Aliexpress alınan vergi ne kadar oldu?

Gümrüğe sunum ücreti 8 TL, damga vergisi 0.7 TL, aldığın ürüne kaç para yazarlarsa onun 20 % si gibi kaba taslak hesaplayabilirsin. Hatta net hesabı bu da olabilir bence. Ben 41 TL lik bir ürün aldım adamlar üstüne 3$ yazmış gümrükteki arkadaşlar da ucuz bulmuş 5$ yazmış ürün zaten 7$ idi. Toplam 14.35 ödedim.

O kadar değişken ki..... Hiç bir kurala uymuyor, hesaplama yöntemleri ve yönetmelikler kifayetsiz kalmış durumda.... 😂

270TL lik alışverişime 14TL vergi ödedim geçen ay. Bu ay ise 12TL lik alışverişime 22TL ödedim. Hiç bir hesaplama formülüne uymuyor vergilendirme.
Gümrük memurunun paşa gönlü o temiz güzel vicdanı o an ne hissettiyse onu yansıtıyorlar. Mesela hanım evde dır dır kavga etmişler adam sinirli eyvah yandın yapıştır 30 liralık ürüne 20 lira vergi, yada çocuğu oldu sevinçten dört köşe geç babam bugün bütün kargolar benden. Adalet hepimize lazım.

2 dolar ve 3 dolarlık iki ürün için her ikisine de ayrı ayrı 14,50 TL ödedim. Söz de %20 vergi ve üzerine biraz ilave olması lazım. Bunlar üzerinden pek hesaplama yapan yok. Hatta vergiler ilk bahsedilene göre daha da artmış durum da.

Türkiye'den satın almak daha mantıklı hale geldi bazı ürünler de.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı