Algoritma Sorusu

turker89

Kilopat
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar iki tane sorum var bunları yapabilirsem hoca geçirecek lütfen yardımınızı bekliyorum.

1.Soru=Döngü kullanmadan dört basamaklı olası tüm tam sayılardan ilk iki basamaklarını toplamı ile son.

İki basamaklarının toplamı birbirine eşit olan sayıları ve bunların sayısını bulup ekrana yazdıran programın.

Algoritmasını ve akış şemasını oluşturunuz. (örnek: 1203, ilk iki basamak 1+2=3 ve son iki basamak 0+3=3)

2.Soru=Döngü kullanarak iki basamaklı tam sayılardan her birinin tam bölenlerinin toplamını.

Bulan programın algoritmasını ve akış şemasını oluşturunuz.

Teşekkürler :)

1.soruyu while ile yapabilirsin
2.soru için for içinde if ile kontrol yap. her sayı için yarısına kadar bir döngü daha kur.
ilk döngü 100 e kadar. bu 0 ile 99 arasındaki sayılar için
2.döngü bunun içince olacak ve her sayıyı kendinden önceki sayılara bölecek ve eğer sonuç integer ise toplayacak.
hangi dil ile yazacaksın kodları?

1.soruyu while ile yapabilirsin
2.soru için for içinde if ile kontrol yap. her sayı için yarısına kadar bir döngü daha kur.
ilk döngü 100 e kadar. bu 0 ile 99 arasındaki sayılar için
2.döngü bunun içince olacak ve her sayıyı kendinden önceki sayılara bölecek ve eğer sonuç integer ise toplayacak.
hangi dil ile yazacaksın kodları?
1. soruda döngü kullanmadan demiş, benimde ilk aklıma o geldi yazacaktım sonra vazgeçtim, döngü olmadan nasıl yapılabilir acaba?

1. soruda döngü kullanmadan demiş, benimde ilk aklıma o geldi yazacaktım sonra vazgeçtim, döngü olmadan nasıl yapılabilir acaba?
evet ya aynen. while da döngüye giriyordu. :D

if(sayi>999 && sayi<10000){
if (ilk 2 bas. toplam=son 2 bas. toplam)
sayiyi yazdir ekrana;
sayi++;
}

Döngünün kodunu kendiniz yazmalısınız.
Mesela for döngüsü, sayaç olarak kullanır. Bunu da bir değişkeni artırıp ve ya azaltıp sizin istediğiniz sayıya ulaştığında döngüyü bitirerek yapar. for yapısını yazarken kullandığımız x++ ifadesi x değişkenini birer birer artırarak istediğimiz değere geldiğinde döngüyü bitirir. burada siz de değişkeni artıran ve ya azaltan bir mekanizma kurup if koşul ifadesini bu değişkene bağlarsanız bu değere gelene kadar döngü kurulmuş olur.
Hata ettiysem affola. yaklaşık 1 senedir tek satır kod yazmadım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı