AliExpress'ten alınan ürün gümrüğe takılır mı?

Slitch

Femtopat
Daha fazla  
Dostlar, kendime AliExpress'ten 2 yüzük ve bir Bluetooth kulaklık alacağım ama gümrükte kalması ve paranın çöpe gitmesi gibi durumlar yüzünden tedirginim. Maksimum ne olabilir?

Aliexpress'ten her ay düzenli ve pahalı ürünler alan birisi olarak yorum yapayım.
Bu çinliler işi o kadar ilerlettiler ki, alacağınız mağaza biraz iyi olsun ürün 8-10 güne kapınıza gelmiş olur.
Aliexpress ise artık vergiyi kendisi tahsil ediyor ve PTT kargo ile geliyor ancak kapıda hiçbir şekilde ekstra vergi(sunum, damga, ıvır zıvır vs.) ödemiyorsunuz.
Gümrükten geçmeyecek bir ürün varsa mesela 150 Euro sınırını aşan veya gümrük kurallarınca yasak bir ürün ise zaten altında bu ürün Türkiye'ye gönderilemiyor diye yazıyor ve sepete ekleyip parasını ödeyemiyorsunuz.

Kısacası artık Aliexpress'in yurt içinde alışveriş yaptığımız sitelerden neredeyse hiçbir farkı kalmadı. Gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.
Not: Ufak bir tavsiye olarak bütün e-ticaret sitelerinde geçerli olan; Yüksek puanlı satıcılardan ve o üründen mümkünse sizden başka alanların olduğu ürünleri seçin, zaten ürünün fiyatının altında 50 sold, 10.000+ sold gibi yazar. Bu ürünün satış adedini gösteriyor.

Aliexpress'ten her ay düzenli ve pahalı ürünler alan birisi olarak yorum yapayım.
Bu çinliler işi o kadar ilerlettiler ki, alacağınız mağaza biraz iyi olsun ürün 8-10 güne kapınıza gelmiş olur.
Aliexpress ise artık vergiyi kendisi tahsil ediyor ve PTT kargo ile geliyor ancak kapıda hiçbir şekilde ekstra vergi(sunum, damga, ıvır zıvır vs.) ödemiyorsunuz.
Gümrükten geçmeyecek bir ürün varsa mesela 150 Euro sınırını aşan veya gümrük kurallarınca yasak bir ürün ise zaten altında bu ürün Türkiye'ye gönderilemiyor diye yazıyor ve sepete ekleyip parasını ödeyemiyorsunuz.

Kısacası artık Aliexpress'in yurt içinde alışveriş yaptığımız sitelerden neredeyse hiçbir farkı kalmadı. Gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.
Hocam yazdığınıza istinaden birşey sormak istiyorum Şuanda 150 Euro mu yurt dışından alacağımız ürün sınırı. Bu ücretin altında kaldığımızda mı vergi veya gümrük ücreti ödemiyoruz nasıl oluyor acaba misal bir ekran kartı veya monitör aldım atıyorum 100 Euro bunun bana gelişi nasıl olacak acaba ?

Hocam yazdığınıza istinaden birşey sormak istiyorum Şuanda 150 Euro mu yurt dışından alacağımız ürün sınırı. Bu ücretin altında kaldığımızda mı vergi veya gümrük ücreti ödemiyoruz nasıl oluyor acaba misal bir ekran kartı veya monitör aldım atıyorum 100 Euro bunun bana gelişi nasıl olacak acaba ?
Hocam 150 € bireysel sınırımız, bu sınırın üstündeki hiçbir ürünü gümrükten ekstra uğraşsız sokamıyorsunuz. Ha özel gümrükçü elemanlarla çalışırsanız 1000€ luk üründe sokarsınız ama bi 1000€ daha belki gümrükçüye ödersiniz 😃 zamanında Türkiyede bulunmayan bir ürün için böyle bir şey yapmışlığım da var.
Aliexpress özelinde konuşmak gerekirse zaten bu limitin(150€) üstünde olan ürünleri %90 ihtimalle sepete ekletmiyor ve ödemesini yapamıyorsunuz. Limit altında olup yasaklı listesinde olan ürünleri de göstermiyor. En basitinden yukarıda yer alan "Ship to" kısmından bi Türkiyeyi bide Amerika, Almanyayı seçin, çıkan ürünler bile fark ediyor 😃
Yine aliexpress özelinde konuşmak gerekirse, 1 tl lik ürün dahi alsanız vergisi çıkıyor, yani 150 € ya kadar olan ürünlerin vergisini sistem otomatik hesaplıyor ve sizden ödeme sırasında alıyor.
Aşağıya son 3 siparişimin vergilerini bırakayım kafanızda biraz bişeyler netleşir belki:
CleanShot 2023-07-27 at 00.37.44@2x.png
CleanShot 2023-07-27 at 00.38.10@2x.png
CleanShot 2023-07-27 at 00.38.00@2x.png

Duty yazanlar gümrük işlemleri için alınan ücret, fazla yada eksik çıkması alıcıyı bağlamıyor ekstra bir ücret şimdiye kadar talep edilmedi.

Ekran kartı kutulu nispeten taşınabilir bir ürün olabilir ama, monitör gerek kilo gerekse ebat olarak kargoda ciddi nakit harcatacak bir ürün. Yani 100 €/$ lık monitöre bi 50-100 €/$ daha kargo parası ödeyebilirsiniz, hatta belki hiç gönderilmeyebilir.

Geri
Yukarı