordum. 1 gün yeni üye için gerçekten fazla.
Önceden itiraz da edilmiyordu. Şimdi aldığım bir şey olursa neyden diye soruyorum, görüyorum, doğruysa eyvallah diyorum. Bazen bile bile ceza yiyorum. Son 3 uyarımın teki bilerek yediğim bir tane. 24 saat atılmış. Tekini hatırladım. Hala haklı olduğumu düşünüyorum, hatta biliyorum. Genel Türkçe kuralları bilinse de ayrıntı durumlar moderatörler tarafından da pek bilinmiyor. En basitinden kurum isimlerine gelen ekler ayrılmaz. Bunu yapan dolusuyla moderatör de üye de gördüm ama umurumda değil. Son uyarı ise gereksiz mesajmış. O da bilinçli olabilir ama hangi mesaj olduğuna bakamadığım için bir şey diyemiyorum.

Uyarılara bakarken haksız yere 1 ay yediğim bir tanesi aklımda geldi. Hepsi boş da o koydu gerçekten.

Ne alakası var bunun egoyla? Forum kuralları belli, ceza şablonları belli. Moderatörler de buna göre ceza veriyor, bazı istisnai durumlarda kişiye göre inisiyatif alınıyor sadece.

Sanki kuralları moderatörler koymuş, cezaları moderatörler belirlemiş gibi saçma sapan düşmanlık yapmaya ve suçlamaya ne gerek var? Burası demokratik ortam değil, özel sermaye ile birilerinin riskine girip kurduğu bir platform. Nasıl ki benim evime gelen biri benim kurallarıma uymak zorundaysa benzer bir durum foruma gelenler için geçerli. Bir sürü alternatif var, kime hangi seçenek daha iyi geliyorsa onu tercih eder.

Ayrıca sen bana "bilgisayar" yerine "biligsayar" yazdığın için yediğin uyarının görselini bir atar mısın? Öyle lafla olmuyor bu iş. Kanıtla, moderasyonun saçma bir ceza verdiğini söyleyip senden özür dileyeyim önyargım için.
''Biligsayar'' kelimesini örnek olarak verdim. Ama sana bizzat başıma gelen şeyi göstereyim. Konu açarken ''Resim ekle'' yazan yerden resim ekledim. Bilgisayarımdan sürükleyip koymadım. Sitede özellik olarak konulmuş bir şeyi kullandığım için ''Sosyal dışı resim servisi kullanmak'' adı altında ceza yedim. Bunun mantığını söyleyebilir misin? Şimdi gelip ''E ama bunun hakkında yazı yazıldı, orayı kullanmayın diye üyeler uyarıldı'' diyeceksen, iki soru daha sorayım sana;
1 - Böyle bir durum varsa tüm üyelerin göreceği şekilde ana sayfada neden uyarılar koyulmadı?
2 - Sitede olan bir özelliğin kullanılmaması gerekiyorsa neden bu özellik kaldırılmadı ve kullanan kişilerin ''Bizi ilgilendirmez, kullanmayın dedik haberin olsaydı'' mantığı ile hareket edilerek mağdur edilmesine göz yumuluyor? Burası teknoloji forumu değil mi? O özelliğin kullanılmaması gerekiyorsa, özelliği kaldırın gitsin.
Ama ceza verip arkalarına yaslanıp ''Oh!'' çekmek daha çok işlerine geliyor sanırım moderatörlerin.

Bizi yargılayacak olan moderatörün o anki moduna göre ceza alıyoruz. Atıyorum a moderatörünün ceza vermeyeceği şeye b moderatörü ceza veriyor. Bence bu çok büyük bir saçmalık.
Moderatörler dokunulmaz değiller. Geçmişte üyelerin direkt Recep ve Ali'ye bir şekilde kanıtlarla ulaşıp yetkilerini aldırdıkları çok moderatör var.

İnsana yetkiyi verdiğinde bunu kötüye kullananlar olabiliyor, kötü düşündüğü üyelere karşı haksızlık yapabiliyorlar. Bunu yönetime ulaştırdığın zaman zaten bu duruma sizlerin haberi bile olmadan yönetim grubu içinde bakılıyor. Moderatörle konuşuluyor, ceza geçmişine ve ne için verildiğine bakılıyor, ortada hasımca bir davranış varsa da o moderatör yetkilerini kaybedebiliyor. 4-5 tane örneği var aklımda.

1 - Böyle bir durum varsa tüm üyelerin göreceği şekilde ana sayfada neden uyarılar koyulmadı?
2 - Sitede olan bir özelliğin kullanılmaması gerekiyorsa neden bu özellik kaldırılmadı ve kullanan kişilerin ''Bizi ilgilendirmez, kullanmayın dedik haberin olsaydı'' mantığı ile hareket edilerek mağdur edilmesine göz yumuluyor? Burası teknoloji forumu değil mi? O özelliğin kullanılmaması gerekiyorsa, özelliği kaldırın gitsin.
Bunun sorumlusu moderatör değil, yönetim. Moderatörü suçlamak yerine yönetimdeki kişilere etiket/bize ulaşın kısmı/sosyal medya gibi yerlerden ulaşıp bunu söylemen gerekiyor. Moderatör dediğin forumun ırgatı, yönetimin koyduğu kurallara uyar, şablon ne söylüyorsa ona göre reaksiyon almaya çalışır, konu onayı ve düzenlemelerle uğraşır, raporlara bakar. Sizler sorumluyu çok yanlış yerde arıyorsunuz. Siteyle ilgili bir düzenlemeyi moderatörler değil yöneticiler yapar. Moderatörler açılan konularla uğraşan, üyelerle ilgilenen köleler. Fazlası değiller. :D :D

Bunun sorumlusu moderatör değil, yönetim. Moderatörü suçlamak yerine yönetimdeki kişilere etiket/bize ulaşın kısmı/sosyal medya gibi yerlerden ulaşıp bunu söylemen gerekiyor. Moderatör dediğin forumun ırgatı, yönetimin koyduğu kurallara uyar, şablon ne söylüyorsa ona göre reaksiyon almaya çalışır, konu onayı ve düzenlemelerle uğraşır, raporlara bakar. Sizler sorumluyu çok yanlış yerde arıyorsunuz. Siteyle ilgili bir düzenlemeyi moderatörler değil yöneticiler yapar. Moderatörler açılan konularla uğraşan, üyelerle ilgilenen köleler. Fazlası değiller. :D :D
Moderatör olabilecek yetkinliğe sahip bir üye, forum hakkında bilgisi var ama bu hatayı görüp bildirmiyor, sen de gelip ''E gördüysen bildir, bu moderatörün işi değil'' diyorsun. Bu şeye benziyor, itfaiye olay yerine gidip yangını söndürüp yaralı birini çıkarıyor ama ''Yaralı bakmak benim işim değil ambulans baksın'' deyip ambulansa haber vermeden yaralıyı sokak ortasında bırakıp gidiyor.
Eğer moderatör dediğimiz arkadaşlar böyle düşünmeden, söylenene reaksiyon göstermeden bir şeyleri yapıyorsa, bu sistem Facebook'ta da mevcut zaten. Adamlar bot yazmış, kurallara aykırı ( kanlı vahşetli ) fotoğraflar paylaşırsan kaldırıyor.
Bunun aynısını kelime olarak yapan bir bot yazın kullanın o zaman. Yanlış yazanlara ceza vermek için insana gerek yok.

Durduk yere mantıksızca banlayınca kafama takıyorum sövesim geliyor.

Şahsen ben aldığım cezaya göre değişir diyorum. Siz kafanıza takıyor musunuz uyarı aldığınızda?

Takacak kadar işsiz değilim fakat 2 hafta gereksiz mesaj cezası canımı yakmıştı.

1637147461548.png

Bir moderatörün sürprizbozanda bilgi verdiği konudaki mesajını dikkatli okumadan soru sordum diye uyarı alıp mesajım silinmişti, ben rehber yaptığımda konuyu okumadan yorum atanları reportladım ama yorumlarının silinmediği gördüm. Ceza bile almadıklarını düşünüyorum. Kurallarda da böyle bir husus görmedim, tek canımı sıkan ceza budur.

1637147418628.png

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı