Aliexpress'ten Gelen Kargo İçin PTT Para İstedi

Th3_Th13f

Hectopat
Merhabalar, Aliexpress'ten değeri 5 Dolar olup kargosu 2.5 Dolar olan ürünün vergisi algısı her şeyini ödeyip sipariş verdim. Kapıya geldi ve görevliyle bir türlü anlaşamadık kabalığından dolayı. Adam benden 16 TL talep etti ne için talep ettiğini sordum bir türlü derdini anlatamadı. En son sinir oldum geri gönderdim. Bu talep ettiği neyin ücreti kapıya getirme ücreti falan mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

aynştaynX

Picopat
Makaleler
1
Aliexpress üzerinden gelen ürünlere ülkemiz vergi uyguluyor. Ürünü alırken bu ücreti ödemiyorsun kapıda ödeniyor.

Emir_Fidanc

Hectopat
Merhabalar, Aliexpress'ten değeri 5 dolar olup kargosu 2.5 dolar olan ürünün vergisi algısı her şeyini ödeyip sipariş verdim. Kapıya geldi ve görevliyle bir türlü anlaşamadık kabalığından dolayı. Adam benden 16 TL talep etti ne için talep ettiğini sordum bir türlü derdini anlatamadı. En son sinir oldum geri gönderdim. Bu talep ettiği neyin ücreti kapıya getirme ücreti falan mı?

Benim bildiğim sizin o parayı ödemeniz lazım sonrasında dispute açıp Aliexpress size verdiğiniz vergi parasını geri veriyor.

Rakas IV

Decipat
Yer
Finlandiya/Helsinki
Vergi kesmişler hocam. Doğal bir olay.

Emir_Fidanc

Hectopat
Eğer turkey tax olanı seçtiniz iseniz üsteki yazdığı yapacaksınız eğer bedava kargo ile gelmiş ise vergiyi ödemelisiniz. (gümrük vergisi)

R.B.D

Hectopat
"Alınan ürünlerin pek çoğu Çin üzerinden geldiği için ürün bedeline %20 gümrük vergisi ekleniyor. Bu orana %20 Özel Tüketim Vergisi ekleniyor. Ardından, şu an için 8 TL olan Gümrük Sunum Ücreti ve şu an için 0,70 TL olan Damga Vergisi ekleniyor."
- Temmuz 2020

ByPoine*

Decapat
Yer
İzmir
Merhabalar, Aliexpress'ten değeri 5 dolar olup kargosu 2.5 dolar olan ürünün vergisi algısı her şeyini ödeyip sipariş verdim. Kapıya geldi ve görevliyle bir türlü anlaşamadık kabalığından dolayı. Adam benden 16 TL talep etti ne için talep ettiğini sordum bir türlü derdini anlatamadı. En son sinir oldum geri gönderdim. Bu talep ettiği neyin ücreti kapıya getirme ücreti falan mı?

Gümrük vergisi hocam.

Ahmet66300

Femtopat
Merhabalar, Aliexpress'ten değeri 5 Dolar olup kargosu 2.5 Dolar olan ürünün vergisi algısı her şeyini ödeyip sipariş verdim. Kapıya geldi ve görevliyle bir türlü anlaşamadık kabalığından dolayı. Adam benden 16 TL talep etti ne için talep ettiğini sordum bir türlü derdini anlatamadı. En son sinir oldum geri gönderdim. Bu talep ettiği neyin ücreti kapıya getirme ücreti falan mı?

Gümrükte takılmış olabilir sebebini söylemesi lazım gümrük vergisimi normal vergimi diye. Ben işlemci RAM aldım gümrükte falan takılmadı ek ücrette ödemedim.

Yukarı