AliExpress'e güvenmekle yanlış mı yapıyoruz?

Makaleler
2
Daha fazla  
Bugün çok garip ve korkunç bir şey oldu. Ben Google hesabımı açalı birkaç ay oluyor daha önce AliExpress'e hiç kaydolmadım.

Bugün bir Wi-Fi adaptörü almak için kaydolacaktım, Gmail hesabımı girdim ve bilin bakalım ne oldu? Daha önce hesap açmışım olarak gözüküyor ama bu imkansız çünkü dediğim gibi hiç açmadım ve bundan eminim. Hesabım çalınmış olamaz şifrem güçlü ve iki adımlı doğrulama açık bir ara ben bile hesabıma giremeyecektim o derece yani.

Neyse hesaba giriş yaptım sanki hiçbir sorun yokmuş gibi, siparişi veriyordum ve ikinci darbeyi yedim. Adresim o hesaba kayıtlıydı ve bunu ben yapmadım çünkü hesabı bile ben açmadım ama hepsi yapılmıştı, hazırdı.

Şahsen bu olay nasıl oldu bilmiyorum normal mi onu da bilmiyorum. Ama bana kalırsa normal değil, siz ne düşünüyorsunuz?

Ben sizin için önemsiz bir şeyi alacakken vazgeçmişsiniz ve hesap açtığınızı unutmuşsunuz gibi yorumladım. AliExpress ile ilgili ne ödemelerde ne güvenlikte ne de kargolamada çözülemeyen hiçbir problem yaşamadım şimdiye kadar. Süreçleri çok yavaş fakat eninde sonunda çözüm odaklı bir sistem.

E-mailinizi kontrol ettiniz mi? Hesap açtığınıza dair mail gelmiştir.

Şu an fark ettim numaram da kayıtlı ve dediğim gibi bunu ben yapmadım.

Ben sizin için önemsiz bir şeyi alacakken vazgeçmişsiniz ve hesap açtığınızı unutmuşsunuz gibi yorumladım. AliExpress ile ilgili ne ödemelerde ne güvenlikte ne de kargolamada çözülemeyen hiçbir problem yaşamadım şimdiye kadar. Süreçleri çok yavaş fakat eninde sonunda çözüm odaklı bir sistem.

E-mailinizi kontrol ettiniz mi? Hesap açtığınıza dair mail gelmiştir.

Hayır, açmadığıma eminim ilk defa açacaktım ama zaten açılmıştı.

Maillere baktım, ilk defa bugün hesapla ilgili mail gelmiş o da şifreyi bilmediğim ve değiştirmem için. Onun dışında daha önceden attıkları hesapla alakalı olmayan spam mesajları var.

Ya alkolluyken yaptiniz ya da mail hesabinizi, adresinizi ve numaranizi bilen biri sizin adiniza kaydoldu.

Bu mümkün değil, dediğim gibi şifrem güçlü 12 haneden daha uzun ve içinde özel karakter içeriyor. İki adımlı doğrulama hem SMS mesajı, hem evete dokun hem de Google Authenticator ile sağlanmakta.

Bugün çok garip ve korkunç bir şey oldu. Ben Google hesabımı açalı birkaç ay oluyor daha önce AliExpress'e hiç kaydolmadım.

Bugün bir Wi-Fi adaptörü almak için kaydolacaktım, Gmail hesabımı girdim ve bilin bakalım ne oldu? Daha önce hesap açmışım olarak gözüküyor ama bu imkansız çünkü dediğim gibi hiç açmadım ve bundan eminim. Hesabım çalınmış olamaz şifrem güçlü ve iki adımlı doğrulama açık bir ara ben bile hesabıma giremeyecektim o derece yani.

Neyse hesaba giriş yaptım sanki hiçbir sorun yokmuş gibi, siparişi veriyordum ve ikinci darbeyi yedim. Adresim o hesaba kayıtlıydı ve bunu ben yapmadım çünkü hesabı bile ben açmadım ama hepsi yapılmıştı, hazırdı.

Şahsen bu olay nasıl oldu bilmiyorum normal mi onu da bilmiyorum. Ama bana kalırsa normal değil, siz ne düşünüyorsunuz?

Biri sizin adınıza sizin tüm bilgilerinizi girerek hesap açmaz, açmasının bir anlamı yok. Hele hele adres bilgisinde de sizin kendi adresiniz varsa. Ne yapacak adam sizin bilgilerinizi girip size hediye mi yollayacak? Sizin ya da ailenizden birinin açmış olma ihtimali kuvvetle muhtemel.

Tahminim siz Aliexpress'e Google üzerinden giriş yapmışsınız ve AE bazı bilgilerinizi otomatik olarak oradan almış olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı