Alkolden nasıl uzak durabilirim?

Hiç kullanmadığımdan ve düşünmediğimden şunu söyleyeyim bence bu alkol, sigara gibi maddelerden uzak durmananın tek yolu irade insan kendini kontrol edemezse tavsiyelerin çok bir faydası olmaz.

Bende çok içiyordum. Kavgalar, trafik kazaları, giden ehliyetler, saçma sapan harcamalar olaylar vs. sonunda artık bırakmam gerektiğini farkettim ve bıraktım. 10 seneye yakındır hemen hemen hiç içmedim. İçtiklerimde bir kadeh şarap, malibu vb. Alkol fiziksel bağımlılık yapmadıysa henüz, bu şekilde direkt olarak (cold turkey) bırakabilirsiniz. Ama eğer fiziksel bağımlılık varsa kesinlikle psikiyatriste gitmeniz lazım. Tek başına olmaz. En basitinden alkolikler içmeden uyuyamaz. Psikiyatrist ilaç yardımı ile alkol almadan uyumalarını sağlar. Fiziksel bağımlılık bittiğinde de ilacı kademe kademe keser vs.
12 yaşında alkole başladıysan hala nasıl yaşıyorsun? Anlamadım walla.

14-15 yaşında başlayıp, 60 küsür yaşında olup hala hergün içenler tanıyorum. Hatta sabahtan başlayıp, akşama kadar yavaş yavaş sürekli içenler. Alkol sigara gibi değil, genelde öldürmüyor :)

Bende bira düşünkünüyüm, bazen günde 2 tane açtığım bile oluyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde soğuk bir bira çok iyi gidiyor. Bazen de bıkıyorum ve bir süre içmiyorum. Kendimize hakim olmamız lazım.

Alkol artık ülkemiz de lüks oldu sigara da aynı şekilde. Ayrıca alkol elimden sosyalliğimi de aldı sürekli kaçak göçek yerlerde içiyoruz. Bu gün her hangi bir istek yok bakalım ilerleyen saatler de ne olacak.

Alkol sevgilidir, ayrılmak isterseniz ayrılabilirsiniz. Ístemezseniz ayrılmazsınız. Aslında 20 yaşındayım ve 6 yıldır alkol tüketiyorum. Son 2 senedir her gün en az 1L vodka içerim ve asıl olay burada başlıyor; Bir hafta 7 gün ediyor ve ben 5 gün boyunca birer litrelik Vodka'yı içip geriye kalan 2 gün içmediğimde hiç aramam kendisini. Bu tamamen isteyip istememenizle alakalı. Sadece istemeyin ve kendisinden ayrılın. Hepsi bu. Olmuyor illa ağzıma değecek o alkol diyorsanız da gidin vişne suyu için. Içinizdeki alkol isteğini öldürmeyebilir ama ağzınızda bırakacağı tad + içmeme isteği size faydalı olabilir. Ama bana kalsa içerim gitsin beaaa. Maddi konuda beni de zorluyor ama "gerçekten" yapmasını bilen ve meyvelerden vs alköl yapan birisini biliyorsanız oradan alın, ucuza gelir. Dinlenmiş olanı isteyin 😉

Merhaba arkadaşlar, ben 22 yaşımdayım ve 10 senedir alkol kullanıyorum. Son 3-4 senedir alkolü bir hayli artırdım. Ama artık uzaklaşmak istediğimden eminim, sadece özel günlerde içmek istiyorum. Şu an her gün içiyorum, hiç içmediğim gün kesin 3-4 bira içiyorum su niyetine, zaten alkol fiyatları uçmuş. Sizler neler öneririsiniz? Lütfen tıbbi yardım al demeyin kesinlikle öyle bir şey düşünmüyorum düşünmem de.
Bro aynı senin gibiydim. 1 sene önce, 1 gecede verdiğim bir karar ile hayatımdan sigara, alkol, kola, çay, kahve gibi şeyleri çıkardım. 1 senedir bu saydıklarımdan bir kere olsun içmedim. İlk bir kaç hafta fena bir boşluğa düşüyorsun. Sabah kalkıp bugün nasıl geçecek ne yapacağım falan diyorsun. Günler geçtikçe uykun düzeliyor kahvaltı yapışın bile değişiyor. Ben 7-8 kilo almışım bıraktıktan sonra. Alkolün yerini bol asitli gazoz ile dolduruyorum. 1 litre uludağ gazoz falan alıyorum onu içiyorum. Sigara zaten artık leş gibi geliyor kokusu içmiyorum. Bir günde kararını ver bu iş azaltma ile olmuyor emin ol. At gitsin hayatından kendini bir şeylere tak çekirdek ye kuru yemiş falan ye. Oyun oyna kafanı dağıt bir kaç hafta.

Karar vereceksiniz, içmeyeceğinize. Sonra bir daha bunu içmeyeceksiniz.

Batı'da yuvarlak drama oturumları yapılıyor bunun hakkında, rehabilite amaçlı, tıpkı PTSD rahatsızlığı olanlar için yapılanlar gibi.

Bu tarz elit seçenekler söz konusu değilse Self-Discipline'ininizi koruyacaksınız ve içmeyi bırakacaksınız.

Teşekkür ederim artık sadece özel günler de içeceğim bir de karılı kızlı ortam oluyor bir de o zaman. 😂 Zaten sigara kullanmıyorum bakalım ne olacak gelişmeleri buraya yazacağım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı