[Alındı] İ3 6098P - R7 370 Sistem

Arkadaşlar uzun zamandır toplamayı düşündüğüm sistemi nihayet aldım. Sizlerle bunu paylaşmak istedim, bu vesileyle hesaplı bir sistem alacak arkadaşlara da rehber olabilir.

Öncelikle fiyattan bahsedeyim. Toplamda 1700 TL civarı bir fiyata mal oldu. Monitör dahil değil, hazır bilgisayarımdan kalan 1600x900 çözünürlüğündeki monitörü kullanıyorum. Ekran kartını vatan gece indiriminden 470 TL'ye aldım. Geri kalan parçaları da sinerjiden 1200 TL civarı bir fiyata aldım.

Bilgisayarın bileşenleri:
i3 6098P
Piyasada yeni bir işlemci henüz tanınmış değil. i3 6100 yerine bunu tercih etmenizi öneririm. Performansı bir tık aşağıda ve grafik işlemcisi 6100 kadar iyi değil. Ekran kartı kullanacağınız için bunun bir önemi yok. Performans olarak da neredeyse aynı işlemciler diyebiliriz çünkü 0.1 ghz fark var. Tüm bunlara karşılık daha ucuz bir işlemci, hesaplı bütçelerde tercih edilmeli.
MSI H110m Pro-Vd
Çoğu kişinin hesaplı sistemde önerdiği bir anakart. Bileşenleri tutsun yeter mantığıyla aldım. :) Hesaplı bütçelerde yeterli olduğunun düşünüyorum.
MSI R7 370 2G
İndirimli fiyattan aldığım için çok iyi bir f/p ürünü oldu benim açımdan. AMD'nin sürücülerinin çok iyi iş çıkardığını düşünüyorum. Oyunlarda çok iyi değerler elde ettim, aşağıda ekran görüntüleri var. 900p monitör kullanmamın da etkisi var tabi ama sonuç olarak hesaplı olması açısından GTX 950'ye göre f/p oranı daha iyi bir ekran kartı.
Kingston Hyperx Fury 8GB 2133mhz tek modül bellek
-WD Cavier Blue 1 TB HDD
-Zalman ZM500-LE 500W Güç Kaynağı
-Deep Cool Smarter Mini-Tower Kasa[/U][/B]
Kasa ile beraber fan gelmiyor haberiniz olsun. 1 adet USB 3.0, 1 adet USB 2.0 portu mevcut ön panelde. Mini tower olmasını da kasayı koyacağım yer sebebiyle tercih ettim.

Bu parçaların haricinde eski monitörümü, DVD okuyucuyu, klavyeyi, fareyi, ses sistemini kullanıyorum.

B 1.jpg

Kasayı kendim topladım. İlk deneyimim oldu. Kasanın fazla kablolama yeri olmadığı ve güç kaynağı üstte konumlandığı için biraz ortada kaldı kablolar, arka panele bir sürü kablo gizlediğim halde. Arkada gördüğünüz egzoz fanı değiştirdim. Oraya daha büyük bir fan taktım.

b 2.jpg

b 3.jpg

1600x900 çözünürlüğünde VGA bir monitör kullanıyorum. R7 370'in MSI modelinde kutudan DVI-VGA dönüştürücü çıkıyor.

b 4.jpg

b 5.jpg

Eski kasa ile yeni kasa

b 6.jpg

Windows kurarken

b 7.jpg

- Bir kaç oyun testi -
Elimdeki üç oyun ile test ettim arkadaşlar.

Rome 2 Total War
Dikey senkronizasyon açık test ettim. 1600x900, maksimum ayarlarda, birim boyutu en yüksekte.

R 1.jpg

r 1.jpg

r 2.jpg

r 4.jpg

r 5.jpg

Mad Max
Dikey senkronizasyon açık, 1600x900 çözünürlük, çok yüksek ayarlarda test ettim.

m 1.jpg

m 2.jpg

Crysis 3
Dikey senkronizasyon kapalı, 1600x900 çözünürlük, doku kalitesi Very High, gelişmiş grafiklerde su kalitesi Orta diğer her şey High ayarlarda test ettim.

c 1.jpg

c 2.jpg

c 3.jpg

Oyunları test ederken yüklü olan sürücü: Radeon Software Crimson Edition 16.5.2.1

Sonuç olarak sistem ile ilgili ilk izlenimlerim iyi. Uzun vadede ne olacağını tecrübe edeceğim :). Toplaması, sürücüleri, programları, oyunları kurması güzel oldu benim için. Belki bazı arkadaşlara da yardımcı olmuş olurum. Sorularınızı, yorumlarınızı bekliyorum. Herkese iyi sosyaller :)

Dosya Ekleri

• B 1.jpg
    B 1.jpg
    871,5 KB · Görüntüleme: 569
  • b 2.jpg
    b 2.jpg
    974,2 KB · Görüntüleme: 528
  • b 3.jpg
    b 3.jpg
    982,2 KB · Görüntüleme: 497
  • b 4.jpg
    b 4.jpg
    825,2 KB · Görüntüleme: 529
  • b 5.jpg
    b 5.jpg
    1.012,7 KB · Görüntüleme: 476
  • r 3.jpg
    r 3.jpg
    304 KB · Görüntüleme: 375
Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun hocam. Güle güle kullanın. Ne tesadüftür ki bire bir aynı sistemin Asus ekran kartlı ve 16 GB RAM' li versiyonunu toplamayı düşünmekteyim. Bu konunun rast gelmesi o kadar güzel oldu ki oyun performansı vs de çok hoş gözüküyor. Ben X4 869K ve i3 6098p arası gidip gelirken bunu görmem ilaç gibi oldu adeta. Acaba i3' ü Fifa 15-16 GTA V gibi oyunlarda ayarlar kısmının da görüntüsü ile ss atabilir misiniz? Çok çekirdek gerektiren oyunlarda neler yapabileceğini merak etmekteyim şahsen. :)

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun hocam. Güle güle kullanın. Ne tesadüftür ki bire bir aynı sistemin Asus ekran kartlı ve 16 GB RAM' li versiyonunu toplamayı düşünmekteyim. Bu konunun rast gelmesi o kadar güzel oldu ki oyun performansı vs de çok hoş gözüküyor. Ben X4 869K ve i3 6098p arası gidip gelirken bunu görmem ilaç gibi oldu adeta. Acaba i3' ü Fifa 15-16 GTA V gibi oyunlarda ayarlar kısmının da görüntüsü ile ss atabilir misiniz? Çok çekirdek gerektiren oyunlarda neler yapabileceğini merak etmekteyim şahsen. :)
a1.jpg a2.jpg a3.jpg a4.jpgA1.png

Bunlar çok iyi değerler. Şuan i3 6098p ve R7 370 için bir fiyat çıkardım. Bu ayın sonunda önümüzdeki ayın başında kısmetse toplamayı düşünüyorum. Yardımınız için çok teşekkür ediyorum resmen yolumda ışık oldunuz. Tekrardan hayırlı uğurlu olması dileğiyle.
Ayrıca değinmek istediğim bir konu var. Akrabamda Fifa oyunlarını denediğimiz zaman yön tuşlarını oyun görmüyor idi bu yüzden yön tuşlarını hemen yanındaki sayı tuşlarını ayarlıyorduk. Acaba klavyeden oynuyorsanız yön tuşlarını oyun görüyor mu? (Denediğimiz oyun orjinal değildi.

Bunlar çok iyi değerler. Şuan i3 6098p ve R7 370 için bir fiyat çıkardım. Bu ayın sonunda önümüzdeki ayın başında kısmetse toplamayı düşünüyorum. Yardımınız için çok teşekkür ediyorum resmen yolumda ışık oldunuz. Tekrardan hayırlı uğurlu olması dileğiyle.
Ayrıca değinmek istediğim bir konu var. Akrabamda Fifa oyunlarını denediğimiz zaman yön tuşlarını oyun görmüyor idi bu yüzden yön tuşlarını hemen yanındaki sayı tuşlarını ayarlıyorduk. Acaba klavyeden oynuyorsanız yön tuşlarını oyun görüyor mu? (Denediğimiz oyun orjinal değildi.
Genelde oyun kolu ile oynuyorum ama klavyede öyle bir sorun yok.

Abi öncelikle hayırlı olsun bende ileride bir bilgisayar toplamak istiyorum windows 8 i nasıl atıcam bilgisayarı topladıktan sonra
Orjinal varsa cd olarak yükleyebilir veya indirip UEFI olarak usb bellek ile kurabilirsiniz. Windows 10 tavsiye ederim forumda linkini Windows 10 bölümünde ilk konuda bulabilirsiniz.

Hayırlı olsun hocam güle güle kullanın. Gerçekten fiyat/performans bilgisayarı olmuș. 2 ay kadar sonra bu sisteme çok benzer, harddisk hariç bir sistem toplamayı düșünüyorum ben de. Lakin bir kușkum var. Önceki HD78xx serisi ekran kartlarında VGA monitörlerde dalgalanma problemi yașandığı söyleniyor. Bu R7 370 ekran kartı da sanırım o eski GPU'ların güncellenmiș versiyonuymuș. Acaba bunlarda da VGA girișli monitörlerde dalgalanma problemleri var mı? Siz dalgalanma problemi yașıyor musunuz?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı