240mm sıvı soğutma sistem boşta 65 derecede çalışıyor

Salazar35

Centipat
Daha fazla  
RAM
GoodRam IRDM PRO32GB(2x16) Deep Black 3600mhz
Ekran kartı
Zotac GeForce RTX 3060 Twin Edge 12 GB GDDR6 192 B
Anakart
Gigabyte B450M H 3600mhz(OC) RGB M.2
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 4.40 Ghz 6 Çekirdek 35MB
Merhaba,

Sıvı soğutma: Game Booster nıtroargb 240 mm Intel-AMD uyumlu sıvı soğutucu.

Böyle bir sisteme sahibim, arkadaşımda da aynı sistem var fakat onun stok soğutma fanı bile benim sıvı soğutmamdan daha iyi performans veriyor. İşlemci termal macununu değiştirmeme rağmen sistem boştayken 60 65 70 derece gibi sıcaklıklara ulaşıyorum. Kasamı da yeni temizledim fakat buna rağmen sıvı soğutmam iyi performans vermiyor. Game Booster nıtroargb 240 mm adlı sıvı soğutmamın kitapçığına baktığımda periyodik bakıma ihtiyaç duyulmadığı yazıyor, sorun tam olarak ne olabilir? Sistemimi Sinerji bilgisayar üzerinden 2022'nin kasım ayında sipariş ettim.

Ryzen Master programı üzerinden baktığımda sonuçlar böyle, 80 derece bile çıkıyor. Arkada yalnızca NVIDIA GeForce Experience ve tarayıcı açık o kadar. Bu hiç normal değil.

Dosya Ekleri

• Screenshot_24.png
    Screenshot_24.png
    58,1 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunu yenile. O da işe yaramazsa: Windows'da kasma, takılma falan yada başka anormal bir durum var ise muhtemelen arka planda çalışan gizli birşeyler var virüs gibi temiz bir windows kurulumu yap. Bu da işe yaramazsa sıvı soğutmada bir sıkıntı vardır demek garantisi bitmediyse garantiye yolla. Aslında AMD 'nin huyudur bu; sisteme en az 10 derece fazladan fake sıcaklık gösteriyor böylece fanlar daha hızlı dönüp daha stabil daha kararlı bir soğutma ve çalışma hedefleniyor. Ama bu kadarıda fazla. Yani bu da en fazla 50 derece olur boşta 10 dereceyi düş 40 derece.

Termal macun eski değilse çok büyük ihtimal virüs girmiştir. Termal macun olmazsa ya da kuruysa soğutucu hiçbir işe yaramaz zaten. Termal macun eski değilse format atmanı öneririm. Antivirüsle yapacaksanda çok güvenmemeni öneririm.

Termal macunumu daha 1 hafta öncesinde değiştirdim. Hepsiburada üzerinden Thermal Grizzly Kryonaut 1gr 12.5W markalı macunu sipariş ettim, bilgisayarcı yardımıyla macunu sürdükten sonra sistemi tekradan çalıştırdım. Değerler hala aynıydı, virüs olmadığına %100 eminim taramalar vs yaptım ve tamamen temiz çıktı.

Termal macunu yenile. O da işe yaramazsa: Windows'da kasma, takılma falan yada başka anormal bir durum var ise muhtemelen arka planda çalışan gizli birşeyler var virüs gibi temiz bir windows kurulumu yap. Bu da işe yaramazsa sıvı soğutmada bir sıkıntı vardır demek garantisi bitmediyse garantiye yolla. Aslında AMD 'nin huyudur bu; sisteme en az 10 derece fazladan fake sıcaklık gösteriyor böylece fanlar daha hızlı dönüp daha stabil daha kararlı bir soğutma ve çalışma hedefleniyor. Ama bu kadarıda fazla. Yani bu da en fazla 50 derece olur boşta 10 dereceyi düş 40 derece.
Windows'ta anormal denilebilecek bir kasma, takılma yada donma sorunu yok.

Sorun hala düzelmiş değil, tecrübesi olan olmayan herkesin yorumunu bekliyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_25.png
    Screenshot_25.png
    46,7 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Termal macunumu daha 1 hafta öncesinde değiştirdim. Hepsiburada üzerinden Thermal Grizzly Kryonaut 1gr 12.5W markalı macunu sipariş ettim, bilgisayarcı yardımıyla macunu sürdükten sonra sistemi tekradan çalıştırdım. Değerler hala aynıydı, virüs olmadığına %100 eminim taramalar vs yaptım ve tamamen temiz çıktı.

Windows'ta anormal denilebilecek bir kasma, takılma ya da donma sorunu yok.

Sorun hala düzelmiş değil, tecrübesi olan olmayan herkesin yorumunu bekliyorum.

Sen ekran kartını mı diyordun?

Termal macunun orijinal olduğuna emin misin? Hepsiburada Trendyol gibi yerlere fazla güvenmeyin.
Evet, doğrulanabilir sertifikası var internet üzerinden kendi sitesinde. İşin garip yanı oyunlardayken işlemci sıcaklığım 82 dereceyi geçmiyor, sistem boşta olduğunda CPU Voltage ne zaman yükselse işlemci sıcaklığı da fırlıyor. CPU Voltage niye bu kadar çok fırlıyor anlamış değilim.

işlemcin ne?
işlemcini google 'a yaz yanına voltage down yaz youtube 'den izle nasıl yapıldığını bios 'dan Cpu voltajını kısman lazım bende 5950x var 1.2 voltaja override yaptım mis gibi şuan oyundan yeni çıktım 50 derece oyunlarda maximum 68-69 derece o da işe yaramazsa soğutucunu değiş yada hala garantisi varsa garantiye gönder. Birde kasan nasıl egsoz fanı var mı? Yoksa hemen tak çok fark ediyor. Kasayı yerde tutma masaüstünde olsun etrafı açık olsun. Arkasını kabloların olduğu yeri duvara dayama en az 15 cm mesafe olsun. Valla benden bu kadar. Sana yapılabilecek herşeyi anlattım. Birde boşta iken o voltajın öyle pik yapmasını izlemek için ctrl + shift + esc 'ye bas ordan Cpu 'yu izle bence sorun windows 'da boşta iken %100 de kullanıyor onu birşey yani işlemcin boşta iken %100 oluyor. Bunu da nasıl çözersin temiz bir kurulum yap windows 11 'in en son sürümü 23H2 'yi kur. Sonra daha önce kurduğun programları sistemi izleyerek kur. Yine aynı olursa en son kurduğun programı kaldır ve bir daha kurma. Çünkü buna bir programın da sebep olabilme ihtimalide var.

Aynen tahmin ettiğim gibi koyduğun resmi inceledim işlemcin %100'de çalışıyor. Ordan hangi uygulamanın bu kadar işlemciyi tükettiğini de görebilirsin aslında. O uygulamayı bul sonra yukarda görevi sonlandır de düzelmesi lazım. Sonra da o programı komple sil ve kurtul ondan.

Son düzenleme:
İşlemcin ne?
İşlemcini Google'a yaz yanına voltage down yaz YouTube'dan izle nasıl yapıldığını BIOS'tan CPU voltajını kısman lazım bende 5950X var 1.2 voltaja override yaptım mis gibi şu an oyundan yeni çıktım 50 derece oyunlarda maximum 68-69 derece o da işe yaramazsa soğutucunu değiş ya da hala garantisi varsa garantiye gönder. Bir de kasan nasıl egzoz fanı var mı? Yoksa hemen tak çok fark ediyor. Kasayı yerde tutma masaüstünde olsun etrafı açık olsun. Arkasını kabloların olduğu yeri duvara dayama en az 15 cm mesafe olsun. Vallahi benden bu kadar. Sana yapılabilecek her şeyi anlattım. Bir de boşta iken o voltajın öyle pik yapmasını izlemek için CTRL + Shift + ESC'ye bas oradan CPU'yu izle bence sorun Windows'da boşta iken %100 de kullanıyor onu bir şey yani işlemcin boşta iken %100 oluyor. Bunu da nasıl çözersin temiz bir kurulum yap Windows 11'in en son sürümü 23H2'yi kur. Sonra daha önce kurduğun programları sistemi izleyerek kur. Yine aynı olursa en son kurduğun programı kaldır ve bir daha kurma. Çünkü buna bir programın da sebep olabilme ihtimalide var.

Aynen tahmin ettiğim gibi koyduğun resmi inceledim işlemcin %100'de çalışıyor. Oradan hangi uygulamanın bu kadar işlemciyi tükettiğini de görebilirsin aslında. O uygulamayı bul sonra yukarıda görevi sonlandır de düzelmesi lazım. Sonra da o programı komple sil ve kurtul ondan.

%100 mü?

Yeni konular

Geri
Yukarı