Aliexpress'den alınan işlemci gümrüğe takılır mı?

MehmetYP

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GPU: MSI Ventus RTX 2060 12G OC. CPU: Ryzen 5 5600. CPU COOLER: Deepcool AK400 DIGITAL. RAM: HyperX Fury 32GB (2x16) CL18 3600MHz. Motherboard: MSI MAG B550 Tomahawk. SSD: Kingston KC3000 2048GB M.2 . SSD: Kingston A2000 500GB M.2. CASE: Bitfenix Nova Mesh NSE-300-KKGSK-4A.
Meslek
Lazer Kesim Ustası
Aliexpress'den Q9650 sipariş edeceğim. 190 TL, %50'si kadar vergi vermek zorunda kalacağım.

Sorum şu; Aliexpress'den alışveriş yaparken ikinci el ürünlerde gümrüğe takılınca ürün geri Çin'e yollanıyormuş. Ben bu ürününün siparişini verdiğim zaman vergisini vermeyi sıkıntı etmiyorum fakat aldığım işlemci elime gelir mi?

Ben Temmuz`dan bu yana 2 kere farklı zamanlarda X5460 aldım sorunsuz geldi. 80TL ödedim 10-15TL de vergi ödemiştim. Dün 2 tane daha aldım birini kullanıp diğerini satmak için, sorun çıkacağını sanmıyorum. Sizde de sorun çıkmaz diye düşünüyorum elinize gelir.

Teşekkürler. Satıcıya ucuz fiyat yazmasını isteyeceğim. Dediğim gibi vergi verme konusunu sıkıntı etmiyorum ama vergi bile istenmeden geri gönderiliyormuş, böyle bir şey duydum. Alışverişimi 5 gün sonra yapacağım sıkıntı olursa buraya yazıp bilgilendirme yaparım.

Ben Temmuz`dan bu yana 2 kere farklı zamanlarda X5460 aldım sorunsuz geldi. 80TL ödedim 10-15TL de vergi ödemiştim. Dün 2 tane daha aldım birini kullanıp diğerini satmak için, sorun çıkacağını sanmıyorum. Sizde de sorun çıkmaz diye düşünüyorum elinize gelir.

Teşekkürler. Satıcıya ucuz fiyat yazmasını isteyeceğim. Dediğim gibi vergi verme konusunu sıkıntı etmiyorum ama vergi bile istenmeden geri gönderiliyormuş, böyle bir şey duydum. Alışverişimi 5 gün sonra yapacağım sıkıntı olursa buraya yazıp bilgilendirme yaparım.
Öyle bir şey yok. Yasaklı ürün olmadığı sürece ki işlemci yasaklı değil vergisini ödeyip alırsın. Yalnız bu fiyat düşük yazma muhabbetlerini biliyorlar artık. Anlarlarsa senden fatura isterler hem mektup gönderme parası verirsin hemde 1 2 hafta daha beklemek zorunda kalırsın.

Öyle bir şey yok. Yasaklı ürün olmadığı sürece ki işlemci yasaklı değil vergisini ödeyip alırsın. Yalnız bu fiyat düşük yazma muhabbetlerini biliyorlar artık. Anlarlarsa senden fatura isterler hem mektup gönderme parası verirsin hemde 1 2 hafta daha beklemek zorunda kalırsın.
ben 2 tane aldım 1 tanesinin fiyatını yazmasını istedim sorun olur mu? Toplam 172TL zaten.

Fatura ve banka dekontu çıkartıp postaneden istedikleri adrese göndermeniz gerekiyor. Sitede yazan ücreti ödüyorsun. Boşuna hem zamanın hemde posta ücreti gidiyor.
Çok teşekkür ederim. Umarım sorun çıkmaz. Gerçi indirimler var ben çıkmaz diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı