[Alındı] i3 6100 Sistem

Selamlar Technopat ailesi,

Birkaç hafta önce Samsung monitör aldım, onunla ilgili bir konu açmıştım. Webdenal'a iade için gönderdim. Teknik servis inceleyip, kullanıcı hatası yoksa param iade edilecek ya da değişim yapılacak. Şimdilik monitörsüz kaldım.

Bilgisayara gelelim. İlk önce kasa ve işlemciyi webdenal'dan sipariş ettim. i3 6100 işlemci seçtim. Corsair Carbide 100R kasa ve VS550 güç kaynağının birlikte satıldığı şekilde sipariş ettim. Bugün kargom geldi.

İşlemci gayet iyi görünüyor, İndeks Bilgisayardan tedarik edilmiş. Ama kasada pencerenin altında küçük bir darbe vardı. Parmağınla ezmişsin gibi küçüktü, o yüzden sorun etmedim. Bence bu Yurtiçi Kargonun hatası. Webdenal firması kasanın kendi kutusunu başka daha büyük bir kutunun içine koyarak göndermiş. Fakir marka bir ev eşyasının kutusu. Buna rağmen darbe 2 kutuyu aşmış ve kasama ulaşmış. Kargoyu alırken kontrol ettim ama farketmedim. Bu durumu webdenal'a bildirmeye gerek duymadım, küçücük birşey zaten.

Yurtiçi Kargo'yla birşey getirirseniz mutlaka iyice kontrol etmeden teslim almayın.

Bu arada, webdenal bana güç kaynağını göndermeyi unutmuş. Onu yarın göndereceklermiş. Bu firmaya güvenim tam, bu yüzden hiç sorun etmiyorum. Ama yine de sizden hiçbir şey saklamak istemedim.

Tabi bunlar gelince boş durmadım diğer parçaları da tedarik ettim. Oturduğum Gebze'deki Vatan Bilgisayar'dan Kingston 8 GB HyperX Fury Black DDR4 2400 MHZ bellek aldım, 192 lira. Gündüz 184 liraydı. Aynı gün içinde fiyat yükseltmişler, sağolsunlar. Dolar kuru çok hareketli dediler. Kızdım ama yapacak birşey yok. 192 lirayı belleğe verdim. Sonra ASUS H110M-D anakart istedim, Pendik'teki şubede var, bizim elimizde şuan yok dediler. Gebze-Harem minibüslerine bindim, 239 liraya onu da aldım geldim. İşlemci 430 lira civarıydı. Kasa ve güç kaynağı da birlikte 310 lira civarıydı.

1200 lira falan harcadım. Bu masraflarda monitör, hard disk ve ekran kartı hariç.

Anakartın vidalarını takarken biraz zorlandım, Hasan amcamdan yardım aldım :) Aslında çok kolay olur genelde. Ama nedense bu sefer uğraştırdı.

Şu an elimde eski bir hard disk var, şimdilik onu kullanacağım. Hard disk ve ekran kartını ilerleyen zamanlarda alacağım inşallah.

Bilgisayarı topladım sadece güç kaynağını takmak kaldı, yarın webdenal güç kaynağımı gönderirse onu da takacağım ve bilgisayar çalışacak mı göreceğiz. Resimler çekip sizinle paylaşırım. İyi sosyaller :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kargo hakkında bilgilendirme için teşekkürler. Sisteminiz hayırlı olsun. Satın alacağınız donanımlar konusunda ve satın almış olduğunuz donanımlar konusunda yardıma ihtiyacınız olursa, danışabilirsiniz.

Hayırlı olsun ve güle güle kullanınız. Şimdiden resimleri bekliyoruz.

Söylemeden edemeyeceğim konunuzu çok samimi ve güzel bir dille yazmışsınız. Çok hoşuma gitti anlatım tarzınız. Özellikle de Gebze - Harem kısmı. :)

Hayırlı olsun ve güle güle kullanınız. Şimdiden resimleri bekliyoruz.

Söylemeden edemeyeceğim konunuzu çok samimi ve güzel bir dille yazmışsınız. Çok hoşuma gitti anlatım tarzınız. Özellikle de Gebze - Harem kısmı. :)

Teşekkür ederim :)

Güç kaynağım geldi ve taktım şuan windows 10 kuruyorum, bir sorun yok gibi görünüyor.

İnceleme çok güzel olmuş. 1-2 fotoğraf eklenirse tadından yenmez.

Teşekkür ederim, moderatör düzenlediği için şuan değiştiremiyorum ama yorum olarak resim eklerim.

Bu arada eski hard diskim darboğaz yaptı, disk kullanımı devamlı %100 bu yüzden bugün Vatan'dan Seagate Barracuda 1 TB hard disk alacağım, tercih sebebim sessiz çalışması ve testlerde WD Blue ile denk performans göstermesi.

Yine şube Pendik mi? :)
Güzel tahmin, ama tutmadı :) Gebze'de Seagate bulamadım, forumda tavsiye edildiği için WD Blue 1 TB aldım :) Bir daha Pendik'e gitmeyi gözüm kesmedi. Şu anda usb 3.0 flash bellekle hard diske UEFI Windows 10 kuruyorum, 15 dakika falan sürüyor.

Seagate istememin sebebi 2 yıldır kullandığım acer laptopumda seagate hdd vardı ve gayet sessizdi. Ama olsun, WD Blue'nun da performansı güzeldir :)

Bu arada Corsair VS550'de CPU güç kablosu 8 pinli. 4+4 pin değil, birleşik. Önce korktum, uyumsuz almışım ne halt edicem diye :) Sonra şöyle birşey farkettim. ASUS anakartta CPU güç girişinin yanına biraz boşluk bırakmış. 4 pini oturttum, diğer 4 pin boşlukta duruyor. Corsair VS550 güç kaynağı alacak olan varsa haberi olsun. Bu durumun ileride bir problem oluşturacağını zannetmiyorum :)

Sadece VS550 güç kaynağı şuanda 220-240 lira civarındayken ben kasayla birlikte 310 liraya webdenal'dan aldım. Bence imkanı olan herkes alsın, kasa her yönden çok iyi.

Bu da kasadan bir resim olsun :) Kablolama kötü farkındayım, ama ziyanı yok :)

Dosya Ekleri

• 20161111_145837.jpg
    20161111_145837.jpg
    196,4 KB · Görüntüleme: 368
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı