Elektronik Alienware 24.5" AW2523HF 360Hz Monitör 11.999TL TL

360Hz BenQ ve Alienware kullandım. BenQ çok bariz olmasa da biraz daha akıcı hissettirdi. Fakat ben de 240Hz'den geçtiğim için çok fark göremedim ms farkı azlığından.

165'ten 240 olunca bile farkı inanılmaz yaşadım ben. Bir de bazı e-sporcular 360Hz monitör kullanmıyor geneli hatta 240Hz kullanıyor 360 olsa dahi monitörü 240a çekenler var.
Emin değilim ama 2 sebebi olabilir:
1) BFI ile alakalı olabilir
2) Hertz arttıkça refresh windows süresi düştüğü için tepki süresi de düşmesi gerekiyor. Monitörün tepki süresi bunun kadar düşuk olması gerekiyor.
Örneğin şu incelemede (link) şöyle belirtmişler:
"At its default Fast response time mode, this panel takes an average 7.8ms to respond – i.e. for each pixel to switch fully from one color to another. If you consider that at 280Hz each refresh of this display appears for only 3.6ms, having a response time that’s more than double this time means that on average it’s effectively only delivering new pictures at 140Hz."

Çevirmeye üşendim valla. Monitör incelemesi çevirip duruyorum zaten.

Emin değilim ama 2 sebebi olabilir:
1) BFI ile alakalı olabilir
2) Hertz arttıkça refresh windows süresi düştüğü için tepki süresi de düşmesi gerekiyor. Monitörün tepki süresi bunun kadar düşuk olması gerekiyor.
Örneğin şu incelemede (link) şöyle belirtmişler:
"At its default Fast response time mode, this panel takes an average 7.8ms to respond – i.e. for each pixel to switch fully from one color to another. If you consider that at 280Hz each refresh of this display appears for only 3.6ms, having a response time that’s more than double this time means that on average it’s effectively only delivering new pictures at 140Hz."

Çevirmeye üşendim valla. Monitör incelemesi çevirip duruyorum zaten.
''Varsayılan Hızlı tepki süresi modunda, bu panelin yanıt vermesi, yani her pikselin bir renkten diğerine tam olarak geçmesi ortalama 7,8 ms sürüyor. Bu ekranın 280Hz'de her bir yenilemesinin yalnızca 3,6 ms göründüğünü düşünürseniz, bu sürenin iki katından fazla bir yanıt süresine sahip olmak, ortalama olarak yalnızca 140Hz'de yeni görüntüler sunduğu anlamına gelir.''

''Varsayılan Hızlı tepki süresi modunda, bu panelin yanıt vermesi, yani her pikselin bir renkten diğerine tam olarak geçmesi ortalama 7,8 ms sürüyor. Bu ekranın 280Hz'de her bir yenilemesinin yalnızca 3,6 ms göründüğünü düşünürseniz, bu sürenin iki katından fazla bir yanıt süresine sahip olmak, ortalama olarak yalnızca 140Hz'de yeni görüntüler sunduğu anlamına gelir.''
Edit: bu açıklama tam doğru değil (çeviri değil incelemeden bahsediyorum)
1) Sonuçta bir pikselden öbür piksele geçiş süresi boyunca pikseller boş bos oturmuyor. O sırada değişiyorlar. Yeterince hızlı değişmiyorlar.
2) Bu değerler GtG için ortalama. Monitörü kullanırken devamlı griden beyaza griye geçmiyorsunuz. Farklı farklı renkler gösteriliyor. Bu renklerin geçiş süresi elbette daha hızlı (zaten bu yüzden GtG ölçülüyor).

Yani "280Hz fakat 8ms = 140Hz" gibi bir hesaplama doğru değil.

Edit: bu açıklama tam doğru değil (çeviri değil incelemeden bahsediyorum)
1) Sonuçta bir pikselden öbür piksele geçiş süresi boyunca pikseller boş bos oturmuyor. O sırada değişiyorlar. Yeterince hızlı değişmiyorlar.
2) Bu değerler GtG için ortalama. Monitörü kullanırken devamlı griden beyaza griye geçmiyorsunuz. Farklı farklı renkler gösteriliyor. Bu renklerin geçiş süresi elbette daha hızlı (zaten bu yüzden GtG ölçülüyor).

Yani "280Hz fakat 8ms = 140Hz" gibi bir hesaplama doğru değil.
Ben ne bileyim DeepL öyle diyor. Cahillik kötü hocam be.

Ha pardon açıklamayı demişsiniz.

En son ekim ayında bu fiyata düşmüştü.
Yüksek Hz arayanlar değerlendirebilirler. İyi bir fırsat. Özellikle bu dönemde cidden iyi fiyat.
İncelemesi burada mevcut.

Güzel fiyat 165'ten 280 Hz'e geçtiğimde akıcılık farkı hissedilir derecedeydi. 360ı düşünemiyorum.

Geri
Yukarı