[Alındı] Deep Cool N8 Ultra Notebook Soğutucu

Uzun araştırmalarım sonucu karar verip en sonunda alabildiğim soğutucuyu 2 günlük kullanım ve testlerimin ardından, sizlerle deneyimlerimi paylaşmak ve çok sorulan notebook soğutucu sorularına bir yararım olması açısından bu konuyu açmaya karar verdim.

Başlıktan da okuduğunuz üzere soğutucu Deep Cool markasına ait N8'den sonra çıkan Ultra modeli. Öncelikle Ultra ile aralarında ne fark var diye soracak olursanız kısacası her anlamda daha da geliştirilmiş bir versiyonu diyebilirim. Teknik özelliklerini söylerken aralarındaki farklardan bahsedeceğim ama tasarım anlamında eski modelde sağ tarafta yer alan 3 tane USB 2.0 yuvası Ultra modeliyle beraber tek USB 2.0 kablo ile sağlanan güç girişinin yanına sol tarafa alınmış. Yani sağ tarafta herhangi bir giriş veya ayar tuşu Ultra modelinde bulunmuyor. Tüm portlar sol tarafta. Sol tarafta ise 4 USB 2.0 portu ve fanın hızını ayarlayabileceğiniz bir de tekerlek bulunuyor. Tekerleğin de biraz hassas olduğunu düşünüyorum. Bu USB portlarından üçüne çevre birim aygıtlarımızı bağlayabiliyoruz. Bir tanesini de zaten yanında gelen USB kablosuyla beraber güç bağlantısı için laptopumuza bağlıyoruz. Bunun dışında önceki modelde altta yer alan plastik ayaklarda da tasarım değişikliğine gidilerek daha da yuvarlatılmış ve zannımca hava akışına daha uygun bir tasarım amacı güdülmüş. Evet ayaklar plastik ve altlarında kaliteli kaymaz bantlar var. Ahşap masanın üzerinde gerçekten çok sağlam duruyor. Üst taraf ise tamamen alüminyum. Bunun da tabi soğutmaya etkisi oldukça büyük. Tek eksik noktası alüminyum yüzeyin köşelerinin biraz sivri ve 1,3 kg.'lık bir ağırlığının olması. Soğutucuyu sürekli bir yerden bir yere taşıyacaklar için sıkıntı çıkarabilir.

Gelelim en önemli nokta olan teknik özelliklerine. 17 inçe kadar laptoplara destek verdiği kutunun üzerinde yazıyor ama benim 15.6 inç laptopuma biraz geniş kalmakla beraber iyice oturdu. Ölçüleri 410X275X64mm olarak yazıyor. Almak isteyenler laptoplarına göre ölçü alırlarsa büyüklüğü hakkında daha iyi tahmin yürütebilirler. Eski modele göre ölçüler biraz daha büyütülmüş. Arka taraftan ön tarafa doğru incelen profili, görünümü güçlendiren unsurlardan. En kalın noktası 6.4 cm. Ön tarafa doğru 1,5 cm'e kadar inceliyor, bu da 10 derecelik bir açıya tekabül ediyor. Teknik özellik noktasında ise en önemli yer tabii ki fanlar ve özellikleri. Soğutucuda 14 cm çapında 2 tane fan bulunuyor. Fanların dönüş hızı, yani RPM hızları şu şekilde: En düşük 700 ± 150 ~ 1200 ±% 10 RPM. Bu dönüş hızları az gelebilir ama 2 tane kocaman boyutta 14 cm fan olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca daha önemli nokta olan maksimum hava akımı 115 CFM olarak belirtiliyor. Hava akımı olarak piyasadaki en yüksek hava akımı olan soğutuculardan biri. Eski modelde ise 94.7 CFM hava akışı var. Bu fanların ses olarak desibelleri ise şu şekilde: 21,5 ~ 26.5dB. En yüksek hızdayken sesi biraz rahatsız edebilir ama oyuncu olduğumuzdan dolayı kulaklık kullanıyoruz. Bu da çıkan fan seslerini çok çok az duymamıza neden oluyor. Zaten bir şey dinliyorsak veya oyundaysak ses gelmiyor.

Kendi laptop özelliklerimi imzamda görebilirsiniz. Bu sistemde boştayken soğutucu kapalı halde 65-66 derece olan CPU sıcaklığı, soğutucunun etkisiyle yaklaşık 10 derece, 55-56-57 'lere kadar düşebiliyor. Bu gerçekten bir soğutucu için iyi bir değer. Yük altındayken CPU sıcakılığını ise 90-91 derecelerden 81-82 derecelere kadar düşürebildi. CPU' da olduğu gibi, GPU sıcaklığında da yine yoğun yük altında 8-9 dereceye yakın soğutma sağladı. Ben bile bu kadarını beklemiyordum. Gerçekten Deep Cool burada kalitesini konuşturmuş. Ayrıca alüminyum yüzeyin soğutmaya katkısını da göz ardı etmemek gerekiyor. Ayrıca laptopunuzda daha iyi soğutma için termal macunları yenilemeyi ve fanların içindeki tozları tamizlemeyi unutmayın.

Fiyatına gelecek olursak 200 küsür liralara yaklaşan bir fiyatı var fakat araştırırsanız daha da uyguna bulabilirsiniz. Ben 133 liraya buldum. Linkini de koyarım buraya, almak isteyenler için. Bütçesi yetecek arkadaşlara kesinlikle tavsiye edeceğim bir soğutucudur.
Deep Cool N8 Ultra Alüminyum 140mm Çi̇ft Fanli Notebook Soğutucusu - n11.com
ab6de12ae142466c81c2897166b56ad1.jpg
e398e0200a904e11801c16af881be371.jpg
f6e14ff77b804ea8b671fffadd13afd8.jpg
nb-n8ultra_0.jpg
nb-n8ultra_4.jpg
orginal_20120111113434131.jpg

Soğutucuların CFM değerlerini karşılaştırın. Özellikle o fiyat aralığında olanları.

Üründe herhangi bir sorun yok. Görevini hala yapıyor ama laptopun temizliği ve termal macunun taze olması da önemli.

Ben de zaten 2 hafta öncesine kadar kullanıyordum. Hala da kullanılabilir ama laptopuma klavye bağladığım için bir stand aldım. Standın marka ve modelini de yazayım belki bakmak istersiniz: Trilogic Lifter TS909.

4 Yıl olmuş uzun kullanımda tecrübeniz çoktur 10 derecelik bir soğutma lazım bana en az iş görür mü? Bir de bence çoğu kişi hatalı kullanıyor soğtucuyu soğtucu ile laptop arasında biraz boşluk olmalı klavyesi yükselen modeller gibi arada biraz boşluk olursa hava oraya dolacağından soğutma artar diye düşünüyorum görüşleriniz nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı