[Alındı] 200 tl'e kadar işlemci soğutucusu tavsiyesi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

xperience

Hectopat
Intel Core i5 3570k işlemcim için alabileceğim iyi bir soğutucu arıyorum. Malum yaz geliyor. Aklımda birkaç ürün var ama sizin tavsiyeleriniz neler olabilir?

Daha açıklayıcı yazar mısın? Sıvı soğutmanın ne gibi zararı olur veya ne gibi bir eksisi olur?

Daha açıklayıcı yazar mısın? Sıvı soğutmanın ne gibi zararı olur veya ne gibi bir eksisi olur?

Sıvı soğutmaların montajı daha zor ve aynı zamanda hassas soğutucular. Fanların altındaki radyörün telleri çok hassas ve ufak bir hatada radyatöde kalıcı bir hasara sebep olabilirsinki temizlemek için ara ara çıkarmak zorunda kacaksın. Arkadasın belirttiği soğutucu gayet iyi ve incelersen şayet işlemci için daha iyi bir hava soğutma bulamazsın. Bencede hava soğutma en sağlıklısı.

Sıvı soğutma ekipmanları özel modlu bir şekilde yapılmadığı sürece örn : 2x12 radyatör ,pompa 1000 ,1200 veya 1500 l/h ,su tankı ,hortumlar 3/8 veya 1/2 olmadığı sürece ekstra bir performans sağlamaz.
Corsair h80 ,h100 modelleri kapalı devre sıvı soğutmadır. Gerek hortum gerek sıvı basıncı hava soğutmadan bir farkı yoktur. Egzos fanının bulunduğu noktaya takılıp ekstra egzos fanımızında iptal olmasına sebep olur ki kaldıki lokal soğutma yaparken bizi egzos fanından eder.

İstediğin değerlerde soğutma sağlamak istersen radyatörü soğutabilmek adına devirli fan kullanmak zorundasın. Radyatör içindeki kanalların gidiş ve geliş kanallarının dar olması yüksek rpm de bir fanın daha fazla (cfm )hava akışı sağlayarak tamamlayabilirsin.

Fazla rpm demekte fazla ses db demektir.
Neden bunu yukarıda da belirttiğim soğutucularla daha ucuza ve daha fazla performans elde edeceksem 50 TL fazla verip compact bir sıvı soğutma tercihim olsunki .
Hava soğutma ile işlemci üzerine takılacak fanın dönüş değerleri ses adınada düşük olabilir alimünyum kule tipi blok ve bakır heatpipe ayrı 2 adet 12 cm düşük ses seviyesine sahip fan.Neticede sadece lokal olarak işlemci haricinde egzos fanımızda yerinde kalarak kasa içindeki total hava akışını da belirler.

Yeterince açıklayıcı oldu sanırım.

Sıvı soğutma ekipmanları özel modlu bir şekilde yapılmadığı sürece örn : 2x12 radyatör ,pompa 1000 ,1200 veya 1500 l/h ,su tankı ,hortumlar 3/8 veya 1/2 olmadığı sürece ekstra bir performans sağlamaz.
Corsair h80 ,h100 modelleri kapalı devre sıvı soğutmadır.Gerek hortum gerek sıvı basıncı hava soğutmadan bir farkı yoktur.Egzos fanının bulunduğu noktaya takılıp ekstra egzos fanımızında iptal olmasına sebep olur ki kaldıki lokal soğutma yaparken bizi egzos fanından eder.
İstediğin değerlerde soğutma sağlamak istersen radyatörü soğutabilmek adına devirli fan kullanmak zorundasın.Radyatör içindeki kanalların gidiş ve geliş kanallarının dar olması yüksek rpm de bir fanın daha fazla(cfm )hava akışı sağlayarak tamamlayabilirsin.
Fazla rpm demekte fazla ses db demektir.
Neden bunu yukarıda da belirttiğim soğutucularla daha ucuza ve daha fazla performans elde edeceksem 50 TL fazla verip compact bir sıvı soğutma tercihim olsunki .
Hava soğutma ile işlemci üzerine takılacak fanın dönüş değerleri ses adınada düşük olabilir alimünyum kule tipi blok ve bakır heatpipe ayrı 2 adet 12 cm düşük ses seviyesine sahip fan.Neticede sadece lokal olarak işlemci haricinde egzos fanımızda yerinde kalarak kasa içindeki total hava akışını da belirler.
Yeterince açıklayıcı oldu sanırım.

Akasa venom vodoo için ne düşünüyorsunuz? 3770K için yeterli olur mu? Ben de sıvı soğutma-hava soğutma arasında kaldım. Forumlarda yaptığım araştırmalarda memnun olmayanların sayısı, memnun olanlara göre daha fazla gibi geldi, o yüzden hava soğutma tercih ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Akasa venom vodoo için ne düşünüyorsunuz? 3770K için yeterli olur mu? Bende sıvı soğutma-hava soğutma arasında kaldım. Forumlarda yaptığım araştırmalarda memnun olmayanların sayısı, memnun olanlara göre daha fazla gibi geldi, o yüzden hava soğutma tercih ettim.

Hava soğutma işlemci soğutucularının genel yapısı bütün markalarda aslında aynı bakıldıgında 800rpm den 1900 rpm dönüş hızına sahip 2 adet fan alimünyum levhalar ve bakır veya nikel taban ekstra direct contac dedigimiz cpu ya direk temas eden heatpipe temas noktasıdır. Bütün markalar burada performansa dayalı olarak üretim yaptıklarından dolayı her keseye her overclockçu kitlesine ayrı hitap eder. Bazı markalar hala 12 cm fan kullanırken (kanat yapıları ile oynuyor ) ve sürtünmeyi azaltarak ses seviyesini düşürürerek havaakışını yüksek seviyelerde tutabiliyor. Kimi firmalar ise 12 cm çerçeve içinde 14 cm fan kullanarak bu işlemi yapıyor ama olay testlere girdiğinde aslında hepsinin birbirinden farkı olmadığının kanıtı oluyor işlemci ısı değerleri arasında 1 derece soğutma yapması cok fazla bir değer değildir.

Isı testlerinde biri 60 derecede seyrederken rakip soğutucu 59 derece de tuttuğuna dair data veriyor. Bu bir başarı imzası değil aslında bütün hepsinin aynı amaca yönelik olduğuna dalalet eder .
Siz size göre olması gerekeni almışsınız. Gerek bütçeniz gerek görüntü airflow kanat yapısı belkide ama amaç aynı soğutma yeterince yerine getirecek bir soğutucu.
Overclock yapılacaksa minumum %20 hız aşırtmada bile ısı değerleri yeterince sizi tatmin edecek değerde olacaktır.

Hava soğutma işlemci soğutucularının genel yapısı bütün markalarda aslında aynı bakıldıgında 800rpm den 1900 rpm dönüş hızına sahip 2 adet fan alimünyum levhalar ve bakır veya nikel taban ekstra direct contac dedigimiz cpu ya direk temas eden heatpipe temas noktasıdır.Bütün markalar burada performansa dayalı olarak üretim yaptıklarından dolayı her keseye her overclockçu kitlesine ayrı hitap eder.Bazı markalar hala 12 cm fan kullanırken (kanat yapıları ile oynuyor ) ve sürtünmeyi azaltarak ses seviyesini düşürürerek havaakışını yüksek seviyelerde tutabiliyor.Kimi firmalar ise 12 cm çerçeve içinde 14 cm fan kullanarak bu işlemi yapıyor ama olay testlere girdiğinde aslında hepsinin birbirinden farkı olmadığının kanıtı oluyor işlemci ısı değerleri arasında 1 derece soğutma yapması cok fazla bir değer değildir.
Isı testlerinde biri 60 derecede seyrederken rakip soğutucu 59 derece de tuttuğuna dair data veriyor.Bu bir başarı imzası değil aslında bütün hepsinin aynı amaca yönelik olduğuna dalalet eder .
Siz size göre olması gerekeni almışsınız.Gerek bütçeniz gerek görüntü airflow kanat yapısı belkide ama amaç aynı soğutma yeterince yerine getirecek bir soğutucu.
Overclock yapılacaksa minumum %20 hız aşırtmada bile ısı değerleri yeterince sizi tatmin edecek değerde olacaktır.

Teşekkürler aydınlatıcı bilgilerin için. İlerleyen dönemlerde sıvı soğutmaya geçebilirim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı