[Alındı] 3800 TL Intel i5 6500 RX 480 Monitör Dahil Sistem

son1c

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle sistemi alış amacım uzun vadede oyun ve yazılım ama genel olarak oyun sistemi olarak aldım. Geçen seneden beri böyle bir sitemi alma planım vardı geçen sene almamamın sebebi ise zaten paraydı. Paramı biriktirip daha iyi bir sistem almış oldum. Bu zaman zarfında geçen seneden beri de sistemi alma hayalim olduğu için epey araştırmıştım. Eski bilgisayarım da 9 yıllık Casper'dı, berbattı. Öyle bir sistemden buna geçince zaten iyi bir sistem toplamak istedim. Neyse haziranda okullar kapanınca gerek ucuz olması sebebiyle Sinerji'den sipariş verdim sistemi. Ama ekran kartını almadım çünkü GTX 970 yerine RX 480 yeni mimari olduğu daha iyi bir tercihti. Konuyu şimdi açmamın sebebi, RX 480 denilen ekran kartının sabır taşı olması. Özel soğutmalı modeli çıkınca onunla birlikte açacaktım fakat bekle bekle gına geldi. Neyse 10 gün sonra çıkınca alacağım. Artık daha fazla uzatmadan parçalara geçelim ve parçalar hakkındaki görüşlerimi bildireyim sizlere.
NOT: Sistem 20 Haziran'da alındı.
  • Intel i5 6500 (710 TL)
  • MSI B150 Gaming M3 403 TL
  • 8 GB Kingston HyperX Fury 2400 MHz RAM 120 TL
  • ZALMAN R1 Siyah Kasa 180 TL
  • High Power 750W 80 Plus PSU 250 TL
  • Sasmsung 850 EVO 120 GB 200 TL
  • Samsung 500 GB (Eski HDD)
  • MSI RX 480 Gaming X 8 GB (Çıkar çıkmaz alınacak.)
  • ASUS VP247T Monitör 570 TL
  • CM Storm Devastator Klavye Mouse Set 130 TL
PSU ve RAM Hepsiburada, klavye mouse set Sanalmarketim, diğer tüm parçalar Sinerji'den alınmıştır.

Şimdi öncelikle parçalar hakkında tek tek görüşlerimi yazacağım, sonra da klavye mouse hakkında ve ekran kartı hakkında.

İşlemci: Bu işlemciyi tercih etmemin sebebi orta seviye sistem düzeyinde en uygun alınabilecek işlemci olması.

Anakart: Aslında Bazooka alacaktım fakat almışken daha iyisi olsun deyip buna yükselttim. Sonra H170'le bunun arasında kaldım. Fakat aralarındaki tek fark H170'in SSD'lerin Turbo M2 olarak bağlandığında daha hızlı olması. Hem M2 SSD almadığım için hem de 60 lira cebimde kalsın diyerek bu anakartı tercih ettim. Aralarında başka hiçbir fark yok.

RAM: Düşünmeye gerek yok Hepsiburada'da 2400 MHz'i 120 TL, 2133 MHz'i 115 TL idi aldığım zaman, 5 lira farkla 2400 aldım.

Kasa: Bu kasayı tercih etmemin sebebi sade ve şık olması. Kasadan çok memnunum. Malzeme kalitesi çok güzel, içindeki ekstra fan takmak için çubuk var. Kalabalık yaptığı için ve gereksiz olduğundan çıkardım. Fanları gayet güzel, ön fanı LED'li. Ses olayına geldiğimizde ben kasa içindeki 2 fanı fan kontrolcüye bağladım. Yüksek ayara alınca biraz ses geliyor ama rahatsız edecek düzeyde değil. Düşük hıza aldığımızda fan sesleri kesiliyor. Ses benim için önemli olmadığından ve yaz ayında olduğumuzdan ben High'da çalıştırıyorum fanları. Şimdi gelelim eksilerine, kulaklık USB girişleri biraz sert ama takılıyor sonuçta. Biraz kuvvet gerekiyor sadece. 2. eksisi ön açılabilir kapağına kötü davranırsanız kırılabilir. Penceresi çok büyük değil ama anakart ekran kartı işlemci bölümünü görebiliyorsunuz.

PSU: 80 Plus Bronze sertifikası var hafif hava sesi var duymak için o bölüme kulağınızı dayamanız gerekiyor. Yani ses sorunu yok. Modüler değil, bu yüzden 1 en fazla 2 kablo dışarıda kalabilir. Resimde de gördüğünüz gibi. Tabii ben ekran kartımı almadım, 1 kablosu o yüzden. Takınca 1 kablo kalacak orada. Onu da kelepçeleriz arka bölüme.

SSD: Kalitesini hızını açıklamama gerek yok ama alacaksanız 120 GB almayın. Zaten sistem + programlar + GTA 5 var içinde 15 GB boş alan kaldı. Bana yetiyor ama yani alacaksanız 240 GB modelini veya OCZ Trion 240 GB öneririm.

Ekran Kartı: 10 gün sonra çıkacak, 15 gün sonra görüşümle birlikte yazarım buraya. Ki zaten güzel bir kart, GTX 1060 da düşündüm ama 3-5 FPS için 200 TL vermek istemedim. Ek olarak SLI desteği de olmadığı için RX 480 vazgeçilmez.

Monitör: Bu fiyat civarında alınabilecek bir monitör gerçekten. Artı yanları epey bir özelliği var. Yani oyuncu monitörü diyebiliriz. Eksi olarak tek sevmediğim yanı monitöre serçe parmağınızla hani farketmeden eliniz dokunsa mesela, monitör bir sağ bir sol sallanıyor. Ama yine de sağlam. Masayı hareket ettirsem zor oynuyor yani.

Genel olarak sistem hakkında görüş; sistemin montajını 6 saatte yaptım ama kablolamaya falan çok uğraştım. Arka taraf bile ferah oldu. Hem 30 TL vermedim montaja hem de içim rahat etti. Sistem gayet güzel, kasa malzeme kalitesi olsun falan müthiş kasa. Plastik ama mat plastik yani dandik plastik hissiyatı vermiyor. Kaliteli plastik. Sade olması da benim için bir artı. Genel olarak sistemde aldığıma pişman olduğum parça yok. Ekran kartsız klavye mouse setiyle 2650 TL'ye topladım. Ekran kartını da alınca 3800 edecek.

Gelelim klavye mouse setine: Bu set ile B2100 set arasında kaldım. Klavyenin ışıklı olması benim için önemliydi ama ben buna rağmen B2100 almaya karar kılmıştım sırf mouse'u için bile. Ama sonra aklıma CS:GO tarzı oyunlar oynamadığımdan ve macro yerine klavye daha önemli olduğundan bu seti aldım. Artılarına gelelim, klavye gerçekten çok güzel. Işıkları göz almıyor, aşırı büyük değil, kompakt ergonomik bir yapısı var ve mekanik klavyeyi aratmıyor. Sesleri çok güzel. Boyu 45 cm. Eksilerine gelecek olursak benim için tek eksisi bütün tuşlar mekanik gibi ses çıkarırken boşluk tuşunda yay olduğu için yay sesi gelip sallanması. Tek eksisi bu benim için. Mouse'a gelecek olursak eğer aşırı hardcore aman aman oyuncuysanız mouse'u göz ardı ederek alın. Alçak bir yapısı olduğu için başlarda garipsiyorsunuz ama alışınca sıkıntı olmuyor. Öte yandan scroll tuşu gıcırdıyordu ama içini açıp yağ döktüm 1 damla, sorun ortadan kalktı. Youtube'da videosu var.
IMG-20160804-WA0017.jpg

IMG-20160804-WA0019.jpg

IMG-20160804-WA0020.jpg

IMG-20160804-WA0023.jpg

IMG-20160804-WA0026.jpg

dasasdsad.jpg

dsdasdsa.jpg

IMG-20160804-WA0018.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu andan ekran kartı yok mu? Windows'un CRACK'li mi? :D

Ve kendin mi topladın yoksa bir bilgisayarcıya mı toplattın?

Olsun yarın cevap verirsin. 1 günlük engeli yemişsin. :D

Sistem gayet güzel hayırlı olsun ancak kasada ve güç kaynağında hata etmişsiniz, yakın zamanda topladığım Dark N10 kasa ve moduler güç kaynağı kablo düzenlemesi:
7.jpg

Şu andan ekran kartı yok mu? Windows'un CRACK'li mi? :D

Ve kendin mi topladın yoksa bir bilgisayarcıya mı toplattın?

Olsun yarın cevap verirsin. 1 günlük engeli yemişsin. :D

Şuan ekran kartı yok rx 480 10 gün sonra çıkınca alıcam windows crack malum 200-300 TL verecek para yok sistemi kendim topladım bilgisayarcıya hiç güven olmaz nasıl olsa benim değil diyerek sert davranıyorlar.

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle. :)
Teşekkürler daha iyisi sizin olsun :)

Sistem gayet güzel hayırlı olsun ancak kasada ve güç kaynağında hata etmişsiniz, yakın zamanda topladığım Dark N10 kasa ve moduler güç kaynağı kablo düzenlemesi:Eki Görüntüle 178441
Güç kaynağına çok para vermişsiniz ikimizin arasında 250TL fark var ben o farkı işlemciye verip i7 6700 alırdım veya diğer parçalara verirdim güç kaynağına ekstradan verdiğiniz para gereksiz olmuş diyebilirim o paraya 8gb ram daha ekleyip b150 gaming m3 alıp crossfire imkanı sağlayıp daha iyi bi ekran kartı veya kasa alabilirdiniz örneğin nzxt s340.Kasa olarak darkı hem internetten hem gerçekte inceledim göründüğü gibi bir kasa değil ve parasını haketmiyor bana gore malzeme kalitesi dandik geldi ve tipsiz bi kasaydı ayrıca kullanıcı incelemelerine baktığımda kasanın arka kablolaması berbattı bu yüzden tercih etmedim sizinde arka tarafının çok ferah olduğunu düşünmüyorum :) Ve tekrar yazmak istedim güç kaynağı gerçekten aşırı gereksiz olmuş modüler olmasa bile benim 1 tane kablom dışarda kaldı 1-2 kablonun gözükmemesi için 250 TL vermiş oldun birde 100w için ama ben şuanki sistemime crossfire yapsam bile bu güç kaynağı besleyecek hem sen anakart yüzünden crossfire yapamayacaksın bu yüzden gereksiz para vermişsin güç kaynağına.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı