Aliexpress'ten alınan ürün gümrüğe sevk edildi

Fatih Göktaş

Hectopat
Yaklaşık 1 ay önce laptopum için Aliexpress'ten HDD kablosu sipariş ettim, pazartesi günü Türkiye'ye giriş yapmış ve PTT'den takip ettiğimde bu şekilde gözüküyor.
Ürünün tam fiyatı 6.78$. Alırken kargo ücretsizdi. Şimdi benim ne yapmam gerekiyor ve her alışverişimde ürünün fiyatı + gümrük vergisi ne çıkarsa olarak mı alışveriş yapmam lazım?

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2019-08-06 193338.png
    Ek Açıklama 2019-08-06 193338.png
    35,9 KB · Görüntüleme: 460
13.5TL vergi ödeyeceksin. Kurye sana getirince nakit olarak kuryeye vereceksin. Her alışverişinde ödeyeceksin.

Yaklaşık 1 ay önce laptopum için Aliexpress'ten HDD kablosu sipariş ettim, pazartesi günü Türkiye'ye giriş yapmış ve PTT'den takip ettiğimde bu şekilde gözüküyor.
Ürünün tam fiyatı 6.78$. Alırken kargo ücretsizdi. Şimdi benim ne yapmam gerekiyor ve her alışverişimde ürünün fiyatı + gümrük vergisi ne çıkarsa olarak mı alışveriş yapmam lazım?
Net olarak, 1 TL veya 200 TL tutarında alışveriş yaptın diyelim, limit hiç fark etmez. Gümrüğe sunma ücreti 5.20 TL, damga vergisi 0,70 TL, bu her ikisi değişmez, ayrıca yüzde 20 gümrük vergisi ödersin. Net bir şekilde devlet senden şu an 13,68 TL kesecek. Senin örnek olarak verdiğin şey yanlış olmuş. Şöyle dersek daha güzel açıklama yapmış oluruz. 5,20 TL gümrüğe sunma ücreti, ikincisi damga vergisi. Bu iki vergi sen o an alışveriş yaparken üzerine koyulmaz gümrüğe gelince sonradan koyulur. Sonrasında da final olarak yüzde 20 ne kadar tutarında ürün aldıysan vergi eklenir. Tam tamına hepsi bu kadar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı