AliExpress Kapıda Vergi Ücreti

Blink182qiw

Centipat
AliExpress'den sipariş ettiğim 120 TL olan sweatshirtüm için kapıda vergi ödemem gerektiğini öğrendim. Bugün 5 TL'ye aldığım ürün elime ulaştı ve 11 TL ödedim. Sonradan öğrendim ki 120 TL olan içinde yaklaşık 150-200 TL ekstra bir fiyat ödemem gerekiyormuş kapıda. Bu doğru mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Son dönemde gümrük kanununda değişiklikler yapıldı. Sağ olsunlar her fırsatta kitlemenin yollarını geliştiriyorlar.Yurt dışı alış verişlerinde çok sıkıntı yaşayan dostlarımız var şu zamanda ne söylesek yalan olur. Tanıdığın bir gümrük müşaviri varsa o daha iyi yardımcı olur.

120 TL'lik ürüne 150-200 TL vergi ödenmez. Mantığı devreye sokunca ödeyeceğin tutar yüzdesi maksimum 20-30 TL. %18-20 vergi oranı var hesaplarsın artık, 20 euro üstü diyorlar ama her üründe var artık.

%20 arttırıyoruz diye okumuştum, öyle olunca 144 TL oluyor.
Matematiği katlettin. 120 TL'lik ürüne özel tüketim vergisi gibi ıvır zıvırları da eklersen tabi uygulanırsa 30 hadi bilemedin maksimum 50 TL vergi ödersin. Her üründen farklı vergi alınıyor. Dediğim gibi eğer farklı vergilerde eklerlerse özel tüketim + kdv. Aldığın kadar ödersin ama elbiseye neden ÖTV uygulasınlar bilemiyorum. Bizim kıta da elbise mi kalmadı Çin'den aldın oda farklı bir konu. :)

Matematiği katlettin. 120 TL'lik ürüne özel tüketim vergisi gibi ıvır zıvırları da eklersen tabi uygulanırsa 30 hadi bilemedin maksimum 50 TL vergi ödersin. Her üründen farklı vergi alınıyor.
Yüzde hesaplama sitesinden hesapladım. %20'sini değil, %20 kadar arttırılırsa seçeneğini seçtim. Pardon KDV ve ÖTV ücretini de saymışım ben. Onlar ödenmeycek mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı