AliExpress'ten Alınan Ürün 30 Gündür Ülkeye Giriş Yapmadı

EmirAkdemir

Kilopat
Yer
İstanbul
İyi günler, tam 1 ay önce satın aldığım toplamda 3-4 dolarlık ürünüm halen daha ülkeye girmemiş görünüyor. Aliexpress'den ilk alışverişim olduğu için normal olup olmadığını da bilmiyorum. Kargo Takip numarasını sorgulattığımda "Your parcel has left for the destination country." yazısı çıkıyor fakat 2 gündür durum bu şekilde. Bir yerlerde bir sıkıntı mı var, ne yapmalıyım? Ekran görüntülerinde sıkıntı çıkarır mı bilmediğimden dolayı kargo takip numarasını karaladım.

aliexpress1.png

aliexpress2.png

Benim takipli aldığım kargolar genelde 20 güne kadar gelebiliyor. Ama bu aralar kargolarda sıkıntı var. 11.11.2016 da aldığım kargo 60 gün sonra gelmişti. 55 Günü geçtiği zaman gelmezse anlaşmazlık (dispute) açın. Kargo takip numaranızı gizlemenize gerek yok :) Bu arada Uçak havalandıktan sonrası takipsizdir.

3-4 dolarlık kargo takipsiz ürün aldıysan burdan sonrası güncel olmaz. Gelip gelmeyeceğini bilemezsin. Eğer kargo takipli olarak aldıysan Türkiye'de PTT şubelerinde sorgulatabilirsin hangi şubede olduğunu.
Ama senin takip kodun buna uygun değil yani takipsiz kargo ile ürünü almışsın. Beklemekten başka yapabileceğin birşey yok. Tavsiyem ürün korumasının bitmesine 2-3 gün kala anlaşmazlık açmandan yana. Ürünün gelmediğini belirtirsen tam iade alabilirsin. Umarım herhangi bir sorun yaşanmaz.

3-4 dolarlık kargo takipsiz ürün aldıysan burdan sonrası güncel olmaz. Gelip gelmeyeceğini bilemezsin. Eğer kargo takipli olarak aldıysan Türkiye'de PTT şubelerinde sorgulatabilirsin hangi şubede olduğunu.
Ama senin takip kodun buna uygun değil yani takipsiz kargo ile ürünü almışsın. Beklemekten başka yapabileceğin birşey yok. Tavsiyem ürün korumasının bitmesine 2-3 gün kala anlaşmazlık açmandan yana. Ürünün gelmediğini belirtirsen tam iade alabilirsin. Umarım herhangi bir sorun yaşanmaz.
Cevap için teşekkürler. Aslında parasında da değilim ama aldığım ürün hakikaten lazım. Anlaşmazlık açtıktan sonra param iade edilecek, ama ürünün nerede olduğunu bilinmeden adam nasıl iade alacak? Ve bir de ürün koruma süresini nereden öğrenebilirim?

Anlaşmazlık açtıktan sonra param iade edilecek, ama ürünün nerede olduğunu bilinmeden adam nasıl iade alacak?
Düşük maliyetli eşyalarda kargoyu hiç takip etmiyor satıcılar. Ki zaten kargo takipsiz ürün olması ürünün fiyatıyla alakalı. Bazı arkadaşlar ürün geldiği halde bile anlaşmazlık açıp parayı alıyorlar.

Ve bir de ürün koruma süresini nereden öğrenebilirim?
Adsız.png

Koruma süresinin bitmesine 1 hafta kala satıcıya mesaj yoluyla durumu bildirirsen sana çözüm yolu sunar. Tekrar gönderim de yapabiliyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Düşük maliyetli eşyalarda kargoyu hiç takip etmiyor satıcılar. Ki zaten kargo takipsiz ürün olması ürünün fiyatıyla alakalı. Bazı arkadaşlar ürün geldiği halde bile anlaşmazlık açıp parayı alıyorlar.

Eki Görüntüle 211858

Koruma süresinin bitmesine 1 hafta kala satıcıya mesaj yoluyla durumu bildirirsen sana çözüm yolu sunar. Tekrar gönderim de yapabiliyorlar.
Benimkinde 39 gün yazıyor. Yani geriye kaldı 9 gün. 2 gün daha geçsin, baktım ürün ulaşmadı elime, mesaj atarım satıcıya. İkinci gönderimi isterim. Olmazsa para iadesi isterim. Zaten ürün yola çıkmış durumda, iadeyi istesem bile ulaşır elime belki.

Aldığım ürün Sony Xperia Z2'nin arka camını yapıştırmak için conta. Bundan 3 tane aldım. Telefonumun arka camı ayrıldı, kendim değiştireceğim, elimde yedek kapağı var. Ayrıca kamera camı da çizik içinde olduğundan dolayı fotoğraf/video kalitesi çok kötü. Ürün bi' hayli önemli yani.

Size de çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için :)

Düzenleme: Bu arada yeni farkettim, kargo şirketi en az 29-50 gün arası diye belirtmiş. Sanırım ürün ulaşacak elime ama ben yine de önlemi elimden bırakmayıp adamla iletişime geçeceğim 2 gün sonra.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    125,5 KB · Görüntüleme: 263
Merhaba, ben de sizden 3 gün sonra ürün aldım. Benimki de hala gelmedi. Aldığım ürün de 3 USD. Benimkinin de elime ulaşması için kalan süre 11 gün görünüyor. 2-3 gün kala eğer hala gelmemiş ise para iadesi talep edeceğim. İnşallah sağ salim ürünlerimiz gelir. :)

Ürünüm geldi arkadaşlar. Mektup zarfına güzelce paketlenmiş, kaliteli. Yalnız kargocular zile basmadan apartman kapısının oraya bırakıp gitmişler. Birisi kargo olduğunu anlamayıp buruşturup çöpe atsa bitti işimiz. Neyse ki annem zarfın üstünde benim adımın da yazılı olduğu ingilizce yazıları görünce anlamış kargo olduğunu, getirdi bana.

Hepinize çok teşekkürler :)

Kargonuzun ulaşmasına sevindim. Eğer üründe herhangi bir sıkıntı yoksa kargoyu aldığınızı onaylayabilirsiniz. Bu sayede satıcı da parasını almış olur.

@EmirAkdemir bende sevindim dostum. Şimdiden kolay gelsin . İyi günlerde kullan :)

@InMyHell ulaştığında hemen onaylamaya gerek yok sorun çıkarsa diye "Satıcı Garantisi(Seller Guarantees" adlı koruma var onun bitmesini beklemek çok daha mantıklı. Ben çoğu zaman böyle yapıyorum ucuza satın aldığım şeyleri hemen onaylıyorum sadece sanada öneririm çünkü Razer Hammerhead v1 almıştım ve kulaklık 2 hafta sonra çalışmadı satıcı video istedi ve gönderdim tekrar yeni bir ürün gönderdi eğer hemen onaylasaydım verdiğim paraya yazık olacaktı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı