Cep Telefonlarının Yavaşlaması İle İlgili Teorim

Dostum o zamanlardaki oyunları açar işte ancak. Ve kullanılan her ürün performans kaybeder. İlk günkü gibi performans veremez.
Şimdiki oyunların sistem gereksinimleri zaten yüksek şimdiki oyunları alıp zaman makinesi kullanarak geçmişte açınca geforce 6200 RTX 2080 gücünde mi oluyor sanki?
Fakat yeni olan oyunlardan mesela Call of Duty mw 3 ü orta ayarda açabiliyor.

Hayır. Telefonların ve dünyada üretilen her türlü şeyin kasıtlı bir kullanım ömrü vardır. Telefonlar için bu süre 1 senedir. Bundan sonra cihaz donmaya takılmaya başlar. 10-20 sene çalışacak makine yapmak günümüzde kolay. Firmalar bilerek yapmıyorlar. Ilk naylon çoraplar o kadar sağlamdı ki araba çekiliyordu. Ilk üretilen ampullerden biri 110 yıldır bir itfaiye istasyonunda yanıyor. Ürünlerin ömrü tamamen firmaların elinde.
Bu dediğin konuda çok haklısın sana katılıyorum. Günümüzde kullanılan ampüllerin saatlik kullanım hakkı var diyelim 500 saat sonra direk patlar. Firmaların para kazanması için yaptıkları kasıtlı bir çözüm.

Şimdiki oyunların sistem gereksinimleri zaten yüksek şimdiki oyunları alıp zaman makinesi kullanarak geçmişte açınca geforce 6200 RTX 2080 gücünde mi oluyor sanki?
Fakat yeni olan oyunlardan mesela Call of Duty mw 3 ü orta ayarda açabiliyor.
Ya dostum. Kullanılan 10 senelik bir işlemci de, ekran kartı da ilk günkü performansı vermez. Neyi aldın, 2 sene kullandın da hala aynı performansta, söyle?

Anlatamadım galiba. Konu dikkatli kullanım değil o ürün tasarlanırken ona verilen kasıtlı ömrü anlatmaya çalışıyorum. Bir telefon siz ne kadar nazik kullanırsanız kullanın bir sonraki model çıkınca yavaşlamalar, kasmalar ve donmalar baş gösterecektir. Kullanmaya devam edersiniz ama eski performansını vermez. Firmalar ürünlerini satabilmek için kısa ömürlü tasarlanır.
Hayatımda gördüğüm en boş yorum buydu galiba. Siz bir firmanın ürününü alıyorsunuz ve ürün iki sene sonra yavaşlıyor ise gidip aynı firmanın yeni ürününü mü alırsınız? Hayır tabiki de almazsınız.
Samsung'un pili eskidiği için frekansında düşuş veya bu nedenle kapanma görmedim. Apple'nin eski iPhone'ları öldürme çabası başarısız oldu.
Apple'ın yapmak istediği şey eski iPhoneları öldürmek falan değildi sadece bataryası eskiyen telefonların işlemci frekansını kısıtlayarak ani kapanmaların önüne geçmek istemesiydi. Ki onu da geçtim eğer böyle bir istekleri olsaydı günümüzde halen daha güncelleme alan iPhone 5s in bir sürü giriş-orta seviye android telefonlardan daha iyi performans vermesi mümkün olur muydu sizce? Lütfen yaptığınız yorumları bir bilgiye dayandırarak yapın.

Düzenleme: "Planlı eskitme" bir şehir efsanesidir.

Hayatımda gördüğüm en boş yorum buydu galiba. Siz bir firmanın ürününü alıyorsunuz ve ürün iki sene sonra yavaşlıyor ise gidip aynı firmanın yeni ürününü mü alırsınız? Hayır tabiki de almazsınız.

Apple'ın yapmak istediği şey eski iPhoneları öldürmek falan değildi sadece bataryası eskiyen telefonların işlemci frekansını kısıtlayarak ani kapanmaların önüne geçmek istemesiydi. Ki onu da geçtim eğer böyle bir istekleri olsaydı günümüzde halen daha güncelleme alan iPhone 5s in bir sürü giriş-orta seviye android telefonlardan daha iyi performans vermesi mümkün olur muydu sizce? Lütfen yaptığınız yorumları bir bilgiye dayandırarak yapın.

