Alfais 4580 alınır mı?

Cengix

Femtopat
Daha fazla  
Edit: Konu adı niye değişti bilmiyorum? Sadece ürün sormuyorum, hangilerini almalıyım ve teknik bilgi de istiyorum.
Konu: Alfais ürünleri alacağım, teknik yardım.

Merhabalar. 👋

Rica ediyorum tüm yazıyı okumadan, yeterli bilgiye sahip değilseniz, sıkıcı geldiyse ve yorum yapmak için olsa bile yorum yapmayınız. Teşekkürler. 😇
Ugreen paylaşmayın, bana pahalı geliyor.

Yapılmak istenen: Telefona klavye ve fare bağlayıp oyun oynamak, aynı zaman da oyun oynarken de telefonu şarj etmek.

Samsung galaxy A54 5G telefona sahibim. Telefona klavye, fare ve şarj bağlamak için, daha doğrusu hubu direkt şarj adaptörüne bağlayıp; Telefonu, klavyeyi ve fareyi portlara bağlayacağım. Alfais 4580 4 port - usb 3.0 hub alacağım. Standart klavye ve mouse 5v harcıyor.
Screenshot_20240422_085622_Samsung Notes.png

Şimdi sorularım şöyle:
Hub direkt şarj adaptörüne bağlandığında, telefonu da porta bağladığım da şarj olacaktır.(usb 3.0 - max 5v x 900mA = 4.5 watt aktarım destekler. Hub sadece usb 3.0 oluşuyor ve telefon yavaş dolacak farkındayım)
Peki:
● 1- Klavye ve fareyle veri transferi hâlâ yapar mı?
Yoksa hub direkt enerjiye bağlı diye, portlar arası transfer yapmaz ve İki erkek uçlu usb 2.0 alıp böyle mi yapmalıyım?
Screenshot_20240422_095110_Samsung Notes.png

● 2- Onlara da enerji verir mi?
Klavye ve fare ile veri transferinde bulunmuyor, enerji yetersizliği, kopmalar oluyorsa diye de Usb to Dc 5v olanı mı? (Hub dc giriş ile güç desteği sağlıyor, görseldeki kırmızı nokta giriş yeridir.) Yoksa 12v olan 5v usb to 12v dc kabloyu mu almalıyım?

● 3- Hub enerji desteği de aldığında volt, amper ve watt yeterli düzelde paylaştırılır mı?
Hub kendisi input max usb 3.0 ile 5v, 900mA, 4.5w + dc kablo 5v, 2a, 10w = 10v, 2.9A ve 14.5w enerji tutacak.

12v dc kablo alırsam: Hub kendisi input max usb 3.0 ile 5v, 900mA, 4.5w + dc kablo 12v, 1a, 12w = 17v, 1.9a ve 16.5w enerji tutacaktır.
Watt hesaplamam da yanlışlık olabilir! Tek başına volt x amper = watt formülünü biliyorum ama işlem yaparken hesaplamayı bilmiyorum.
Dc kabloyu görseldeki kırmızı destek yerine takacağım.

Soruları hazırlarken bir kaç soruyu kendi kendime kısmen cevapladım gibi... Yeterli yorum gelmezse hepsini zaten alacağım tabi 5v ve 12v dc kablo arasında kararsızım, cihazlara zarar vermemek için.
İnternette gamesir x1 battledock gördüm ama pahalı geldi ve bu aparatlara genel olarak hangi isim verildiğini bilmediğimden fazla araştıramadım. Yukarı da düşündüğüm sistem az-çok aynı mantıkta sadece bluetooth bağlantısı yok 😂

Rica etsem; Teknik konuda da bilgilendirmeyi anlaşılır biçimde, şu 1.görsel - 2.görsel bağlantı türü daha iyi olur/olmaz şu sebepten dolayı diye olabildiğince her soruya, açıklamaya yorum yapabilir misiniz.

Vaktinizi ayırdığınız, kafa yorduğunuz, emek ve sabır harcadığınız için ayriyeten çok teşekkür ederim
🫶

İyi forumlar.

Son düzenleme:
Hub kendi USB portlarından OTG desteği vermez sadece telefon şarj olur, prize taktığınız kablodan ek Micro USB çekip telefona bağlayabilirsiniz.

Hub kendi USB portlarından OTG desteği vermez sadece telefon şarj olur, prize taktığınız kablodan ek Micro USB çekip telefona bağlayabilirsiniz.
Yanlış anladınız/anladım sanırım. Hangi görselden bahsediyorsunuz?
1. Görsel de OTG kullanmama gerek yok, hub kablosu direk enerjiye bağlı. Portlara telefon, klavye ve fare bağlı.

Hepsini yeniden okuyabilir misiniz?

Telefona bağlamak için OTG kullanmalısın; Resimdeki şemaya göre telefon sadece şarj olur.
Şimdi daha iyi anladım. O zaman @yamankm dediğine göre hub erkek usb kablosu dahil, dişi portlar da veri transferi yapmaz sadece enerji iletir ama Hub kendi erkek usb kablosu direkt telefona OTG ile bağlıysa veri tranfesi yapabilir.

O zaman 1.görsel iptal ve 2.görsel olağan. Hub direk OTG ile telefona bağlanacak ve hub klavye, fare ile telefona veri transferi yapacak anladığım kadarıyla. Böylelikle klavye ve fare ile aynı zaman da telefonda işlem yapabilirim.

Peki elektrik konusunda da bilginiz var mı?
Hub dc kablo olarak extra enerji desteği alabiliyor: usb 2.0 to dc 12v 1a kablo mu (NOT: Bu ürün maksimum 12v 1A çıkış verebilmektedir. 1A'den fazla akım çeken yerlerde kullanıldığında cihaz kendini korumaya alarak kapatır.) Almalıyım yoksa
Usb 2.0 to dc 5v, 2a kablo mu almalıyım?

Dc kablo olmadan telefonu biraz da olsa şarj etmek için iki ucu erkek usb 2.0 kablo alıp bir ucunu şarj adaptörüne, bir ucunu hub dişi porta bağlamayı planlıyorum.

Son düzenleme:
Şimdi daha iyi anladım. O zaman @yamankm dediğine göre hub erkek USB kablosu dahil, dişi portlar da veri transferi yapmaz sadece enerji iletir ama Hub kendi erkek USB kablosu direkt telefona OTG ile bağlıysa veri tranfesi yapabilir.

O zaman 1.görsel iptal ve 2.görsel olağan. Hub direk OTG ile telefona bağlanacak ve hub klavye, fare ile telefona veri transferi yapacak anladığım kadarıyla. Böylelikle klavye ve fare ile aynı zaman da telefonda işlem yapabilirim.

Peki elektrik konusunda da bilginiz var mı?
Hub DC kablo olarak extra enerji desteği alabiliyor: USB 2.0 to DC 12v 1A kablo mu (NOT: Bu ürün maksimum 12v 1A çıkış verebilmektedir. 1A'den fazla akım çeken yerlerde kullanıldığında cihaz kendini korumaya alarak kapatır.) Almalıyım yoksa
USB 2.0 to DC 5v, 2A kablo mu almalıyım?

DC kablo olmadan telefonu biraz da olsa şarj etmek için iki ucu erkek USB 2.0 kablo alıp bir ucunu şarj adaptörüne, bir ucunu hub dişi porta bağlamayı planlıyorum.

2.görselde çalışacaktır fakat hub prizden güç almayacaktır hocam. Hub sadece erkek USB kablosundan enerji ve OTG data transferi yapıyor, dişi USB'lere sadece klavye, mouse ve flashbellek gibi şeyler takabilirsiniz. Dediğim gibi erkek USB kablosunu modifiye edip iki çıkışa çevirebilirsin bir USB bir de Type-C olacak şekilde onun dışında aklıma bir fikir gelmiyor.

Ayrıyeten tüm bunlarla uğraşmayarak Type-C çıkışı olan bir hub alırsanız cihazı şarj ederken klavye, mouse gibi aksesuarlarınızı da kolayca takabilirsiniz biraz gereksiz olmuş.

Bütçenize göre kendinize uygun Type-C çıkışlı bir hub alın.

2.görselde çalışacaktır fakat hub prizden güç almayacaktır hocam. Hub sadece erkek USB kablosundan enerji ve OTG data transferi yapıyor, dişi USB'lere sadece klavye, mouse ve flashbellek gibi şeyler takabilirsiniz. Dediğim gibi erkek USB kablosunu modifiye edip iki çıkışa çevirebilirsin bir USB bir de Type-C olacak şekilde onun dışında aklıma bir fikir gelmiyor.

Ayrıyeten tüm bunlarla uğraşmayarak Type-C çıkışı olan bir hub alırsanız cihazı şarj ederken klavye, mouse gibi aksesuarlarınızı da kolayca takabilirsiniz biraz gereksiz olmuş.

Bütçenize göre kendinize uygun Type-C çıkışlı bir hub alın.
Type C kablolu olanı da var. Type C Usb 3.1 Usb 3.0 Hub Çoklayıcı bunun için fikriniz nedir? Bu daha ucuz benim için.

Bir de:
Demişsiniz, kusura bakmayın yine anlamadım. Type c çıkışlı hub alıp telefona direk bağlarsam ve portlarına klavye, fare bağlarsam enerjiyi nereden vereceğim 🤔 eğer hub ucu usb de, type c olsa da ve ikisinde modifiye ile extra bağlantı noktası yapacaksam (bir yandan yapamam diye emin değilim ve gerek olmadığını düşünerek) aklımdaki: Telefona OTG ile hub bağla - hubun girişlerine klavye, fare ve şarj için iki ucu erkek usbnin 1 ucunu yine huba diğer ucunu şarj adaptörüne bağla planım boşa gidiyor demek mi?
Usb çıkışlı olanı zaten OTG ile telefona bağlayabilirim.20240422_004414.jpg

Aklımda olan durum tam olarak şu: Telefon OTG kablo ile hubtan enerji ve veri transferine açık. Hub portlar ile klavye ve fare veri transferini telefona iletebilir. Şarj olayı açıkta onu da huba 2 türlü enerji vererek şöyle: 1. Boşta kalan diğer porta 2 erkek uçlu usbnin 1 başını, diğer başı da usb girişli şarj adaptöründe
+ 2. Olarakta bu hubun ince uçlu yuvarlak adaptör ile enerji alma desteği var. Şeklinde.

Benim problemim şu an bu. Kafam elektrik ve teknolojik olarak çok çalışmıyor, veri transferini halledince şarj olayını çözememek.

Type-C kablolu olanı da var. Type C Usb 3.1 Usb 3.0 Hub Çoklayıcı bunun için fikriniz nedir? Bu daha ucuz benim için.

Bir de:

Demişsiniz, kusura bakmayın yine anlamadım. Type-C çıkışlı hub alıp telefona direk bağlarsam ve portlarına klavye, fare bağlarsam enerjiyi nereden vereceğim 🤔 eğer hub ucu USB de, Type-C olsa da ve ikisinde modifiye ile extra bağlantı noktası yapacaksam (bir yandan yapamam diye emin değilim ve gerek olmadığını düşünerek) aklımdaki: Telefona OTG ile hub bağla - hubun girişlerine klavye, fare ve şarj için iki ucu erkek USB'nin 1 ucunu yine huba diğer ucunu şarj adaptörüne bağla planım boşa gidiyor demek mi?
USB çıkışlı olanı zaten OTG ile telefona bağlayabilirim.Eki Görüntüle 2175543

Aklımda olan durum tam olarak şu: Telefon OTG kablo ile hubtan enerji ve veri transferine açık. Hub portlar ile klavye ve fare veri transferini telefona iletebilir. Şarj olayı açıkta onu da huba 2 türlü enerji vererek şöyle: 1. Boşta kalan diğer porta 2 erkek uçlu USB'nin 1 başını, diğer başı da USB girişli şarj adaptöründe
+ 2. Olarakta bu hubun ince uçlu yuvarlak adaptör ile enerji alma desteği var. Şeklinde.

Benim problemim şu an bu. Kafam elektrik ve teknolojik olarak çok çalışmıyor, veri transferini halledince şarj olayını çözememek.

Hocam yanlış anladınız attığım hubun 1 erkek Type-C USB kablosu var bunu telefona takacaksınız, bir de dişi Type-C çıkışı var oradan da enerji vereceksiniz.
Lehim bilginiz vesaire yoksa sadece USB çıkışı olan bir hub alıp bunları yapamazsınız, yapsanız dahi verimli ve güzel olmaz.
Attığım hub cihazı 87W da şarj ederken klavye, mouse, SD cart ve nicelerini destekliyor.

Hocam yanlış anladınız attığım hubun 1 erkek Type-C USB kablosu var bunu telefona takacaksınız, bir de dişi Type-C çıkışı var oradan da enerji vereceksiniz.
Lehim bilginiz vesaire yoksa sadece USB çıkışı olan bir hub alıp bunları yapamazsınız, yapsanız dahi verimli ve güzel olmaz.
Attığım hub cihazı 87W da şarj ederken klavye, mouse, SD cart ve nicelerini destekliyor.
Şu an bütçem 250 tl 😂 15w üstü şarj adaptörüm yok zaten telefona çok yararı olmasa da, zararsız çıkmayacağım da ama ortalama saat başı %1 pil düşürecek şekilde, az da olsa enerji gelecek bu bağlantı şemamla olacak iş değil yoluna gidiyor gibi. Hub modifiye ile çift yapma fikrinizi aklımda tutacağım, uygun bir şema oluşturmama yardımınız için teşekkür ederim.

Şu an bütçem 250 TL 😂 15W üstü şarj adaptörüm yok zaten telefona çok yararı olmasa da, zararsız çıkmayacağım da ama ortalama saat başı %1 pil düşürecek şekilde, az da olsa enerji gelecek bu bağlantı şemamla olacak iş değil yoluna gidiyor gibi. Hub modifiye ile çift yapma fikrinizi aklımda tutacağım, uygun bir şema oluşturmama yardımınız için teşekkür ederim.

Hocam dediğim gibi yapılabilecek bir şey ama hiç gerek olmadığı kanaatindeyim şayet 250TL'ye de dediğim gibi hublar var bakarsanız bulabilirsiniz.

Geri
Yukarı