Alienware R3 15 Isınma Sorunu

Fanlar çok hızlı dönüyor mu ve sesli mi çalışıyor oldukça?
Diğer sorum konu dışı olacak ama kendiniz mi aldınız yoksa gidip mi aldınız acaba? Yurtdışından laptop alınmasında sıkıntı var mı yok mu onu merak etmiştim.
Fanlar gayet seri şekilde dönüyor yük altında sorun olmuyor. Laptop almaya gitmedim. Orada bir tanıdık kendi aldı ve gelirken yanında getirdi herhangibi bir sorun yaşamamış kutusuyla birlikte sorunsuz geldi.
Büyük ihtimal bilgisayarınızda bir problem yok. İade ettiğim bilgisayarda aynı işlemci vardı çok araştırdım. 7700HQ ısınan bir işlemci ve öyle biliniyor. Ben uğraşmadım ama iyi bir termal macun, undervolting ve güç seçeneklerinden işlemci kullanımını kısarak performans kaybı olmasına rağmen ısıyı düşürebilirsin.
Eğer bu ısı bir sorun yaratmayacaksa performas düşürme yapmak istemem. Ben belki bir sorun varsa diye sormak istedim. Termal macun değişimi yapacağım yakın zamanda bildiğiniz termal macun tavsiyesi varsa öğrenmek isterim. Teşekkürler yorumunuz için

Msi Afterburner yazılımını yükleyip CPU sıcaklığı ve hızını takip ederseniz zaten Ghz olarak düşük kullandığınızı görüceksiniz. Tam emin olmamakla birlikte 90 derece üstü işlemci soğuma ihtiyacı için hızını düşürüyor. Yeni malzemeler 105 dereceye kadar dayanıklı ama araştırma yaparken ne kadar dayanıklı olsada kullanım ömrü için iyi değil yazıyordu. Sende ufak çaplı araştırma yapabilirsin. İntel XTU yükleyerek benchmark yaparsan throttling olayını gözlemleyebilirsin. Bu bilgileride paylaşırsan daha net bilgi verebiliriz. Çünkü ısındığı halde hız düşürmüyorsa çokta problem etmene gerek yok termal macunla 5-10 derece kadar öne çekilebilir. Termal macun olarakda Cooler Master Mastergel Nano ısı iletim: 11 olan kullanma fırsatım olmadı ama çok iyi anlatılıyor.

Msi Afterburner yazılımını yükleyip CPU sıcaklığı ve hızını takip ederseniz zaten Ghz olarak düşük kullandığınızı görüceksiniz. Tam emin olmamakla birlikte 90 derece üstü işlemci soğuma ihtiyacı için hızını düşürüyor. Yeni malzemeler 105 dereceye kadar dayanıklı ama araştırma yaparken ne kadar dayanıklı olsada kullanım ömrü için iyi değil yazıyordu. Sende ufak çaplı araştırma yapabilirsin. İntel XTU yükleyerek benchmark yaparsan throttling olayını gözlemleyebilirsin. Bu bilgileride paylaşırsan daha net bilgi verebiliriz. Çünkü ısındığı halde hız düşürmüyorsa çokta problem etmene gerek yok termal macunla 5-10 derece kadar öne çekilebilir. Termal macun olarakda Cooler Master Mastergel Nano ısı iletim: 11 olan kullanma fırsatım olmadı ama çok iyi anlatılıyor.

Hocam Benchmark testi yaptım dediğiniz programdan sonuç bu şekilde çıktı. Ayrıca CPU Stres tewsti yaptım orada da en yüksek sıcaklık 88 ortalama 76 cıktı. Fazla bu işlerden anlamadığım için program karışık geldi. Trottling olarakda sadece Power Limit Trottling yanıp sondu sıra sıra onun haricinde başka yanmadı. Test yapmayı fazla bilmiyorum yonlendirirseniz başka testleride atabilirim. Ayrıca Termal Macun Değişimi yapmaya kesin karar verdim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Cinebench testinide ekledim. Unigine Heaven Benchmark testini ekledim.

Dosya Ekleri

• benchmark.png
    benchmark.png
    95,3 KB · Görüntüleme: 77
  • benchmark.png
    benchmark.png
    95,3 KB · Görüntüleme: 72
  • Cinebench sdsd.png
    Cinebench sdsd.png
    14,8 KB · Görüntüleme: 73
  • Unigine Heaven Benchmark.png
    Unigine Heaven Benchmark.png
    95,1 KB · Görüntüleme: 80
Son düzenleme:
Normal görünüyor termal bakımından sonra 90’ın altına düşer sıcaklık. Isınmadan dolayı kayıp yaşamadıkça bi problem yok. Ama msi afterburner programı ile oyun içi değerlerinizide takip edin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı