Alıp Pişman Olduğunuz Cep Telefonları

2 tane Türkcell marka telefon kullandım ve kesinlikle uzak durun diyorum. Sonrasında Samsung Galaxy S4 aldım. Kışın üşüyünce hemen bir Asphalt 8 açıp elimi ısıtırdım. Sonrasında Note 5 aldım ve 2 buçuk yıldır kullanıyorum. Kalemi için aldım ama kalemini kullanamıyorum. Yayı bozuluyor sürekli takılıyor sanırsam şimdiki Note serileride yaylı kalemle geliyor ama onlarda İP68 sertifikası varmış. Yanlız daha samsung almayı düşünmüyorum. Bir daha ki tercihim Apple ya da Huawei telefondan biri olacak.

Galaxy Grand Prime Plus. Annemin telefonu. 8GB hafızasının 6'sını işletim sistemi kullanıyor zaten. Bir de Facebook falan silinmiyor. Bize kalan 800MB falan anca.
Vay be. Kader kurbanıyız :D . Çözümü kolay. Hem de rootsuz. 53kB oluyor hepsi. Durdurmaya zorlaya basıp, devre dışı bırak diyorsun. Soracak fabrika sürümüyle değişsin mi diye. Evet diyorsun. Oluyor bilmem kaç MB Microsoft Apps sana 53kB.

Vay be. Kader kurbanıyız :D . Çözümü kolay. Hem de rootsuz. 53kB oluyor hepsi. Durdurmaya zorlaya basıp, devre dışı bırak diyorsun. Soracak fabrika sürümüyle değişsin mi diye. Evet diyorsun. Oluyor bilmem kaç MB Microsoft Apps sana 53kB.
Fikrini söylüyorsun eyvallah ta benden alıntı yapsaydın iyi olmaz mıydı?

Onu yaptım. Dahili hafızada 800mb yer var şu an [emoji4]

Çok şükür benim öyle bir telefonum olmadı. Ama anneme aldığımız telefonu ne zaman görsem yere fırlatmak istiyorum.

Anneme alınan telefon, Samsung Galaxy Grand Prime, GT530FQ idi. Ucuz diye almıştık.

Android 5.0 güncellemesiyle GT530F oldu ama bir güncelleme daha geldi, GT530FQ'ya geri döndü. Anlamadım gitti :D

Bir de telefon aşırı hantal. O kadar yavaş ki, çıldırmadan duramıyorum. Yetmiyormuş gibi, 8 GB hafızası var. Annem de zaten telefondan memnun değil, değiştirmek istiyor.

Babamda da; J5, J500F modeli vardı. Android 6.0 güncellemesi gelmişti. Telefon genel anlamda güzel ve hızlı. Ama onun da hafızası az (8 GB) ve yerin büyük çoğunluğunu Microsoft'un ve Samsung'un fazladan ve gereksiz uygulamaları oluşturuyordu. Kaldıramadığımızdan devre dışı bırakıyorduk. Yani bize kalan 3-4 GB gibi bir şey. Kısacası, genel anlamda memnunum telefondan ama yeri az işte, o sıkıntı ;)
Bahsettmiş olduğun J500F modelini ben de kullanıyorum. Son güncellemeden sonra 8 gb hafızadan 4 gb zaten 6.0 güncellemesine gidiyordu. Diğer 1 gb ise sistem önbelleği ve geriye kalan 3 gb yetersiz kalıyordu.

Bu yüzden ben telefondan yedeklerimi aldım ve internette stock rom (üretici yazılımı) bulup indirdim. Yalnız indirdiğim stock rom, bu telefonun ilk çıkan 5.1.1 sürümüydü. İndirme işleminden sonra öncelikle telefonu fabrika ayarlarına almak gerekiyor.

Bilgisayara indirilen J500F yazılımı ise usb kablo ile telefona yüklenmeli ve sıfırdan kurulum yapılmalı. Bu işlemlerden sonra sistemin kullandığı 2 gb hafızayı saymazsak bana kalan 6 gb hafızanın keyfini çıkarıyorum.

Yalnız şunu belirtmek istiyorum. Yazılım telefona yüklendikten sonra ilk önce telefon açıldığında yazılım güncellemelerini devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Çünkü; telefona yüklenen yazılım fabrika sürümü olduğu için, ilk wifi ağına bağlandığınızda sistem, otomatik olarak yazılım güncellemesi yapacaktır. Otomatik yazılım güncellemesini iptal etmek için:

Ayarlar - Uygulamalar - Uygulama yöneticisi - Sol tarafa kaydırıp "Hepsi" yazan listeye geçin ve Yazılım güncellemesi "Devre dışı bırak" deyin. Buna göre artık otomatik güncelleme almayacaksınız.

Bahsettmiş olduğun J500F modelini ben de kullanıyorum. Son güncellemeden sonra 8 gb hafızadan 4 gb zaten 6.0 güncellemesine gidiyordu. Diğer 1 gb ise sistem önbelleği ve geriye kalan 3 gb yetersiz kalıyordu.

Bu yüzden ben telefondan yedeklerimi aldım ve internette stock rom (üretici yazılımı) bulup indirdim. Yalnız indirdiğim stock rom, bu telefonun ilk çıkan 5.1.1 sürümüydü. İndirme işleminden sonra öncelikle telefonu fabrika ayarlarına almak gerekiyor.

Bilgisayara indirilen J500F yazılımı ise usb kablo ile telefona yüklenmeli ve sıfırdan kurulum yapılmalı. Bu işlemlerden sonra sistemin kullandığı 2 gb hafızayı saymazsak bana kalan 6 gb hafızanın keyfini çıkarıyorum.

Yalnız şunu belirtmek istiyorum. Yazılım telefona yüklendikten sonra ilk önce telefon açıldığında yazılım güncellemelerini devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Çünkü; telefona yüklenen yazılım fabrika sürümü olduğu için, ilk wifi ağına bağlandığınızda sistem, otomatik olarak yazılım güncellemesi yapacaktır. Otomatik yazılım güncellemesini iptal etmek için:

Ayarlar - Uygulamalar - Uygulama yöneticisi - Sol tarafa kaydırıp "Hepsi" yazan listeye geçin ve Yazılım güncellemesi "Devre dışı bırak" deyin. Buna göre artık otomatik güncelleme almayacaksınız.
Stock Rom'lar Bloatware içeriyor.
Custom Rom'lar Knox sayacını arttırır. Dolayısıyla garanti o an biter.

Yeni konular

Geri
Yukarı