Aliexpress vergilendirme sistemi

YogurtluMantı

Hectopat
Telefonum için Türkiye'de doğru düzgün kılıf yok. Aliexpress'ten almayı düşünüyorum. Vergilerde son durum nedir kaç TL alıyorlar? Birkaç farklı satıcıdan farklı kılıflar alsam her ürün için ayrı ayrı vergi mi öderim? Aynı satıcıdan aynı zarf içinde birden fazla farklı çeşit ürün alsam vergilendirme nasıl olur? Kısacası sistem nasıl işliyor? Ne yapmalıyım?

Telefonum için Türkiye'de doğru düzgün kılıf yok. Aliexpress'ten almayı düşünüyorum. Vergilerde son durum nedir kaç TL alıyorlar? Birkaç farklı satıcıdan farklı kılıflar alsam her ürün için ayrı ayrı vergi mi öderim? Aynı satıcıdan aynı zarf içinde birden fazla farklı çeşit ürün alsam vergilendirme nasıl olur? Kısacası sistem nasıl işliyor? Ne yapmalıyım?
Ben 11.11'den kılıf almıştım. Bugün PTT şubesinden teslim aldım. 14.45 TL vergi ödedim. Vergi sistemi şöyle oluyor. Ürün değerinin %20'si(Etikete 1 Dolar yazdırman daha iyi olur) + 8 TL Gümrüğe Sunum Ücreti + 0.90 TL Mühür bedeli alınıyor.
Bu arada benim kılıfın kargo etiketinde 1 dolar yazıyordu.
Aynı satıcıdan aynı zarf içinde birden fazla farklı çeşit ürün alsam vergilendirme nasıl olur?
Aynı satıcıdan birden fazla ürün alman daha iyi olur. Ayrıca ürünleri kesinlikle takipli kargolu al. Gümrük muafiyeti kaldırıldığından beri takipsiz kargolu siparişlerim kesinlikle gelmedi.
Birkaç farklı satıcıdan farklı kılıflar alsam her ürün için ayrı ayrı vergi mi öderim?
Evet, paket başına ayrı vergi ödersiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı