Algoritmadan gram anlamıyorum

Daha fazla  
Merhaba umarım doğru yere konu açmışımdır. Uzatmadan konuya girmek istiyorum. Lise son sınıf bilişim öğrencisiyim. Ve bu sene stajımı bitirmek üzereyim. Ofis küçük ve herkes projeyle ilgilendikleri için genellikle tek başıma Flutter öğrenmeye çalışıyorum ve bu konuda ilerlediğimi düşünüyorum. Ama algoritma konusunda berbat olduğumu öğrendim for, do while, if, else if vs. bunları kullanabiliyorum ama bana soru verdiklerinde aptal gibi kalıyorum! Nasıl çalıştığını anlamıyorum, anlatsalar dahil anlamıyorum. stajdan 0 alacağımı düşünüyorum neredeyse 2 ay kaldı stajın bitmesine zaten YKS var ne konuda strese gireceğimi şaşırdım son çare olarak buraya içimi dökmeye karar verdim fikirlerinizi, yardımınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lisede bilişimin temelini öğrenirsiniz bu sebeple kafanız karışabilir. Bol bol pratik yapın evinizde boş zamanlarınızda bir şeyler yapın zamanla algoritmada da anlarsınız. Ama anladığınızı fark etmezsiniz. işin kısası dil ile sürekli uğraşın.

Çoğu kişi anlamıyor merak etme. Eskilerden Bilgisayar muhendisi okumuş birisi microsofta işe girmişti adamın dediği şey şu ilk defa recursive function ile uğraşıyorum çok zor diye twit atmıştı. Şaşırdım kaldım. Oysa ben 1.sınıfta recursive func, backtracking, n-np, time compl. gibi konuları yalayıp yutmuştum. Oysa hiç bir öğrencinin bunlarla kafayı bulup çalıştığını görmedim. Sınıfımızda matematik, lineer cebir, mantık konusundan CC alan adamlar şuan iş yapıyor. Ben ise bilgisayar biliminin içinde geçtim bir işe yaramadı. Kütüphaneleri, framework ezberle geç. Bir ürün ortaya koy geç. Zaman kaybettme bu konularda. Kimse ne bildiğini önesemiyor. Ürün çalışıyorsa kazanırsın.

Çoğu kişi anlamıyor merak etme. Eskilerden Bilgisayar muhendisi okumuş birisi microsofta işe girmişti adamın dediği şey şu ilk defa recursive function ile uğraşıyorum çok zor diye twit atmıştı. Şaşırdım kaldım. Oysa ben 1.sınıfta recursive func, backtracking, n-np, time compl. gibi konuları yalayıp yutmuştum. Oysa hiç bir öğrencinin bunlarla kafayı bulup çalıştığını görmedim. Sınıfımızda matematik, lineer cebir, mantık konusundan CC alan adamlar şuan iş yapıyor. Ben ise bilgisayar biliminin içinde geçtim bir işe yaramadı. Kütüphaneleri, framework ezberle geç. Bir ürün ortaya koy geç. Zaman kaybettme bu konularda. Kimse ne bildiğini önesemiyor. Ürün çalışıyorsa kazanırsın.
Söylediğiniz durum sektöre göre değişir. Savunma sanayi için kodun çalışmasının önemi sıfır. Mobil oyun geliştiriyorsanız kod çalışsın yeter.

Lisede bilişimin temelini öğrenirsiniz bu sebeple kafanız karışabilir. Bol bol pratik yapın evinizde boş zamanlarınızda bir şeyler yapın zamanla algoritmada da anlarsınız. Ama anladığınızı fark etmezsiniz. İşin kısası dil ile sürekli uğraşın.

İnan projeler gelistirmeye calisiyorum bir yandan ofis ortami bir yandan zaman bir yandan kendi sinifim engel oluyor sinifta zatenalgortima dersi aldigimiz yillar oyuncaklarini okula getirip oynayan elemanlarla ayni sinifta yetisince boyle bir durumla karsi karsiya kaldim. Dart dilini kullanıyorum Flutter da expert sayilmam ama iyi bir bilgiye sahibim

ofiste durum boyle degil. bilgisayar muhendisi master yapanlar bana gelip siralama algortimasini yazdirip tahtada onun nasil calistigini anlatmami istiyor. Resmen soguk terliyorum

İnan projeler gelistirmeye calisiyorum bir yandan ofis ortami bir yandan zaman bir yandan kendi sinifim engel oluyor sinifta zatenalgortima dersi aldigimiz yillar oyuncaklarini okula getirip oynayan elemanlarla ayni sinifta yetisince boyle bir durumla karsi karsiya kaldim. Dart dilini kullanıyorum Flutter da expert sayilmam ama iyi bir bilgiye sahibim

ofiste durum boyle degil. bilgisayar muhendisi master yapanlar bana gelip siralama algortimasini yazdirip tahtada onun nasil calistigini anlatmami istiyor. Resmen soguk terliyorum
Ahhahhhaahahh ögretmen mi olmuşlar! Bilemeyebilirsin gayet normal bir durum bu. Sana bu kadar görev vermeleri saçma. Senin görevin ofis ortaminda onları izleyip kod ile neler yaptıklari. Orasi akademi değil. Çok sıkma kendini zamanla oturu hersey.

Ahhahhhaahahh ögretmen mi olmuşlar! Bilemeyebilirsin gayet normal bir durum bu. Sana bu kadar görev vermeleri saçma. Senin görevin ofis ortaminda onları izleyip kod ile neler yaptıklari. Orasi akademi değil. Çok sıkma kendini zamanla oturu hersey.
Aslında yukarıdaki söylediklerine katılsam da bu konuda katılmıyorum. Orası akademi değil ama orada işinin inceliklerini "süre dahilinde olması gerektiği" kadar öğrenmesi gerekiyor. Zoraki eğitimlere bende karşıyım ama algoritma sizin dediğiniz kadar da olmazsa olmaz bir şey değil. İlla ki olması gerekiyor ama onu zamanla da oturtabilir fakat algoritmayı ilk başta öğrenemediği zaman basit projelerde bile mantık yürütüp, sırayı belirleyemediği için bildiği kodları projeye döküp kodu çalıştıramaz.

Calisarak yapabilirsin bunu. Algoritma dunyada sayili insana bahsedilmis bir yetenek degil.

Ama algoritma konusunda berbat olduğumu öğrendim for, do while, if, else if vs. bunları kullanabiliyorum ama bana soru verdiklerinde aptal gibi kalıyorum!

Ben de cok fazla insanla mulakat yaptim. Bazilari baski altinda dogru dusunemiyor, heyecanlaniyor ya da kafasindaki guzel fikri yanlis oldugu korkusuyla dile getiremiyor.

Sen de "berbat oldugumu ogrendim" diye kendi kendine not bicme hemen. Dedigim gibi oturup calis. Ama ezberlemeden. Eline kagit kalem alip pseudocode ile yazip calisabilirsin.

Aslında yukarıdaki söylediklerine katılsam da bu konuda katılmıyorum. Orası akademi değil ama orada işinin inceliklerini "süre dahilinde olması gerektiği" kadar öğrenmesi gerekiyor. Zoraki eğitimlere bende karşıyım ama algoritma sizin dediğiniz kadar da olmazsa olmaz bir şey değil. İllaki olması gerekiyor ama onu zamanla da oturtabilir fakat algoritmayı ilk başta öğrenemediği zaman basit projelerde bile mantık yürütüp, sırayı belirleyemediği için bildiği kodları projeye döküp kodu çalıştıramaz.

Şöyle bir durum var. Benden Önceki Stajyer de benim bir üst sınıfımdı. O Staja Gelir Gelmez Onu Projeye Dahil Etmişler. Hata yapa yapa öğrenmiş. Benim için aynı durum söz konusu değil. Bir kere admin panelinin uygulamasını yapmamı istediler onu yaptım daha teslim bile almadılar benden... ve projeye dahil edilmedim hiç bir zaman benim böyle bir durumum olmadı bir de yazın başladım ben.

Geri
Yukarı