Tamam başka markanın telefonunu aldın. Onda da aynısı olacak. 2 senede yavaşlamayan telefon mu var? Anca 10.000 TL verip alırsanız 2 sene sonra yavaşlasa da yine de çok güçlü bir telefon olacağı için sizin ihtiyacınızı görecek. Ama ne kadar insan 10.000 TL verebilir?
Planlı eskitme bana göre gerçek. Kendi fikirlerinizi dayatmayın lütfen. En basit örnek, Barış Özcanın 117 yıldır (sanırım 117 olacaktı) yanan ampül videosu, senelerdir geliştirilen havasız lastik teknolojisi vs.
Havasız lastik satarsan, alan adam uzun senelerce kullanır. Ee, sen de para kazanamazsın.

Fikrinize kısmen katılıyorum. Fakat Apple neden şunu yapmadı? Eski sürüm için imzaları açabilirdi, bataryasını değiştiren kişi eski sürümü yükler yine sorunsuz bir şekilde kullanabilirdi. Android cihazlarda bu downgrade dediğimiz kavrama izin verilebiliyor. Ama Apple'ın imzaları kapatması bize planlı eskitmenin şehir efsanesi olmadığını anlatıyor.

SSD ısınmaz. Kaldı ki telefondaki Nand hafızalar SSD'ler kadar hızlı olmadığı için normal kullanımda neredeyse hiç ısınmaz.
Belki okuma yazma yapmaktan hızı düşüyordur ama bu öyle aşırı bir kasma donma yaratması çok çok zor bir ihtimal. Tamamen yazılımsal kaynaklı. Bilinçli olarak yapıyorlar yoksa kim gidip yeni telefon alacak.
Teknoloji elbette gelişiyor yeni işlemciler, kameralar, uzun pil ömürleri falan ama 100 kişiden 80 tanesi bu gelişen teknolojiye pek kafayı takmıyor. Whatsapp'a İnstagram'a girebiliyim yeter diye düşünen insan çok.

Fikrinize kısmen katılıyorum. Fakat Apple neden şunu yapmadı? Eski sürüm için imzaları açabilirdi, bataryasını değiştiren kişi eski sürümü yükler yine sorunsuz bir şekilde kullanabilirdi. Android cihazlarda bu downgrade dediğimiz kavrama izin verilebiliyor. Ama Apple'ın imzaları kapatması bize planlı eskitmenin şehir efsanesi olmadığını anlatıyor.

Yine konunun detayını bilmeden bir yorum yapılmış maalesef.

Eski sürüme geçmek zaten ahmaklık olur. Android her ay güvenlik güncellemesi alıyor, iOS bu şekilde değil. Apple'ın tek bir kırmızı çizgisi var "güvenlik". Ne kadar eski sürüme dönerseniz, o kadar güvenlik açığı verirsiniz. Sonra da neden benim bilgilerim başkasının eline geçti diye veryansın...
Yalnızca orada-burada okuduğunuz, kulaktan dolma bilgiler ile sağa sola çamur atmak çok lüzumsuz.

Bir önceki postumda neden eskiye göre yeni ürünlerin daha kısa ömürlü olabileceğine dair detaydan bahsetmiştim.
@Xoloth çok güzel örnek vermiş. Eğer Apple eski cihazın yerine yenisini aldırmak isteseydi, 2019 yılında yayınladığı iOS 12.3.1 sürümü iPhone 5s'lere dağıtmazdı. 2013 yılında, 6 sene önce çıkarttığı cihaza verdiği destekten daha öte bir kanıt var mı? Bence yok.

Yine konunun detayını bilmeden bir yorum yapılmış maalesef.

Eski sürüme geçmek zaten ahmaklık olur. Android her ay güvenlik güncellemesi alıyor, iOS bu şekilde değil. Apple'ın tek bir kırmızı çizgisi var "güvenlik". Ne kadar eski sürüme dönerseniz, o kadar güvenlik açığı verirsiniz. Sonra da neden benim bilgilerim başkasının eline geçti diye veryansın...
Yalnızca orada-burada okuduğunuz, kulaktan dolma bilgiler ile sağa sola çamur atmak çok lüzumsuz.

Bir önceki postumda neden eskiye göre yeni ürünlerin daha kısa ömürlü olabileceğine dair detaydan bahsetmiştim.
@Xoloth çok güzel örnek vermiş. Eğer Apple eski cihazın yerine yenisini aldırmak isteseydi, 2019 yılında yayınladığı iOS 12.3.1 sürümü iPhone 5s'lere dağıtmazdı. 2013 yılında, 6 sene önce çıkarttığı cihaza verdiği destekten daha öte bir kanıt var mı? Bence yok.
Öncelikle bu fikrinize katılmıyorum. Kendim de eski bir iphone 5S kullanıcısı olarak söylemek isterim ki, Apple cihazlarda hangi sebeplerden ötürü güvenlik güncellemesi çok önemli oldu? Benim gördüğüm sadece Whatsapp'da cihazı donduran bir kod vardı, harici bir güvenlik açığını düzeltecek bir durum yoktu. Ayrıca, Apple cihazlara Android'de olduğu gibi uygulama yüklemek kolay değil. Ve bilgilerim neden çalınsın ki? App Store'a yüklenen her uygulama Apple'ın testlerinden geçip mağazaya sunuluyor. Jailbreak atıp cihazı bozabilirsin ama eski sürümde kalıp sosyal medya kullanırsan o cihaza bir şey olmaz. Apple hayrına 6 yıl boyunca güncelleme vermedi. Şunu da belirtmek isterim, 2013 yılında çıkan 3 farklı işletim sistemli telefonu kullandım, Lumia 720, Samsung Galaxy S4 ve İphone 5S. Bu cihazlar arasında en stabil olanı Lumia'ydı(Yazılımına destek yoktu ama, yazılımı stabildi). Sonra ise iphone 5S(İos 9 ile kullanıyordum o zaman, 5S'de çok iyiydi). Ve ardından Galaxy S4, bu cihaz Android 5.0.1 ile çok ısınıyordu, bu nedenle sürekli 4.4.2 sürümüne dönebiliyordum(Dikkatinizi çekerim 😀 ). Bu cihazlardan en son İphone 5S'i İos 11 ile deneyimledim. Ve tamamen berbattı, S4 ısınıyordu dedim ya, daha beteriydi bu durum. İos 9'a dönmek isterdim ama imza konusundan dolayı olmadı. Ayrıca, Apple'ın 6 yıl boyunca verdiği muhteşem yazılım cihazını bu videoda olduğu gibi bir hale sürüklüyor. Video.

Son düzenleme:
Apple cihazlarda hangi sebeplerden ötürü güvenlik güncellemesi çok önemli oldu? Benim gördüğüm sadece Whatsapp'da cihazı donduran bir kod vardı, harici bir güvenlik açığını düzeltecek bir durum yoktu. Ayrıca, Apple cihazlara Android'de olduğu gibi uygulama yüklemek kolay değil.
WebKit exploitleri ile sizin ruhunuz bile duymadan telefonunuza jailbreak atılıp bilgileriniz çalınabilir. Eğer iOS 10(veya alt sürümleri) kullanıyor iseniz cihazınıza safari kullanarak bile jailbreak atabilirsiniz. Düşünsenize bi' siteye giriyorsunuz sonrasında siz sitede haber okurken bir bakmışsınız banka hesaplarınız boşaltılmış. Üstelik doğrudan sizin telefonunuzdan para transferi gerçekleştirilmiş. Güncelleme vermezse Apple olacağı bu. Yani çoğu güncelleme gerçekten çok kritik.
Bu cihazlardan en son İphone 5S'i İos 11 ile deneyimledim. Ve tamamen berbattı, S4 ısınıyordu dedim ya, daha beteriydi bu durum. İos 9'a dönmek isterdim ama imza konusundan dolayı olmadı. Ayrıca, Apple'ın 6 yıl boyunca verdiği muhteşem yazılım cihazını bu videoda olduğu gibi bir hale sürüklüyor. Video.
iOS 11 konusunda benim başıma gelmiş olmasa da katılıyorum. Çoğu kullanıcı iOS 11 de baya kötü performans aldığını söylüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı