[Alındı] Ryzen R5 2600X ve GTX1060 6G

Merhaba arkadaşlar.​

Technopat'ta ilk ve tek bilgisayar toplama başlığımı açtıktan 3 yıl sonra bu yaz ilk masaüstü sistemimi topladım. Technopat'ta alındı başlığımı açma fırsatım bugün oldu. Sistemi toplamak için bunca zaman beklememin iyi ve berbat yanları var, ancak sonuçtan memnun kaldığımı söyleyebilirim. Ryzen işlemciler ile çekirdek sayılarının artması, o zaman yeni şimdi eski Nvidia (GTX1000 serisi) ve AMD (RX400 serisi) ekran kartlarının çıkması, SSD'lerin daha uygun fiyatlara bulunabilmesi gibi birçok güzel gelişmeler oldu. Berbat yanlarına değinmeyeceğim. Büyük ihtimalle zaten biliyorsunuz. (=​

Sistem Özellikleri:​
  1. Sandisk SSD Plus 240GB
  2. WD Caviar Blue 1TB
  3. Seagate Barracuda 2TB (ST2000DM008)
Çevre Birimleri (Çevre birimlerini sistemi toplamadan önce aldım.):​

İlk kez topladığım masaüstü sistem olmasına karşın toplamakta herhangi bir güçlük veya sıkıntı çekmedim. Gerek Technopat gerek başka kaynaklar üzerinden parçaları birleştirmek konusunda araştırmamı iyi yaptığımı düşünüyorum. Kablolama da o kadar zor değildi. İlk yaptığım kablolamayı sonradan sistemi tamamen sökerek düzelttim o ayrı bir konu tabi. (=​

3DMark ve Cinebench benchmark sonuçları;

Ayarlar:​
  • Windows güç profili: Ryzen için optimize edilmiş dengeli güç profili.
  • Nvidia kontrol panelinden değiştirilen ayarları görmek için aşağıdaki resimlere bakınız.
  • MSI Gaming APP: OC modu (Core: +25Mhz, Memory: +50Mhz)

Cinebench:​
  • Çoklu çekirdek: 1322cb
  • Tek çekirdek: 167cb
CinebenchB.PNG

Oyun testleri için istediğiniz bir oyun varsa yorumunuzda belirmeyi unutmayın. Fazla üşendiğim için seçtiğiniz oyunlardan test yapmayı düşünüyorum. Testler için kullanmamı tavsiye ettiğiniz bir program (MSI Rivatuner gibi) varsa onu da belirtirseniz memnun olurum. Lakin MSI Rivatuner hiç kullanmadım diyebilirim. Oyunlarıma Steam hesabımdan bakabilirsiniz. Ayrıca BF1 ve Overwatch'ım da var. (=​

Sistemden Kareler:​

InsideC.jpg Close UpC.jpg Cable ManagementC.jpg

Dilerseniz PCPartPicker sayfama da bakabilirsiniz. Oradaki resimleri ve benchmark sonuçlarını daha güncellemedim.​

Okuduğunuz için teşekkür ederim. (=

Dosya Ekleri

• AfterBurner.PNG
    AfterBurner.PNG
    127,9 KB · Görüntüleme: 168
  • NVIDIA.PNG
    NVIDIA.PNG
    7,5 KB · Görüntüleme: 156
Son düzenleme:
Hayırlı olsun. Ne kadar tuttu?
Çevre birimleri de dahil olmak üzere 7800TL civarı tutmuş. Faturaları bulup tek tek hesaplamak zorunda kaldım. Geç dönüş yaptığım için özür diliyorum. (=

SanDisk SSD ve PSU dışında sistem güzel. Keşke SSD almadan önce konu açsaydınız...
Keşke açsaymışım dediğiniz gibi. Fiyat konusunda kazık yemeyi geçtim, daha iyi bir SSD alabilirmişim. Yine de performans konusunda çok da kötü değil.

Ayrıca, SSD ve HDD'lerin testlerini eklemeyi unutmuşum.

SSD (Sistem yüklü. Arkaplan işlemlerini sınırlamadan yapmıştım.):
Sandisk.PNG
Seagate:
SeaGate.PNG
WD (Neredeyse tamamen dolu):
WD.PNG

Hayırlı uğurlu olsun. Güç kaynağı vasat kalmış. HDD'ye yüklenmek yerine SSD'yi 500 yapsaydiniz keşke. Ekran kartı RX 580 monitör F-Sync destekli 75 Hz olabilirdi. Kasa da PSU ve sürücü hazneli bir model olsaydı keşke.

Hayırlı uğurlu olsun. Güç kaynağı vasat kalmış. HDD'ye yüklenmek yerine SSD'yi 500 yapsaydiniz keşke. Ekran kartı RX 580 monitör F-Sync destekli 75 Hz olabilirdi. Kasa da PSU ve sürücü hazneli bir model olsaydı keşke.
Hocam, Ankara'da birkaç hafta daha kalma fırsatım olsaydı Phanteks P350X ve güzel modüler bir PSU alacaktım. Çevre bileşenlerinde yazan tüm alet edevatı sistemden çok daha önce aldım. Hem IPS, standı ayarlanabilir bir monitör istediğim ve bütçeme de tam oturduğu için o monitörü almıştım. RX580'i 1400TL'yken keşke alsaydım dediğim halen oluyor. (=

@MuX SanDisk SSD Dashboard'ı yükleyip SSD'nin Firmware'ini güncelleyin. Yüksek ihtimalle yazma hızı yükselecektir.
Geçen ay ilk aldığım da ilk yaptığım şey Dashboard'ı indirip yazılımını güncellemek olmuştu. Güncelleme yaptıktan sonra test etmiştim. Yazma hızı 500-400MB/s çıkmıştı. Yazma hızı büyük ihtimalle arka planda çalışan işlemlerden dolayı düşük görünüyor. Bir de SSD 51C'ye kadar ulaşabiliyor. Sizce normal mi bu, hocam?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun. Genel olarak iyi eksiler PSU ve o klavye parasına 144Hz monitör alabilirdin ekipmanlar biraz fazla gibi geldi ama güzel güle güle kullan :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı