Ali Express'den alınan ürüne gümrük vergisi çıkar mı?

850 TL Samsung dokunmatik ekranına gümrük + sunum + mühür = Toplam 15 TL ücret verdim.
20 TL değerindeki silikon klavye koruyucuya 20 TL vergi aldılar, artık ne kadar değerliyse.
Yani bir tane kendine, 1 tanede devlete Doktrin doğruymuş.
Ve 850 TL ürünü, yasal olarak; vergi kaçırma gibi bir durumla ülkeye sokmuş oluyorum.
Her 200TL bir fiyat atması lazım araştırmalarıma göre.

Son düzenleme:
Türkiye'ye satılmıyormuş. Satılanların da çoğunda 45-50 TL gönderim ücreti var. Vazgeçtim.

Türkiye'ye satışı olmayan ürün için satıcıya mesaj atıyorsunuz ve şöyle diyorsunuz " ben bu ürünü adresimi Almanya(örnek verdim) olarak değiştirip sipariş versem, siz benim Türkiye adresime gönderir misiniz?" satıcı kabul ederse(genelde kabul ediyorlar) gönderiyor. Siz ürünü mesela Almanya Bremen'den bulduğunuz bir adrese sipariş ediyorsunuz, sipariş onaylandıktan sonra satıcıya sipariş numarası, isim soy isim, telefon numarası, açık adres ve posta kodunuzu gönderiyorsunuz satıcı da bunu paketin üzerindeki Almanya adresiyle değiştiriyor. Bu konuda garanti vermiyorum ama benim siparişlerimde sorunsuz işe yaradı. Bunun tek bir eksisi var o da 2 defa gümrük vergisi ödemeniz. Kendi siparişimden örnek veriyorum, Almanya'ya verdiğim siparişten Almanya için 3 dolar vergi kesti ödeme sırasında, paket kapıma gelince de Türkiye 18 lira vergi aldı. Yani fazladan 3 dolar ödedim. AliExpress dışından temin etme şansım olmayan ürünlerde bu 3 doları gözden çıkarıyorum. Ama diğer bir artı mesela Türkiye'ye kargosu 45 lira olan ürünü Almanya'ya kargosu 3 dolar oluyor bazen, işte kargo parası vergiden giren 3 doları karşılıyor gibi. Ayrıca artık birçok ürünün Türkiye'ye gönderiminde sorun olacak çünkü AliExpress önden ödemeli vergi sistemine geçiyor. Türkiye'de resmi satışı olmayan ürünlerin çoğu o sebeple artık Türkiye'ye gönderim yok olarak görünüyor.

Geri
Yukarı