Rehber Alınabilecek gamepadler ve Logitech F serisi neden alınmamalı?

NightWist

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar bugün genel olarak gamepad önerisi yapacağım. Yanında sürekli önerilen F310 ve F710 gibi kontrolcülerin neden alınmaması gerektiğini sebepleri ile birlikte açıklayacağım. Envai çeşit kontrolcü inceledikten ve tamirini yaptıktan sonra bu rehberi yapmaya karar verdim.

1. Kalitesiz joystick kontrolcüleri:
Günümüzde joysticksiz oynanan oyun sayılı diyebiliriz. Özellikle FC 24, FIFA 23 gibi oyunlarda kullanmak istiyorsanız kesinlikle uzak durmanız gerekli. Yaklaşık 2-3 haftalık gibi kısa sürelerde bile analoglarda eksen kayması ve takılı kalma gibi problemler baş gösteriyor.

2. Kronik sorunlu LB ve RB tuşları:
F310 özellikle bu konudan daha muzdarip bir model. Tasarımı dolayısıyla bu tuşlar kronik sorunlu. Belli bir süre sonra tuşların içine göçmesi ve tuşlarda algılama sorunu çok yaygın.

3. Mekanizma ve devre kartı:
Devre kartı olarak Snopy ve Hadron gibi kontrolcülerle neredeyse aynı kalite bileşenlere sahip. Daha önce F310 ve F710 gibi kontrolcüleri sökmüş ve analog tamirinde bulunmuş biri olarak malzeme kalitesinin kötü olduğu söyleyebilirim.

Peki bu kadar kötüyse bu cihazlar neden alınıyor?
Cevabı aslında çok basit. Cihazların zamanla popüler kültür öğesi haline gelmesi ve Logitech'in marka ismi olması. Ayrıca garantisi olmasıda bir sebep tabii ki.

Genel olarak alınabilecek gamepadler:
Giriş seviyesi 500TL altı(F310 dengi olduğu için önerdim. Bu fiyat bandındaki bütün cihazlar F310 ile aynı kartı kullanıyor neredeyse.):

Bulanabilirse GXT540 yula.

Orta seviye 800TL üstü(F710 dengi):

(aralarında en F/P cihaz kendisidir.)

Üst seviye 1500-2000TL bandı(iç mekanizma ve devre kartı olarak Xbox 9.nesile yakın bir cihazlar.):

Top Seviye Cihazlar 2000TL+(bu cihazlar piyasanın en iyisidir. Kaliteden bahsetmeye bile gerek yok.):

Kim bu 8bitdo?
8bitdo gizala elektronik distribütörülüğünde satış yapan bir gamepad markasıdır. Gizala elektronik aynı zamanda nintendo Türkiye distribütörüdür. Kendileri genelde bilgisayar ve nintendo switch için aksesuar üretirler. Kısacası güvenilir bir firmadır. Detaylı açıklama için @Mr. DarkTech tarafından yapılan rehberin linkini ekledim. Merak edenler bakabilir.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar bugün genel olarak gamepad önerisi yapacağım. Yanında sürekli önerilen F310 ve F710 gibi kontrolcülerin neden alınmaması gerektiğini sebepleri ile birlikte açıklayacağım. Envai çeşit kontrolcü inceledikten ve tamirini yaptıktan sonra bu rehberi yapmaya karar verdim.

1. Kalitesiz joystick kontrolcüleri:
Günümüzde joysticksiz oynanan oyun sayılı diyebiliriz. Özellikle FC 24, FIFA 23 gibi oyunlarda kullanmak istiyorsanız kesinlikle uzak durmanız gerekli. Yaklaşık 2-3 haftalık gibi kısa sürelerde bile analoglarda eksen kayması ve takılı kalma gibi problemler baş gösteriyor.

2. Kronik sorunlu LB ve RB tuşları:
F310 özellikle bu konudan daha muzdarip bir model. Tasarımı dolayısıyla bu tuşlar kronik sorunlu. Belli bir süre sonra tuşların içine göçmesi ve tuşlarda algılama sorunu çok yaygın.

3.Mekanizma ve devre kartı:
Devre kartı olarak Snopy ve Hadron gibi kontrolcülerle neredeyse aynı kalite bileşenlere sahip. Daha önce F310 ve F710 gibi kontrolcüleri sökmüş ve analog tamirinde bulunmuş biri olarak malzeme kalitesinin kötü olduğu söyleyebilirim.

Peki bu kadar kötüyse bu cihazlar neden alınıyor?
Cevabı aslında çok basit. Cihazların zamanla popüler kültür öğesi haline gelmesi ve Logitech'in marka ismi olması. Ayrıca garantisi olmasıda bir sebep tabii ki.

Genel olarak alınabilecek gamepadler:
Giriş seviyesi 350 TL altı(F310 dengi olduğu için önerdim. Bu fiyat bandındaki bütün cihazlar F310 ile aynı kartı kullanıyor neredeyse.):
Orta seviye 800TL üstü(F710 dengi):
Trust 22258 GXT 590 Bosi Wireless Oyun Kolu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe (aralarında en F/P cihaz kendisidir.)
Üst seviye 1500-2000TL bandı(iç mekanizma ve devre kartı olarak Xbox 9.nesile yakın bir cihazlar.):

Eleştiri ve önerilerinize açığım. Aynı şekilde başka gamepad önerileriniz varsa konuya ekleme yapabilirim.
Bunu aldım yaklaşık 800 TL'ye nasıl sence?

LB ve RB sorunu dışında her şeye katılıyorum. 10 sene önce F310 aldım hala çalışıyor her şeyi sağlam. 4 yıl öncesine kadar devamlı kullanıyordum şu an yedek, yani 6 yıl sürekli kullandım. Sapasağlam ama bu fiyata hem titreşim yok hem kablosu kısa. Ergonomik ise kesinlikle çok kötü. Uzun kullanımda el ağrısına sebep oluyor resmen.

Yerine alınabilecek modeller için ise şu anki piyasasını bilmiyorum ama aynı fiyat civarında ise Trust GXT 590 bosi gayet güzel.

LB ve RB sorunu dışında her şeye katılıyorum. 10 sene önce F310 aldım hala çalışıyor her şeyi sağlam. 4 yıl öncesine kadar devamlı kullanıyordum şu an yedek, yani 6 yıl sürekli kullandım. Sapasağlam ama bu fiyata hem titreşim yok hem kablosu kısa. Ergonomik ise kesinlikle çok kötü. Uzun kullanımda el ağrısına sebep oluyor resmen.

Yerine alınabilecek modeller için ise şu anki piyasasını bilmiyorum ama aynı fiyat civarında ise Trust GXT 590 bosi gayet güzel.

Genel yaşanan bir sorun LB ve RB tuşlarının bozulması. Sizde yaşanmamış olabilir. Benzer bir sorun Steam Deck'te mevcut.

1. kalitesiz joystick kontrolcüleri:

2. kronik sorunlu LB ve RB tuşları:

3.mekanizma ve devre kartı:

peki bu kadar kötüyse bu cihazlar neden alınıyor?

genel olarak alınabilecek gamepadler:
giriş seviyesi 350 TL altı(F310 dengi olduğu için önerdim. Bu fiyat bandındaki bütün cihazlar F310 ile aynı kartı kullanıyor neredeyse.):
orta seviye 800TL üstü(F710 dengi):
https://www.akakce.com/oyun-kolu/en...-bosi-wireless-gamepad-fiyati,1500985640.html (aralarında en F/P cihaz kendisidir.)
üst seviye 1500-2000TL bandı(iç mekanizma ve devre kartı olarak Xbox 9.nesile yakın bir cihazlar.):

Eleştiri ve önerilerinize açığım. Aynı şekilde başka gamepad önerileriniz varsa konuya ekleme yapabiliri.

1. kalitesiz joystick kontrolcüleri:

2. kronik sorunlu LB ve RB tuşları:

3.mekanizma ve devre kartı:

peki bu kadar kötüyse bu cihazlar neden alınıyor?

genel olarak alınabilecek gamepadler:
giriş seviyesi 350 TL altı(F310 dengi olduğu için önerdim. Bu fiyat bandındaki bütün cihazlar F310 ile aynı kartı kullanıyor neredeyse.):
orta seviye 800TL üstü(F710 dengi):
https://www.akakce.com/oyun-kolu/en...-bosi-wireless-gamepad-fiyati,1500985640.html (aralarında en F/P cihaz kendisidir.)
üst seviye 1500-2000TL bandı(iç mekanizma ve devre kartı olarak Xbox 9.nesile yakın bir cihazlar.):

Eleştiri ve önerilerinize açığım. Aynı şekilde başka gamepad önerileriniz varsa konuya ekleme yapabilirim.

Abim verdi şu an Logitech F310 gamepad kullanıyorum ve gayet memnunum çok gamepad vb uzmanı değilim ama kullandığım kadarıyla F310 bence çok kaliteli hiç Xbox PS5 veya absürt(bana göre) fiyatlara satılan gamepadleri kullanmadım bence F310 gayet kaliteli ve rahat benim için tek sorunu kablolu olması keşke kablosuz olup yanında isteğe gore takılabilem kablosuyla gelse ama yine de iyi ben OTG ile telefonda kullanıyorum ve memnunum hiçbir tuşunda sorun yok. Yani kendi fiyat segmentinde diğer saçma sapan çakma markalara göre bence en iyi seçenek F310 dur.

Abim verdi şu an Logitech F310 gamepad kullanıyorum ve gayet memnunum çok gamepad vb uzmanı değilim ama kullandığım kadarıyla F310 bence çok kaliteli hiç Xbox PS5 veya absürt(bana göre) fiyatlara satılan gamepadleri kullanmadım bence F310 gayet kaliteli ve rahat benim için tek sorunu kablolu olması keşke kablosuz olup yanında isteğe gore takılabilem kablosuyla gelse ama yine de iyi ben OTG ile telefonda kullanıyorum ve memnunum hiçbir tuşunda sorun yok. Yani kendi fiyat segmentinde diğer saçma sapan çakma markalara göre bence en iyi seçenek F310 dur.

Mekanizmaları birebir aynı. 1 kontrolcü parasına 2 tane almak daha mantıklı.

Mekanizmaları birebir aynı. 1 kontrolcü parasına 2 tane almak daha mantıklı.

Ama şöyle bir şey var, Logitech'in yaptığı ürünler fiyat segmentine rağmen marka ve kalite sayesinde üstlere çıkıyor. Mesela bir insan hayatı boyunca pek çok yerde Logitech markasını duysa, çevresinden ya da internette vb olumlu şeyler duysa, hayatında hiç duymadığı markadan iki tane almak yerine çok olumlu şeyler duyduğu, bildiği ve popüler olan markadan bir tane alır mantıken. Mesela sende problemler çıktı diyelim, bu sadece sende çıktı diye markayı ve gamepadi kötüleyemezsin yani. Mesela senin gamepadin joystiği birkaç ay içinde bozuldu diyelim, bu sadece sende olduysa ya da çok az kişide olduysa bu genelde kullanıcı suçudur. Ayrıca pek çok kişinin basina gelmis, F710'da baglanti sorunlari oluyormus, bu gamepadin sorunu, kullanicinin degil. Tabii herkesin ya da cogu insanin basina geliyorsa. Garip anlattim, kusura bakma, umarim anlayabilmissindir.

Bu arada çakma PS5 kolu veya çakma Xbox kolu almak yerine F310 veya F710(tartışılır) almak daha mantıklı gibi bence.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı