Alevilik denince aklınıza ne geliyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Direkt olarak mezhep geliyor ama biraz düşününce farklı şeyler de geliyor tabii aklıma.

O mezhepten olan insanlar dinsiz olarak görülür, dışlanır, ateistten beter sayılır bazı Müslümanlar tarafından. Ama benim için hiçbir önemi yok dinin de mezhebin de, ''insan'' yeter ki insan olsun.
Çok doğru bir düşünce. Benim için de Alevidir Sünnidir Hıristiyandır Müslümandır hiç mühim değil. İnsan olsun yeter.

Ben de bir Türk Alevisiyim. Hayatimda asla ayrimcilik yapmadim. Hosgörü ve nezaketimi zaten bilen bilir. :)

Ama nedense hosgörü ve nezaketimize ragmen hep ezilen, azalan ve öldürülen biz aleviler oluyoruz. Ilginc :)

Istesem de farkli davranamiyorum. Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali :)
İyileri kimse sevmez. Kötü olacaksın ki kötülere katkı sağlayacaksın. Yoksa kimse senin üstünden çıkar sağlayamaz:) Biz her zaman iyi taraf olacağız fakat dışlanılan ve öldürülen de hep biz olacağız...

Çok yanlış ve mantıksız bir düşünce bence. O zaman bütün mezhepler öyle demektir. Hatta sizin dediğinize göre müslümanlıkta bölücülük Hıristiyanlıkta Yahudilikte. Çünkü sizin mantığınıza göre hepsi bölücülüğü ifade ediyor. Sizce sadece 1 mezhep tek başına bölücü bir faktör olabilir mi? Sizi mantıklı düşünmeye davet ediyorum.

Bence gayet dogru bir tespit yapmis sevgili @BilgisayarKurdu zira gercekten bölünmek ve kutuplastirmak icin cok kullaniyorlar bizi. Ben Gökhan'in anlatmak istedigini anladigima inaniyorum.

İnançları konusunda çok fazla bir bilgim yok fakat iş sebebi ile bir çok defa ticaret tecrübem oldu. İş ahlakı olarak, saygı olarak daha önce tanıdığım bir çok insandan daha seviyeli idiler.

Hatta ben çocukken babamla ziyaretine gittiğimiz bir alevi müşteri bana 50 lira vermişti :D

Hz. Ali'yi sevip Hz. Muhammet (S.A.V)'i sevmemek yanlış olmaz mı? Ben sünni biri olarak Hz.Ali'yi de severim. Aslında gerçek Alevilik kötü bir şey değil ama günümüzde gerçek Alevi bulmak zorlaşmış. Tabi Alevi diye ayrım yapmak kötü.

Hz. Ali'yi sevip Hz. Muhammet (S.A.V)'i sevmemek yanlış olmaz mı? Ben sünni biri olarak Hz.Ali'yi de severim. Aslında gerçek Alevilik kötü bir şey değil ama günümüzde gerçek Alevi bulmak zorlaşmış. Tabi Alevi diye ayrım yapmak kötü.
Bizim Hz.Muhammed i sevmediğimiz nerden çıktı? Bizim için Hz Muhammed 1,Hz Ali 2 dir. Lütfen sağdan soldan duyduklarınızla veya dışarda Aleviyim diye gezen 1-2 çakma Aleviye göre mezhebimizi yargılamayın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı