AliExpress'ten ürün sipariş etme

Isaac N3wton

Centipat
Dostlar başlıktan gördüğünüz gibi. AliExpress'ten alışveriş yapmak istiyorum fakat gümrükle alakalı bir sürü sıkıntı olduğunu duydum. O yüzden çok kararsız kaldım. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.

Dostlar başlıktan gördüğünüz gibi. AliExpress'ten alışveriş yapmak istiyorum fakat gümrükle alakalı bir sürü sıkıntı olduğunu duydum. O yüzden çok kararsız kaldım. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.
Vergiyi satın alırken Aliexpress'e ödüyorsanız sıkıntı yaşamadan kapınıza kadar geliyor. Ek bir ücret de ödemiyorsunuz.
Vergiyi satın alırken ödemiyorsanız genelde kargoyu Ptt getirir. Vergiyi kapıda nakit olarak tahsil eder. Ne kadar vergi çıktığını takip numarası üstünden kontrol edebilirsiniz.

Sizin duyduğunuz sıkıntılar neler mesela?

Vergiyi satın alırken AliExpress'e ödüyorsanız sıkıntı yaşamadan kapınıza kadar geliyor. Ek bir ücret de ödemiyorsunuz.
Vergiyi satın alırken ödemiyorsanız genelde kargoyu PTT getirir. Kapıda nakit olarak tahsil eder. Ne kadar vergi çıktığını takip numarası üstünden kontrol edebilirsiniz.

Sizin duyduğunuz sıkıntılar neler mesela?

Bazı ürünlerde vergi dahil olmadığında gümrükle alakalı şeyler imzalamamız gerekiyormuş para yatırma falan gibi şeyler.
Burada Tosla kartla alışveriş yapabilirim değil mi?

Yaşayacağın sıkıntı şu olur; pakette yazan 1 dolara da 35 lira vergi ödersin, 4 dolara da. Ben satıcıya mesaj atıp ürünü düşük yaz dedim sağolsun 1 dolar yazmış ama 4 dolarlık paket ile aynı vergi aldı gümrükçü güruh
Vergi alt sınırı 1$ zaten.
Sunum ücreti ,damga vs derken 35₺ civarı oluyor. 4$ olana kadar 35₺. Sonrası artıyor.

Vergi alt sınırı 1$ zaten.
Sunum ücreti ,damga vs derken 35₺ civarı oluyor. 4$ olana kadar 35₺. Sonrası artıyor.
Screenshot_2022-05-26-13-55-16-968_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
Screenshot_2022-05-26-13-47-14-827_com.alibaba.aliexpresshd_20220526135439931.jpg

Bunları aldığım sıra dolar 14.62 TL imiş. Biri 8.9 diğeri de 2.7 dolara geliyor. Üstteki ürün için satıcıya mesaj atmıştım tutarı az yaz diye ve muhtemelen iki mağaza da aynı kişinin ki 2 pakete de 1 ve 4 dolar tutar girmiş. İkisine de 35'er lira verdim. Şansızlığım da şöyle ki siparişler 14 ve 21 Nisan'da verildiği halde yeni vergi oranı muhabbetinin başladığı 1 Mayıs'tan sonra ülkeye giriş yaptı.

Yeni konular

Geri
Yukarı